Friedhof str.

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
Lakonia
Posty: 32
Rejestracja: 31 gru 2009, o 08:44
Lokalizacja: Warsower Str.

Friedhof str.

Postautor: Lakonia » 14 lip 2010, o 11:00

Cmentarz na ul. Tatrzańskiej. Wg wyszukiwarki Tatrzańska nazywa się Virchowweg. Istotnie na nowszych mapach. Kiedyś była to Friedhof str. Na jednej z map, które przeglądałam nazwa brzmiała jeszcze inaczej, ale była nieczytelna. Pewnie zmiany nazw ulic były związane z rozrostem i zagospodarowaniem tego terenu w latach 30 XX w. Czy miało to związek z rozrostem zakładu opiekuńczego?

"Cmentarz ewangelicko-augsburski, /Szczecin – Niemierzyn ul. Tatrzańska/ – dawny cmentarz protestancki położony na terenie szczecińskiego osiedla Niemierzyn (wówczas Nemitz). Zajmował teren przy obecnej ulicy Tatrzańskiej (Friedhof str.).
Cmentarz powstał pod koniec II połowy XIX wieku z przeznaczeniem dla mieszkańców wsi Niemierzyn, którzy byli luteranami. Nie istniał długo, pochówków zaprzestano w połowie lat 30. XX wieku. Wkrótce w okolicy powstało osiedle domków jednorodzinnych i ta część Niemierzyna nabrała cech miejskiego przedmieścia. Po 1945 roku na cmentarzu jeszcze znajdowały się nagrobki, trudno określić datę ich usunięcia.
Obecnie na terenie dawnego cmentarza stoi budynek sklepu z parkingiem oraz mieści się plac zabaw. Jedyną pozostałością po dawnej funkcji tego terenu jest starodrzew rosnący przy parkingu"

Czy rzeczywiście na terenie cmentarza stoi sklep? Wg mnie chyba obok, szczególnie, że tam już od dawna były budynki. No chyba, że jeszcze wcześniej, przed tymi budynkami przedwojennymi cmentarz był większy.

Czy rzeczywiście tylko drzewa pozostały?
Załączniki
Czyżby brama wejściowa na cmentarz?
Czyżby brama wejściowa na cmentarz?
8.JPG (78.38 KiB) Przejrzano 8537 razy
7.JPG
7.JPG (90.24 KiB) Przejrzano 8537 razy
6.JPG
6.JPG (93.11 KiB) Przejrzano 8537 razy
5.JPG
5.JPG (92.92 KiB) Przejrzano 8537 razy
4.JPG
4.JPG (94.31 KiB) Przejrzano 8537 razy
3a.JPG
3a.JPG (96.85 KiB) Przejrzano 8537 razy
2.JPG
1a.JPG
1a.JPG (96.09 KiB) Przejrzano 8537 razy
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Friedhof str.

Postautor: Busol » 14 lip 2010, o 11:26

Dużo informacji na interesujące Cię tematy z tej dzielnicy powinno byc na forum

Śp. Jan_Krzysztof wielokrotnie opowiadał o swoich ulubionych miejscach. Poszukaj w jego postach:

search.php?keywords=&terms=all&author=J ... mit=Szukaj
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
Lakonia
Posty: 32
Rejestracja: 31 gru 2009, o 08:44
Lokalizacja: Warsower Str.

Re: Friedhof str.

Postautor: Lakonia » 14 lip 2010, o 12:36

Dzięki
Bardzo dużo jest na forum i w artykułach. Nie widziałam natomiast jeszcze nic (zdjęć w szczególności) o tym cmentarzyku. Może źle szukałam. Ja tak mam, że jak "złapię fazę" to siedzę i przeglądam forum przez 8 godzin dziennie. Czy Sedina funduje okulary dla swoich czytelników?
Gdyby jednak ktoś miał jakieś informacje extra o tym miejscu to proszę.
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: Friedhof str.

Postautor: Schulz » 14 lip 2010, o 15:22

Odnośnie cmentarzy znajdujących się na terenie miasta Szczecina proszę zajrzeć do książki Bogdana Frankiewicza - Szczecińskie cmentarze, Szczecin 2003. Jedyne co mogę podpowiedzieć, to to, że autor tego opracowania nie precyzuje dokładnej daty jego powstania. Ja znalazłem ten cmentarz na planie Stettin und Umgegend z roku 1879, natomiast pierwszą wzmiankę o nim w Adressbuchach w książce adresowej z 1903 r.
Załączniki
Stettiner Adreßbuch 1914
Stettiner Adreßbuch 1914
Adreßbuch 1914.jpg (20.08 KiB) Przejrzano 8496 razy
Stettiner Adreßbuch 1903
Stettiner Adreßbuch 1903
Adreßbuch 1903.jpg (27.88 KiB) Przejrzano 8496 razy
Położenie cmentarza przy ul.Tatrzańskiej, 1879=1930
Położenie cmentarza przy ul.Tatrzańskiej, 1879=1930
Ostatnio zmieniony 14 lip 2010, o 16:04 przez Schulz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Friedhof str.

Postautor: Busol » 14 lip 2010, o 15:25

Lakonia pisze:Czy Sedina funduje okulary dla swoich czytelników?
tak :)

Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: Friedhof str.

Postautor: Schulz » 14 lip 2010, o 17:59

Cofnąłem się nieco w czasie. W czasach szwedzkich, w miejscu, gdzie usytuowano cmentarz [F], kataster wykazuje bagnistą łąkę porośniętą drzewami liściastymi (Dc).
Załączniki
Niemierzyn wg katastru szwedzkiego z lat 1692-1709 ([wg:] http://greif.uni-greifswald.de/geogreif/?page_id=3580)
Niemierzyn wg katastru szwedzkiego z lat 1692-1709 ([wg:] http://greif.uni-greifswald.de/geogreif/?page_id=3580)
Lakonia
Posty: 32
Rejestracja: 31 gru 2009, o 08:44
Lokalizacja: Warsower Str.

Re: Friedhof str.

Postautor: Lakonia » 15 lip 2010, o 08:20

Niesamowite :) Dziękuję Wam serdecznie. Nie spodziewałam się, że można zajrzeć w tak odległe czasy :) Właśnie dzisiaj jadąc do pracy (zawsze przejeżdżam tamtędy) tak sobie pomyślałam, że tak się skupiam na ostatnich 100 latach a przecież to mejsce jest o wiele starsze i że fajnie byłoby wiedzieć na ten temat jeszcze więcej :) Bardzo dzękuję za te dokumenty :) Dc :) Ciekawe co to jest np. Db?
Odnośnie okularów :))) Hehe :) Na szczęście nie wychodzę często karmić ptaków, więc jak na razie tego typu gafy nie popełnię. Za to na codzień słyszę inne rzeczy niż powinnam :) Dziękuję za dane :) Chciałabym dać coś od siebie temu portalowi, ale jestem mięczak jeszcze :)
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Friedhof str.

Postautor: Busol » 15 lip 2010, o 08:34

Lakonia pisze:Chciałabym dać coś od siebie temu portalowi, ale jestem mięczak jeszcze :)
Nie poddawaj się.. moze napisz coś - od czasu gdy zabrakło Jana_Krzysztofa nikt nie wracał na te tereny mozesz kontynuować jego pracę
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
Lakonia
Posty: 32
Rejestracja: 31 gru 2009, o 08:44
Lokalizacja: Warsower Str.

Re: Friedhof str.

Postautor: Lakonia » 15 lip 2010, o 08:59

Oj ja się ciężko poddaję. Raczej częściej mam determinację głupka :) W takim razie będę skupiać się na moim planie patrz- wątek http://sedina.pl/?name=PNphpBB2&file=vi ... 28&t=12117 Mogę to wykonać "technicznie" ale o pomoc merytoryczą będę jednak bardzo prosiła :) Dzisiaj mam trochę czasu :) to zacznę :)
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: Friedhof str.

Postautor: Schulz » 15 lip 2010, o 10:21

Lakonia pisze: Ciekawe co to jest np. Db?...
Wg załączonej legendy Db to pastwisko [Weideland] położone na piaszczystej wydmie porośniętej wrzosem [Sanddünen mit Heidekraut]. Wracając do cmentarza. napisałem, że była to dawniej łąka. Powinno być pastwisko na gruncie bagnistym [Sumpfboden]).

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości

cron