Przedwojenne usługi pogrzebowe

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
Awatar użytkownika
anubiska
Posty: 116
Rejestracja: 10 paź 2007, o 15:52
Lokalizacja: Hökendorf
Kontakt:

Przedwojenne usługi pogrzebowe

Postautor: anubiska » 16 lip 2010, o 18:05

Jak widać po tytule wątku, interesują mnie przedwojenne usługi pogrzebowe, czyli zakłady pogrzebowe, zakłady kamieniarskie, kasy pogrzebowe, sklepy z odzieżą żałobną itp.

(Pewnie część się zdziwi, jak można się interesować takim czymś :P, cóż - efekt pasjonowania się cmentarzami :P)

Poszukiwania rozpoczęłam od Adressbuchów i mam stamtąd pościąganych co nie co ogłoszeń, a tym samym adresów takowych instytucji. Później to w tym wątku zaprezentuję.

Na razie mam pytanie - czy macie jakieś pomysły gdzie można jeszcze szukać informacji o takich przedwojennych zakładach pogrzebowych itd (pomijając też ogłoszenia z gazet, bo to podobne jak w adressbuchach). Chodzi mi o jakiś cennik, opis takich firm itp.

Z czasem będę wrzucać to co uda mi się uzbierać w tym temacie :)

Na początek wrzucę fotkę przedwojennego karawanu, warto zwrócić uwagę na tylną szybę, gdzie mamy motyw liści palmowych - spotykany często też na niemieckich nagrobkach.
Może ktoś wie co to za marka samochodu ? :P
Załączniki
Leichenauto.jpg
michalakagnieszka
Posty: 34
Rejestracja: 29 kwie 2009, o 14:51

Re: Przedwojenne usługi pogrzebowe

Postautor: michalakagnieszka » 17 lip 2010, o 19:59

Hej,

wybór tematu - rozumiem w pełni, sama uwielbiam pętać się po cmentarzach. Zachwycają mnie i te piękne zabytkowe i te zupełnie zapyziałe, zapadnięte, zapomniane. A epitafia i wszystko co na pomnikach zapisane (o nekrologach nie wspomnę) to moja lektura obowiązkowa. Nie przejmuj się - na mnie znajomi patrzą z politowaniem, gdy zachwycam się kolejnym nagrobkiem lub nekrologiem.

Ale wracając do głównego wątku - musisz pogrzebać w codziennej prasie sprzed 1945, a może wychodziły jakieś branżowe pisemka (ale ich odnalezienie to już wyższa szkoła jazdy!). Wszystko (lub prawie wszystko) z Cmentarza Centralnego się spaliło - ale to wiesz. Może warto udać się do największej pasjonatki tematu w naszym mieście - Pani Marii Michalak. Ona osobiście wydobywa spod ziemi niesamowitości - może ona lub ktoś z jej współpracowników coś Ci podpowie, nakieruje na trop.

A! Tak jeszcze sobie myślę - kilka lat temu wydano album na 100lecie naszego cmentarza - tam na końcu musi być bogata bibliografia - może tam znajdziesz jakiś kierunek.

Za bardzo to ja Ci nie pomogłam, ale cieszę się że podjęłaś ten temat - z niecierpliwością będę czekać na wieści. I pytanie za 100 pkt. - znasz niemiecki? - ja nie... więc bez wsparcia za wiele się nie nacieszę...

pozdrawiam - aga
Awatar użytkownika
emilka
Posty: 425
Rejestracja: 29 gru 2005, o 20:17
Lokalizacja: Zabelsdorf, Carlastr.

Re: Przedwojenne usługi pogrzebowe

Postautor: emilka » 17 lip 2010, o 23:53

Aga,
cieszymy się, że jesteś kolejną osobą, której nie jest obojętny los zapomnianych cmentarzy! Możemy kiedyś zrobić spacerek po stettińskich friedhofach. Agata zna niemiecki, ja trochę mniej ;)

Pozdrowienia
Awatar użytkownika
anubiska
Posty: 116
Rejestracja: 10 paź 2007, o 15:52
Lokalizacja: Hökendorf
Kontakt:

Re: Przedwojenne usługi pogrzebowe

Postautor: anubiska » 18 lip 2010, o 01:22

Ooo, miło poznać kogoś, kto rozumie pasję cmentarzami :)
Na przeglądanie całej przedwojennej prasy to właśnie nie mam obecnie czasu.
Pracę mgr piszę o funkcjach estetyczno – kulturowych szczecińskich cmentarzy i jesienią się bronię. W tematyce tej trochę już siedzę (ok 3 lata łażenia po szczecińskich cmentarzach, inwentaryzacja nagrobków itp), ogólnodostępną, głównie polskojęzyczną literaturę znam i właśnie po jej lekturze stwierdziłam że niewiele miejsca się poświęca zakładom pogrzebowym itp. I tak sobie wymyśliłam, że jeśli da się uzbierać choć trochę materiału , to dorzucę taki podrozdzialik do mgr :) czas mnie trochę nagli więc liczyłam, że Sediniacy kojarzą jakieś przedwojenne branżowe pisemka :P zobaczę co mi powiedzą w archiwum, bo w książnicy takich rzeczy nie znalazłam :P

To zaczynam wrzucać powoli to co mam, może ktoś się jeszcze zaciekawi tą tematyką :D

Na zdjęciu widzimy anonimową podstawę nagrobną z cmentarza przykościelnego przy ul. Żołnierskiej na Krzekowie. Z boku widnieje napis "Ahorn."
Rudolf Ahorn był architektem i kamieniarzem (Steinsetzmstr – mistrz kamieniarski) oraz właścicielem sklepu kamieniarskiego i fabryki nagrobków (Fabryk von Grabdenkmälern) Prowadził ją razem z synem – Emilem, adres to Pölitzerstr.58 (dziś Wyzwolenia).
W adressbuchu z 1901 r pojawia się mała zmiana – fabryka nagrobków i magazyn zostają przeniesione na parter budynku przy Nemitzerstr. 15 d (dziś ul. Niemierzyńska), zaś Ahornowie mieszkają przy Mühlenstr. 5 b, na pierwszym piętrze (dziś ul. Słowackiego).
W adressbuchu z 1904 r. pojawia się informacje, że firma została zarejestrowana w sądzie handlowym, biuro nadal znajduje się przy Nemitzerstr. 15 d.
Rok później firma przenosi się na Passewalker Chausse (dziś Ku Słońcu) – domyśleć się można, że związane to jest z faktem funkcjonowania tam od 1901 r. Cmentarza Centralnego, więc trzeba było być jak najbliżej klientów :P
Zapewne niedługo potem właścicielem firmy został Emil, zyskał tytuł architekta i mistrza kamieniarskiego, a przy imieniu Rudolfa pojawia się informacja „gerichtl.u. öffentl. best. Sachverstandiger” – sądownie i publicznie najlepszy ekspert (?) i adres Friedrich-Karlstr 19 (dziś ul. Piłsudskiego).
Nie wiem co się później działo, bo nie mam adressbuchów z lat 20-stych :(. Bynajmniej w latach 30-stych nazwisko Ahorn znika z książki adresowej, więc oboje panowali wyjechali bądź usnęli na zawsze.
Załączniki
1.jpg
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Przedwojenne usługi pogrzebowe

Postautor: Busol » 18 lip 2010, o 10:33

emilka pisze: Możemy kiedyś zrobić spacerek po stettińskich friedhofach. Agata zna niemiecki, ja trochę mniej ;)
\\\a to fajny pomysł. Moze niekoniecznie w okolicach 1 listopada ale moze bysmy spróbowali zorganizować taki kilkumiesieczy plan zwiedzania itp ? Zaczynamy na siesieni konczymy na wiosnę ? Kilka(nascie) wycieczek w ramach przygotowania do obrony mgr
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
Awatar użytkownika
anubiska
Posty: 116
Rejestracja: 10 paź 2007, o 15:52
Lokalizacja: Hökendorf
Kontakt:

Re: Przedwojenne usługi pogrzebowe

Postautor: anubiska » 18 lip 2010, o 13:24

Spoko, nie ma problemu, jak będą chętni można zorganizować parę cmentarnych wycieczek :) jeśli zacząć od jesieni to już będzie po mojej obronie :P więc może i nawet lepiej :]

A wracając do tematu wątku - nikt nie ma pomysłu co to za marka samochodu ten karawan? Mercedes może ? Nie ma tu jakiegoś speca od przedwojennych aut ? :P
Awatar użytkownika
Astra28
Posty: 26
Rejestracja: 1 lip 2010, o 23:52
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Przedwojenne usługi pogrzebowe

Postautor: Astra28 » 18 lip 2010, o 14:13

Siemanos.

Ja bym się również pisał na takie wycieczki .... Co do tego starego pojazdu to nie wiem, ale zaraz wrzucę zapytanie na moje Forum Modelarskie to tam jest masa entuzjastów starego sprzętu ... chłopaki na pewno coś wypatrzą :)
Pozdrawiam wszystkich cieplutko ---> Urodzony Słupszczanin mieszkający w Szczecinie.
W pracy robię TO, a w domu TO, staram się pomagać IM.
This is my OCCUPATION
michalakagnieszka
Posty: 34
Rejestracja: 29 kwie 2009, o 14:51

Re: Przedwojenne usługi pogrzebowe

Postautor: michalakagnieszka » 18 lip 2010, o 15:33

Szanowny Panie Busol - wyczuwam tu małą złośliwość... .
Awatar użytkownika
Astra28
Posty: 26
Rejestracja: 1 lip 2010, o 23:52
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Przedwojenne usługi pogrzebowe

Postautor: Astra28 » 18 lip 2010, o 22:25

Siemanos.

Zacytuję Kolegę z Forum modelarskiego:
"Na zdjęciu może być auto na podwoziu Stoewer'a, ale mogę się mylić"
Poszukiwania trwają .....
Pozdrawiam wszystkich cieplutko ---> Urodzony Słupszczanin mieszkający w Szczecinie.
W pracy robię TO, a w domu TO, staram się pomagać IM.
This is my OCCUPATION
Awatar użytkownika
Lazi
Posty: 1342
Rejestracja: 18 sty 2005, o 13:41
Lokalizacja: Szczecin

Re: Przedwojenne usługi pogrzebowe

Postautor: Lazi » 18 lip 2010, o 22:57

Astra28 pisze: "Na zdjęciu może być auto na podwoziu Stoewer'a, ale mogę się mylić"
A pisałeś, że chodzi o karawan ze Stettina? Bo jeśli tak to mógł się zasugerować, a jeśli nie to wielce prawdopodobne :-)
p.s. No chyba, że ten karawan nie pochodzi ze Stettina :roll:
Awatar użytkownika
anubiska
Posty: 116
Rejestracja: 10 paź 2007, o 15:52
Lokalizacja: Hökendorf
Kontakt:

Re: Przedwojenne usługi pogrzebowe

Postautor: anubiska » 18 lip 2010, o 23:10

Dzięki za zainteresowanie tematem :] Karawan jest na pewno stettiński, zdjęcie pochodzi z ogłoszenia "Wirtschaftsgenossenschaft der Feuerbestattungsfreunde e.G.m.b.H. Stettin"
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Przedwojenne usługi pogrzebowe

Postautor: Busol » 19 lip 2010, o 21:32

michalakagnieszka pisze:Szanowny Panie Busol - wyczuwam tu małą złośliwość... .
Nie rozumiem
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
Bogus
Posty: 1887
Rejestracja: 3 lis 2004, o 18:48

Re: Przedwojenne usługi pogrzebowe

Postautor: Bogus » 21 lip 2010, o 20:21

Witam miłośników funeralii.
Ostatnio wpadła mi w oko pewna reklama. Myślę, że jest ciekawa z uwagi na firmę, którą prezentuje. Stąd pozwoliłem sobie zaśmiecić trochę ten wątek - myślę, że będzie mi wybaczone.

A swoją drogą, może jest to jakaś wskazówka, kto mógł wykonać żelazny krzyż na dawnym Cmentarzu Wojskowym?

No i jeszcze jedno skojarzenie: jeżeli prezentowany wcześniej karawan pogrzebowy rzeczywiście ma coś wspólnego ze Stoewerem, to byłaby to kontynuacja firmowych tradycji.
Załączniki
Bernh. Stoewer - Fabrik für Grabdenkmäler -.jpg
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: Przedwojenne usługi pogrzebowe

Postautor: Schulz » 22 lip 2010, o 05:19

Z książki fundowanej przez szczeciński magistrat [Weishaupt, C] [Deutschlands Städtebau] Stettin. Berlin 1925 (w części reklamowej)
Załączniki
Steinwerk Dahl
Steinwerk Dahl
Grabower Steinbearbeitungswerk, Richard Görsch
Grabower Steinbearbeitungswerk, Richard Görsch
Awatar użytkownika
Astra28
Posty: 26
Rejestracja: 1 lip 2010, o 23:52
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Przedwojenne usługi pogrzebowe

Postautor: Astra28 » 22 lip 2010, o 20:56

Siemanos.

Nic nie pisałem nt. miasta pochodzenia karawanu. Pojawiły się kolejne domysły, ale to chyba można włożyć między bajki, z rzetelności zacytuję:

"Mi osobiście kojarzy się To z CWS T-1 Kareta przerobionym na karawan ale mogę się mylić wiele konstrukcji z tamtych lat(20-30)wyglądało podobnie(linia) równie dobrze może to być jakiś Ford, Volvo czy inny Fiacik ..."

"W/g mnie, to jest jakaś wersja CWS-a jako karawan"

Obie wypowiedzi zostały zamieszczone na różnych forach, tym bardziej zastanawia skąd CWS ?? Mi osobiście bardziej pasuje wersja o Stoewerze ... ale poczekajmy cierpliwie.
Pozdrawiam wszystkich cieplutko ---> Urodzony Słupszczanin mieszkający w Szczecinie.
W pracy robię TO, a w domu TO, staram się pomagać IM.
This is my OCCUPATION

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 44 gości