Szczecińska Policja Wodna

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
Awatar użytkownika
halabura
Posty: 98
Rejestracja: 3 lut 2009, o 21:52
Lokalizacja: Anglia

Szczecińska Policja Wodna

Postautor: halabura » 8 kwie 2012, o 21:55

Niedawno kupiłem kilka zdjęć dotyczących Policji Wodnej przedwojennego Szczecina. Może ktoś potrafi wskazać, gdzie znajdowała się siedziba jednostki i nabrzeże gdzie cumowały łodzie patrolowe?
Policja---a.jpg
Dodatkowe pytanie dotyczy stempla na odwrocie. Mówi on, że odbitkę wykonał Karl Amberger. Zakład mieścił się przy Sternbergplatz w Szczecinie. Problem w tym, że na żadnej dostępnej mi mapie nie ma takiego placu. Jest tylko Sternbergstrasse. (Mariana Langiewicza). Włącznie z wykazem ulic na Sedinie.
Policja---b.jpg
Jeśli któś odczytałby także bazgroły na tylnej stronie, to byłaby pełnia szczęścia.

Poadrawiam wszystkich
Ryszard Hałabura
Newton Longville
mirekjot
Posty: 1039
Rejestracja: 17 gru 2004, o 12:32

Re: Szczecińska Policja Wodna

Postautor: mirekjot » 8 kwie 2012, o 23:03

Ja bym powiedzial, ze to gdzies tu moglo byc:
Załączniki
Plan 1938 fragm..jpg
mirekjot
Posty: 1039
Rejestracja: 17 gru 2004, o 12:32

Re: Szczecińska Policja Wodna

Postautor: mirekjot » 8 kwie 2012, o 23:53

Moj typ - Furstenstr. 4B? Dzisiejsza Nadodrzanska.
mirekjot
Posty: 1039
Rejestracja: 17 gru 2004, o 12:32

Re: Szczecińska Policja Wodna

Postautor: mirekjot » 9 kwie 2012, o 13:59

Dodalbym jeszcze, ze zapewne chodzi o ten srodkowy kanal (na foto - z lodkami), a budynek stal przy jego koncu. Czyli - patrzac na skrzyzowanie Furstenstr. z Im Kuhbruch - przy polnocnowschodnim narozniku.

A ten dolny napis na odwrocie zidentyfikowalbym jako "Turnhalle" (hala gimnastyczna).
Awatar użytkownika
halabura
Posty: 98
Rejestracja: 3 lut 2009, o 21:52
Lokalizacja: Anglia

Re: Szczecińska Policja Wodna

Postautor: halabura » 9 kwie 2012, o 17:35

Udało mi się wczoraj dorwać do Stettiner Adressbucha z 1935 roku i znalazłem w nim informację, że Wasserschutzpolizei mieściło się pod adresem Fürstenstr. 4a. Brawo mirekjot.
Pozostaje do wyjaśnienia problem z Sternbergplatz.
Bogus
Posty: 1887
Rejestracja: 3 lis 2004, o 18:48

Re: Szczecińska Policja Wodna

Postautor: Bogus » 11 kwie 2012, o 09:17

Rzeczywiście, nazwy Sterbergplatz też nie mogę nigdzie znaleźć.
Więc może na wzór pobliskiej Barnimstr., przy której znajdował się Barnimplatz, funkcjonowała także, lecz nieoficjalnie para Sterbergstr. – Sternbergplatz.
Jedyny plac pasujący do tej teorii to dzisiejszy Plac Dziecka, w czasach niemieckich niemający oficjalnej nazwy, a opisywany na starych planach najpierw jako Markt Platz, później jako Schmuckpl. bądź Spielpl.
Ponieważ do tego placu nie był przypisany żaden budynek, więc może zakład Ambergera mieścił się w kiosku postawionym jako obiekt tymczasowy w tym miejscu.
Sam fotograf Karl Amberger wg AB-1943 mieszkał w pobliżu, przy Bogislavstr. 31.

I jeszcze jedna wątpliwość związana z Pl. Dziecka. Otóż wg translatora nazw polsko-niemieckich jego odpowiednik niemiecki to Kurfürstenplatz. Czy jest ktoś w stanie potwierdzić tę informcję? Ja nie znalazłem nigdzie takiej nazwy.
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: Szczecińska Policja Wodna

Postautor: Schulz » 11 kwie 2012, o 13:37

halabura pisze:Udało mi się wczoraj dorwać do Stettiner Adressbucha z 1935 roku i znalazłem w nim informację, że Wasserschutzpolizei mieściło się pod adresem Fürstenstr. 4a. Brawo mirekjot.
Pozostaje do wyjaśnienia problem z Sternbergplatz.
Z dostępnych mi ksiąg adresowych wynika, że Wasserschutzpolizei istniała w tym miejscu już w 1930 roku jako Reichswasserschutzpolizei (dostępny nam AB z 1917 nie wymienia jej). Podobnie jest z panem Ambergerem. Wymieniony jest w 1930 przy Lange Straße 56, wcześniej nie ma go na pewno w 1917. Za to w latach 1931-37 znika ze Szczecina i pojawia się w 1938 przy Grüne Schanze i potem często zmienia adres zakładu. Jako ciekawostkę podam, że w 1940 roku w części osobowej AB przy jego nazwisku pojawia się zapis, że mieszka przy Grüne Schanze a zakład znajduje się przy Kurfürstenstraße 17, do którego można wejść od placu Sternbergplatz (w części adresowej jest mowa o wejściu od strony ulicy Bogusława, niestety tego już nie sprawdzimy, gdyż nawet ja pamiętam narożną kamienicę już jako kupę gruzu). Oczywiście jest to Schmuckplatz, który tak jest określany we wszystkich księgach adresowych i na planach miasta. I tu rację ma Bogus, który to szerzej opisał. Osobiście nazwę Spielplatz znalazłem na planie z 1930 roku (1:5000). Przy okazji wydaje mi się, że trzeba zmienić nazwę tego placu w translatorze.
(znana nam wszystkim książka o wdzięcznej nazwie "Zmiany w nazewnictwie geograficznym Szczecina..., itd." nie zawsze się sprawdza)
Załączniki
Wyciąg z ksiąg adresowych 1930-43
Wyciąg z ksiąg adresowych 1930-43
Wyciąg z AB 1930
Wyciąg z AB 1930
Fürstenstraße b.n., 1930.jpg (30.94 KiB) Przejrzano 7716 razy
mirekjot
Posty: 1039
Rejestracja: 17 gru 2004, o 12:32

Re: Szczecińska Policja Wodna

Postautor: mirekjot » 13 kwie 2012, o 16:38

Taka ciekawostka - okazuje się, że zarówno sam budynek po Wasserschutzpolitzei, jak i widoczny na zdjęciu halabury (z prawej) skrawek hali istnieją do dziś. Sama ulica jest przecięta prostopadle do budynku płotem z bramą wjazdową. Tyle udało mi się zobaczyć z okna pociągu.
Awatar użytkownika
bronx
Posty: 806
Rejestracja: 5 sty 2005, o 00:56
Lokalizacja: Neustettin
Kontakt:

Re: Szczecińska Policja Wodna

Postautor: bronx » 13 kwie 2012, o 19:00

Nie trzeba zaraz kupować biletu PKP żeby się o tym przekonać :) można wsiąść do google street view i pospacerować nie ruszając się z fotela :)

http://maps.google.pl/maps?q=Nadodrza%C ... 29,,0,-1.1
[url=http://www.szczecinek.org][img]http://www.szczecinek.org/HotLink/gruss_aus1.png[/img][/url]

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 42 gości