3 - Bardzo stary list (1681) - Kto, do kogo i o czym

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
Awatar użytkownika
halabura
Posty: 98
Rejestracja: 3 lut 2009, o 21:52
Lokalizacja: Anglia

3 - Bardzo stary list (1681) - Kto, do kogo i o czym

Postautor: halabura » 17 gru 2010, o 17:23

Minął tydzień, czas więc na następny list z mojej kolekcji. Tym razem z okresu panowania Szwedów w Szczecinie.
Szcecin podporządkowany był władzy królów szwedzkich od roku 1630, jednak prawnie zostało to potwierdzone w 1648 roku, przez pokój westfalski, kończący wojnę trzydziestoletnią. "Pomorze szwedzkie" stanowilo samodzielną prowincję w której króla reprezentował gubernator, stojący na czele rządu, którego siedzibą był Szczecin. Stan taki trwał do 1720 roku, kiedy to na mocy pokoju sztokholmskiego, Szczecin objął w swe posiadanie król Prus, Fryderyk Wilhelm I.

A więc, znów pytania - kto, do kogo i o czym.

Strona adresowa z pieczęcią lakową
1681---Str-1.jpg
Strona pierwsza
1681---Str-2.jpg
Strona druga
1681---Str-3.jpg
Ryszard Hałabura
Newton Longville

Kopiowanie i publikowanie bez zezwolenia właściciela zabronione.
ps. Jeśli ktoś chciałby otrzymać kopię w lepszej rozdzielczości, mogę wysłać na e-maila. (szczególnie zalecane dla "Bartosza").
Awatar użytkownika
Lazi
Posty: 1342
Rejestracja: 18 sty 2005, o 13:41
Lokalizacja: Szczecin

Re: 3 - Bardzo stary list (1681) - Kto, do kogo i o czym

Postautor: Lazi » 17 gru 2010, o 20:39

To pismo wraz z ornamentami jest śliczne :shock: To ja poproszę na maila, mój adres na privie.
Awatar użytkownika
halabura
Posty: 98
Rejestracja: 3 lut 2009, o 21:52
Lokalizacja: Anglia

Re: 3 - Bardzo stary list (1681) - Kto, do kogo i o czym

Postautor: halabura » 17 gru 2010, o 21:01

Sorry Lazi, ale nie wiem jak znaleźć Twojego prywatnego E-maila, do którego mógłbym podłączyć pliki wielkości 8 MB. Jestem jeszcze zielonym Sedinowiczem.
Awatar użytkownika
Bartosz
Expert
Posty: 8809
Rejestracja: 7 cze 2004, o 17:56
Lokalizacja: Stettin

Re: 3 - Bardzo stary list (1681) - Kto, do kogo i o czym

Postautor: Bartosz » 17 gru 2010, o 22:48

List został podpisany przez radcę regencji pomorskiej, Heinricha von Wolfradta, a zaadresowany do burmistrza i rady miejskiej Stralsundu.

Jest to nakaz zadośćuczynienia finansowego dla wdowy po piekarzu Tramborgu. Wdowa ów poskarżyła się, że podczas odbudowy spalonego domu i piekarni na rogu Mönchenstraße fundamenty nie zostały wybudowane od podstaw. Powodem miał być brak dostatecznych środków finansowych, zgromadzonych z podatku (będącego rodzajem ubezpieczenia). Wdowa jednak regularnie go płaciła, więc regencja odrzuciła to tłumaczenie.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
halabura
Posty: 98
Rejestracja: 3 lut 2009, o 21:52
Lokalizacja: Anglia

Re: 3 - Bardzo stary list (1681) - Kto, do kogo i o czym

Postautor: halabura » 17 gru 2010, o 23:04

Bartosz! Jesteś WIELKI!
Awatar użytkownika
Lazi
Posty: 1342
Rejestracja: 18 sty 2005, o 13:41
Lokalizacja: Szczecin

Re: 3 - Bardzo stary list (1681) - Kto, do kogo i o czym

Postautor: Lazi » 18 gru 2010, o 21:59

Oj tak, Bartosz jest wielki, chylę również czoła. Wszystkie Bartki to fajne chłopaki ;-)

Halabura, co do wiadomości prywatnych to jest alternatywny kanał komunikacji między użytkownikami. Po zalogowaniu się na forum powinieneś na swojej stronie widzieć taką belkę:
belka.JPG
Wystarczy, że klikniesz w takim miejscu jak zaznaczyłem na czerwono i zobaczysz wiadomość ode mnie. Jeśli by Ci się nie udało tam dotrzeć to tu podaję mojego maila lazi1(at)gazeta.pl - zamiast (at) wstaw @

Lazi - Bartek
Awatar użytkownika
halabura
Posty: 98
Rejestracja: 3 lut 2009, o 21:52
Lokalizacja: Anglia

Re: 3 - Bardzo stary list (1681) - Kto, do kogo i o czym

Postautor: halabura » 18 gru 2010, o 22:42

Dotrzeć tam, to ja dotarłem tylko, że załaczniki nie mogą być większe niż 100KB, tak jak wszędzie na forum. Byłbym wdzięczny za informację, czy jest jakaś metoda umieszczenia większego pliku. Mam w planach wstawianie dalszych listów z mojej kolekcji i niektóre mają drobny druk. Gdyby bała możliwość "wlożenia" pliku o lepszej rozdzielczości, byłoby to z pożytkiem dla wszystkich.

Pozdrawiam
Ryszard

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 99 gości