Extra Parowiec i Fischerdrewel na Odrze

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
krzekowo
Posty: 394
Rejestracja: 12 cze 2004, o 11:53

Extra Parowiec i Fischerdrewel na Odrze

Postautor: krzekowo » 13 wrz 2011, o 21:31

Czy jakiś znawca żeglugi może mi wyjaśnić czym był tak zwany "Extra Dampfer" czyli "Extra Parowiec' ?
No i czym się różnił od zwykłego Parowca.
I jeszcze druga sprawa. Czym były "fischerdrewel" które pływały sobie po Odrze ?
Nikt tego nie wie, nawet najstarsi Niemcy nie kojarzą tego określenia. Podobno to słowo - regionalizm
z dawnej gwary pomorskiej. Co myślicie na ten temat ?
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: Extra Parowiec i Fischerdrewel na Odrze

Postautor: Schulz » 13 wrz 2011, o 23:54

krzekowo pisze: I jeszcze druga sprawa. Czym były "fischerdrewel" które pływały sobie po Odrze ?
Nikt tego nie wie, nawet najstarsi Niemcy nie kojarzą tego określenia. Podobno to słowo - regionalizm
z dawnej gwary pomorskiej. Co myślicie na ten temat ?
Nie jestem co prawda znawcą żeglugi, ale zajrzałem do słownika gwary pomorskiej (Herrmann – Winter R., Kleines Plattdeutsches Wörterbuch, Hinstorff Rostock 1985, a także Beilage Plattdeutsches Wörterbuch-Reuters Werke Leipzig, b. d. w.) i wygląda na to, że ma to związek ze słowem "treiben", które w żegludze oznacza "dryfowanie", lub "stanie w dryfie". Jaki to może mieć związek ze statkiem rybackim, nie wiem.
Awatar użytkownika
RychO
Posty: 3274
Rejestracja: 2 lis 2004, o 14:10
Lokalizacja: Szczecin - Kozacka Góra
Kontakt:

Re: Extra Parowiec i Fischerdrewel na Odrze

Postautor: RychO » 14 wrz 2011, o 15:22

Awatar użytkownika
hehenio
Posty: 1472
Rejestracja: 21 maja 2005, o 23:23
Lokalizacja: Bartnicza

Re: Extra Parowiec i Fischerdrewel na Odrze

Postautor: hehenio » 14 wrz 2011, o 23:41

Tutaj piszą że jest to "Ein durchlöcherter Fischbechalter, den die Fischer mit auf ihre Züge nehmen"
Awatar użytkownika
RychO
Posty: 3274
Rejestracja: 2 lis 2004, o 14:10
Lokalizacja: Szczecin - Kozacka Góra
Kontakt:

Re: Extra Parowiec i Fischerdrewel na Odrze

Postautor: RychO » 15 wrz 2011, o 07:45

hehenio pisze:Tutaj piszą że jest to "Ein durchlöcherter Fischbechalter, den die Fischer mit auf ihre Züge nehmen"
Wedlug Tłumacza Google: Perforowane Fischbechalter, rybacy zabierają ze sobą na ich pociągi

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości