Ruch samochodów w obrębie Paradeplatz i inne

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
Stau
Moderator
Posty: 498
Rejestracja: 1 sie 2009, o 10:19
Lokalizacja: Szczecin - Stary Turzyn

Ruch samochodów w obrębie Paradeplatz i inne

Postautor: Stau » 15 paź 2010, o 02:46

Witam,

Zastanawia mnie kwestia Paradeplatz, ale po kolei... Na początek zdjęcia:

http://sedina.pl/galeria/displayimage.p ... play_media <---- zdjęcie z czasów istnienia siedziby garnizonu (Hauptwache)
http://www.galerie.stetinum.pl/pl/galerie/680/4093 <---- po zbudowaniu na jego miejscu UFA Palast
http://sedina.pl/galeria/displayimage.p ... play_media <---- UFA Palast 2
http://www.galeriabezdomna.art.pl/pl/pl ... 244081.jpg <--- ulica z drugiej strony (od pomnika Wilhelma I i Konigsplatz)


Zastanawia mnie organizacja ruchu samochodowego. Środek Paradeplatz to ciąg dla pieszych. Patrząc z perspektywy ostatniego zdjęcia: po lewej stronie - ulica, a po niej tory tramwajowe w dwie strony. Po prawej także ulica (sama). Współcześnie wiadomo jak wygląda ruch pojazdów - tramwaj puszczono środkiem między jezdniami, po lewej stronie zieleni ruch w jedną stronę (dwa pasy), po prawej w drugą stronę (dwa pasy).

Natomiast jak to było niegdyś? Wiadomo, że ruch tramwajów po lewej stronie (zdjęcie) uniemożliwia swobodną jazdę w jednym kierunku (wówczas czołowo zderzyłby się tramwaj z samochodem). Wobec tego na chłopski rozum wnioskuję:

Prawa strona przeznaczona była dla aut jadących w stronę UFA Palast, a po lewej pojazdy jeździły torowiskiem, ale tylko za tymi tramwajami, które podążały w stronę pomnika cesarza Wilhelma I i Moltkestrasse. Równocześnie torowisko obok było przeznaczone w tym wypadku tylko i wyłącznie dla tramwajów jadących Paradeplatz w stronę UFA Palast, gdyż w innym wypadku groziłoby to kolizją. Fotka "UFA Palast 2" wyłapała dwa samochody "w ruchu" - jeden podąża po torowisku w stronę pomnika, drugi skręca w stronę bodajże Grune Schanze (Dworcowa).

Tylko pewności nie mam..., stąd proszę kogoś bardziej zorientowanego o potwierdzenie. Druga sprawa - dysponuje ktoś może mapami przedwojennymi miasta, gdzie owe linie tramwajowe są na nich zaznaczone. Kojarzę, że w ratuszu staromiejskim powinny takowe wisieć, ale może ktoś ma dobry skan.

Z góry dziękuję. Pozdrawiam.
"Dziki to lud doświadczony w walkach na lądzie i morzu. Przyzwyczajony żyć z rabunku i grabieży. W przyrodzonej jakiejś dzikości - zawsze nieposkromiony" <--- Herbord o mieszkańcach Pomorza - XII wiek.
STAR66
Posty: 16
Rejestracja: 3 lut 2011, o 18:30

Re: Ruch samochodów w obrębie Paradeplatz i inne

Postautor: STAR66 » 4 lut 2011, o 14:37

UFA 1: Tramwaj pierwszy z prawej wyjeżdża z dzisiejszej ulicy Dworcowej w stronę Bramy Portowej, następny jedzie z 3 Maja (dawnej Lipowej), trzeci natomiast porusza w stronę przeciwną. Ruch samochodów odbywał się tak jak obecnie(ruch jednokierunkowy). Jako ciekawostkę mogę dodać o istnieniu bezpośredniego połączenia tramwajowego z dziedzińca Poczty przy Niepodległości do poczty(punktu przeładunkowego) na dworcu głównym. Do dzisiaj zarówno na Niepodległości jak przy dworcu widać pozostałości torowiska tramwajowego.
Map i planów można szukać w Archiwum Map Zachodniej Polski http://mapy.amzp.pl
STAR66
Posty: 16
Rejestracja: 3 lut 2011, o 18:30

Re: Ruch samochodów w obrębie Paradeplatz i inne

Postautor: STAR66 » 4 lut 2011, o 14:39

Jeszcze drobne uzupełnienie, taka organizacja ruchu tramwajowego była do przebudowy na przełomie lat 60 i 70 ubiegłego wieku. Na paru widokówkach widać jak to wygładało w latach 60.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

cron