Pogodno ? Tajemniczy Tramwaj "Dienstwagen"

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
krzekowo
Posty: 394
Rejestracja: 12 cze 2004, o 11:53

Pogodno ? Tajemniczy Tramwaj "Dienstwagen"

Postautor: krzekowo » 26 lip 2011, o 15:10

Taka fotka jest na necie. Wagon linii 1 z tabliczką "Dienstwagen". Czy ktoś może zlokalizować to ujęcie ? Wydaję mi się, że to Wojska Polskiego bądz Mickiewicza, a co wy sądzicie ?
Załączniki
Strassenbahn.jpg
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Pogodno ? Tajemniczy Tramwaj "Dienstwagen"

Postautor: Busol » 26 lip 2011, o 15:21

po mojemu to most akademicki a w tle po lewej widac budynek dawnego usc na mickiewicza naprzeciw ekonomii us
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
krzekowo
Posty: 394
Rejestracja: 12 cze 2004, o 11:53

Re: Pogodno ? Tajemniczy Tramwaj "Dienstwagen"

Postautor: krzekowo » 26 lip 2011, o 15:46

Busol pisze:po mojemu to most akademicki a w tle po lewej widac budynek dawnego usc na mickiewicza naprzeciw ekonomii us
Hm....... Jeśli to ma być Most Akademicki to budynek w głębi po lewej nie może być dawnym USC tylko budynkiem przy Kreckowerstrasse 70-78 ( na rogu z Karłowicza ).
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Pogodno ? Tajemniczy Tramwaj "Dienstwagen"

Postautor: Busol » 26 lip 2011, o 21:30

Po lewej na fotce czyli po prawej stronie Mickiewicza patrząc z mostu czyli Mickiewicza 69 (róg z Waryńskiego)
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
krzekowo
Posty: 394
Rejestracja: 12 cze 2004, o 11:53

Re: Pogodno ? Tajemniczy Tramwaj "Dienstwagen"

Postautor: krzekowo » 26 lip 2011, o 21:55

Busol pisze:Po lewej na fotce czyli po prawej stronie Mickiewicza patrząc z mostu czyli Mickiewicza 69 (róg z Waryńskiego)
Fakt....... Wynika z tego, że to musi być rok 1928 bo widać rusztowania przy Mickiewicza 69. To dawna Kasa Oszczędności wybudowana właśnie w 1928. tu widać prace są na ukończeniu. A jak sądzicie co to za wydarzenie ? Drabina przy słupie trakcji elektrycznej, tramwaj jako "Pojazd służbowy" ( Dienstwagen ), ludzie którzy coś obserwują. Jakaś awaria trakcji tramwajowej ?
kiwacki
Posty: 11
Rejestracja: 17 cze 2006, o 01:06
Lokalizacja: Braunsfelde

Re: Pogodno ? Tajemniczy Tramwaj "Dienstwagen"

Postautor: kiwacki » 30 lip 2011, o 22:58

A mi się jednak wydaje, że krzekowo ma rację. Jeżeli zdjęcie jest zrobione z Mostu Akademiockiego, to jak by na to nie patrzeć, po lewej jego stronie widoczny jest narożny budynek Mickiewicza 70-78 u zbiegu z Karłowicza. Po stronie prawej, na zdjęciu widoczne są budynki znajdujące się niżej, czyli na ul. Korfantego/Sienkiewicza...
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Pogodno ? Tajemniczy Tramwaj "Dienstwagen"

Postautor: Busol » 31 lip 2011, o 20:55

kiwacki pisze:A mi się jednak wydaje, że krzekowo ma rację. Jeżeli zdjęcie jest zrobione z Mostu Akademiockiego, to jak by na to nie patrzeć, po lewej jego stronie widoczny jest narożny budynek Mickiewicza 70-78 u zbiegu z Karłowicza. Po stronie prawej, na zdjęciu widoczne są budynki znajdujące się niżej, czyli na ul. Korfantego/Sienkiewicza...
Obejrzałem raz jeszcze i ine upieram sie. Trzebaby policzyć kondygnację lub zapytać Goni :)
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
krzekowo
Posty: 394
Rejestracja: 12 cze 2004, o 11:53

Re: Pogodno ? Tajemniczy Tramwaj "Dienstwagen"

Postautor: krzekowo » 1 sie 2011, o 13:34

Busol pisze:
kiwacki pisze:A mi się jednak wydaje, że krzekowo ma rację. Jeżeli zdjęcie jest zrobione z Mostu Akademiockiego, to jak by na to nie patrzeć, po lewej jego stronie widoczny jest narożny budynek Mickiewicza 70-78 u zbiegu z Karłowicza. Po stronie prawej, na zdjęciu widoczne są budynki znajdujące się niżej, czyli na ul. Korfantego/Sienkiewicza...
Obejrzałem raz jeszcze i ine upieram sie. Trzebaby policzyć kondygnację lub zapytać Goni :)
Busol jednak dobrze trafił jeśli chodzi o budynek na rogu Mickiewicza i Waryńskiego. Chodzi o jeden szczegół. Gdyby to był budynek przy Kreckowerstrasse 70 to wówczas widoczny by był płot przed Zakładem dla Głuchoniemych. Widać go dobrze na widokówkach z Galerii
Darkman1948
Posty: 1751
Rejestracja: 15 lip 2005, o 11:31
Lokalizacja: Braunsfelde

Re: Pogodno ? Tajemniczy Tramwaj "Dienstwagen"

Postautor: Darkman1948 » 1 sie 2011, o 16:27

A mamy pewność, że to Szczecin?
Awatar użytkownika
kgirl
Bravo
Posty: 2059
Rejestracja: 17 lis 2005, o 17:07
Lokalizacja: Braunsfelde

Re: Pogodno ? Tajemniczy Tramwaj "Dienstwagen"

Postautor: kgirl » 1 sie 2011, o 18:53

Zdaje się, że Linia nr 1 jeździła przez Steinbruch chociaż akurat z Rennbahn przez Falkenwalderstr.

Biorąc jednak pod uwagę, że:
- jest to jest "Dienstwagen" czyli może być to jakaś robocza przejażdżka;
- na tej fotce widać, jak kładą tory i budują Sparkasse Klik.
nie jest to nieprawdopodobne.

Można by co prawda sprawdzić czy tramwaj na pewno pojechał zanim dokończono Sparkasse (możliwe, że ok. 1928r) i ewentualnie przejść się na Korfantego/Sienkiewicza i sprawdzić czy budynki podobne, ale słyszałam, że w Szczecinie też pada, a zła pogoda nie sprzyja wysiłkowi. ;)
Ostatnio zmieniony 1 sie 2011, o 20:49 przez kgirl, łącznie zmieniany 1 raz.
Portal jest bez sensu !! (copyright by Busol)
Darkman1948
Posty: 1751
Rejestracja: 15 lip 2005, o 11:31
Lokalizacja: Braunsfelde

Re: Pogodno ? Tajemniczy Tramwaj "Dienstwagen"

Postautor: Darkman1948 » 1 sie 2011, o 20:15

Ja mam jedną wątpliwość... niby wszystko wygląda ok, ale:
Strassenbahn2.jpg
Zgadzają się kominy i okna (numery 1, 2, 3) jednego budynku...
2.jpg
ale budynek z 4 nijak nie pasuje do krajobrazu...
1.jpg
Chyba, że źle mi się wydaje albo był tam jakiś budynek.
Awatar użytkownika
kgirl
Bravo
Posty: 2059
Rejestracja: 17 lis 2005, o 17:07
Lokalizacja: Braunsfelde

Re: Pogodno ? Tajemniczy Tramwaj "Dienstwagen"

Postautor: kgirl » 1 sie 2011, o 20:51

Mnie tam brakuje innego szczegółu na tym moście. Jakoś nikt do tej pory nie zwrócił na to uwagi ;).
Portal jest bez sensu !! (copyright by Busol)
Praxis
Posty: 3
Rejestracja: 1 sie 2011, o 10:02

Re: Pogodno ? Tajemniczy Tramwaj "Dienstwagen"

Postautor: Praxis » 1 sie 2011, o 22:04

Szczecin na 100%, na zdjęciu mamy S1
... Ponieważ po II wojnie światowej brakowało w Poznaniu taboru, w latach 1945 - 46 zakupiono w Szczecinie używane tramwaje. Były to: wagon typu Dessau z 1925 roku oznaczony w obu miastach numerem 1, oraz bliźniacze typu Bremen z lat 1926 - 27 (w Szczecinie wagony oznaczone były numerami 138, 147, 148, 149, 152, 157 i 159, w Poznaniu nadano im numery 2 - 8).....
krzekowo
Posty: 394
Rejestracja: 12 cze 2004, o 11:53

Re: Pogodno ? Tajemniczy Tramwaj "Dienstwagen"

Postautor: krzekowo » 2 sie 2011, o 08:18

kgirl pisze:Zdaje się, że Linia nr 1 jeździła przez Steinbruch chociaż akurat z Rennbahn przez Falkenwalderstr.

Biorąc jednak pod uwagę, że:
- jest to jest "Dienstwagen" czyli może być to jakaś robocza przejażdżka;
- na tej fotce widać, jak kładą tory i budują Sparkasse Klik.
nie jest to nieprawdopodobne.

Można by co prawda sprawdzić czy tramwaj na pewno pojechał zanim dokończono Sparkasse (możliwe, że ok. 1928r) i ewentualnie przejść się na Korfantego/Sienkiewicza i sprawdzić czy budynki podobne, ale słyszałam, że w Szczecinie też pada, a zła pogoda nie sprzyja wysiłkowi. ;)
1. Tak, tramwaj uruchomiono na tej linii zanim dokończono Sparkasse. Linia została otwarta 29.06.1928, natomiast Sparkassa została otwarta z tego co chyba kiedyś wyczytałem w "West Bote" ( taka ówczesna gazeta osiedlowa ) dopiero w listopadzie 1928. Może to być lato, ewentualnie wczesna jesień 1928.
2. Moim zdaniem mogło być tak : Na nowej linii, która dopiero została otwarta były jeszcze jakieś usterki, więc szybko sciągneli Dienstwagen akurat z linii 1 ( może akurat w tym momencie taki mieli pod ręką ), z boku zaś widać rozkładaną drabinę przy słupie podtrzymującą trakcję elektryczną i chyba ludzi w jakichś roboczych kombinezonach. No i zwróccie uwagę na grupkę ludzi tęsknie wypatrujących tramwaju i coś obserwujących.
3. Zapomniałem dodać, że na odwrocie jest zdanie w języku niemieckim po moim przetłumaczeniu brzmiące "Na nowej trasie na Braunsfelde" i dopisek "twój Fritz" ( wysyłka w kopercie ? )
4. Wydawcą tej foto widokówki jest szczeciński fotograf Gustav Ewald Passauerstrasse 3
mirekjot
Posty: 1039
Rejestracja: 17 gru 2004, o 12:32

Re: Pogodno ? Tajemniczy Tramwaj "Dienstwagen"

Postautor: mirekjot » 2 sie 2011, o 11:25

Wedlug mnie, chodzi tu o jakas inspekcje przed koncem robot lub nawet odbior techniczny nowej trasy, miedzy Noakowskiego, a Grzegorza z Sanoka. Zatem przed 28 czerwca 1928 . Woz jest liniowy, bo wysokiej komisji nie wypadalo tluc sie roboczym "siwkiem" albo normalna "wiatrowka". Wystarczy, ze te ostatnie podjely potem obsluge tej linii, co bylo przyczyna niezadowolenia mieszkancow z zaproponowanego przez St.St.E.G. taboru . Bo stare, bo ciasne, bo zimne itp. A Bremen 148 w grudniu 1945 rzeczywiscie zostal sprzedany przez prez. Zarembe do Poznania razem z 29 innymi tramwajami. Na szczescie w MTiK jest jego ciut starszy (o cztery numery) brat, wiec mozna sie naocznie przekonac o komforcie naleznym komisji.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 35 gości

cron