Barnim I Dobry

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
Awatar użytkownika
RychO
Posty: 3274
Rejestracja: 2 lis 2004, o 14:10
Lokalizacja: Szczecin - Kozacka Góra
Kontakt:

Barnim I Dobry

Postautor: RychO » 12 maja 2010, o 09:54

Czy Barnim I Dobry był dobry dla wszystkich?
Rdzenna słowiańska ludność Pomorza, a szczególnie grodów przekształconych w miasta na prawie magdeburskim lub lubeckim miała chyba nieco odmienne zdanie...
Awatar użytkownika
woti
Posty: 838
Rejestracja: 8 maja 2004, o 18:40
Lokalizacja: Szczecin (Bolinko)
Kontakt:

Re: Barnim I Dobry

Postautor: woti » 12 maja 2010, o 11:28

Nie znam życiorysu tego akurat księcia, ale wiadomo, że w tamtych dalekich czasach często zdarzało się, że imię panującego nadawali kronikarze, a ci oceniali według zasług danego dla środowiska, z którego pochodził kronikarz (najczęściej duchowni).
Bardziej znany nam przykład "nazewnictwa" to Bolesław SZCZODRY, nazywany tak już za życia z racji licznych nadań i fundacji (wiadomo, że nie dla "cywili"). Po bardziej znanym konflikcie z pewnym biskupem został "przeklęty", a gdy przegrał konflikt z opozycją - musiał opuścić kraj, a imię zmieniono mu na "Śmiały" (widocznie tej cechy nie można mu było jednak odmówić pomimo zabójstawa biskupa Stanisława i niechęci "rodów"). Szczodry i śmiały król Bolesław przegrał spór z możnowładcami i wysokim klerem - zmarł na obczyźnie. Zamordowany przez niego biskup, choć za życia spiskował przeciwko silnej władzy królewskiej i trzymał z przeciwnikami ówczesnego papieża - paradoksalnie został obwołany świętym i stał się symbolem ZJEDNOCZENIA Polski.
Oglądając wikipediowe info o Barnimie nie zostałem zaskoczony - sprawdziła się wersja szczodrobliwości dla "środowiska piszących". Jednakże faktycznie był "dobry" - może nie dla szarego (wtedy słowiańskiego, ale także chłopów z Niemiec - kolonistów), ile w prowadzeniu wojen ;)
Rysiowy zarzut dot. popierania napływających Niemców jest zasadny, jednak w owych czasach sprzyjanie kolonizacji było akurat niezbędne. No, i ówcześni mieli trochę inne podejście do problemów "narodowych".
Absolwenci - łączcie się!
Awatar użytkownika
RychO
Posty: 3274
Rejestracja: 2 lis 2004, o 14:10
Lokalizacja: Szczecin - Kozacka Góra
Kontakt:

Re: Barnim I Dobry

Postautor: RychO » 12 maja 2010, o 12:33

Kolonizacja owszem była niezbędna. Rozumiem zakładanie miasta od nowa, ale w Szczecinie wcześniej był słowiański gród z niemiecką dzielnicą- gminą, rządzącą się własnymi prawami. Nagle rozszerza się te prawo na całość, a potem lokuje na nim miasto Szczecin.
Nie uczyłeś się brachu języków to spadaj na Dolny lub (do wyboru) Górny Wik.
Nadmieniam, że nie były to ekskluzywne przedmieścia typu Westend.

Dobrze, że dziś władcy mają inne podejście do kwestii narodowościowych: nie grozi raczej lokacja na prawie hong-kongskim lub szanghajskim (bardziej wydajna gospodarczo i mniej wymagająca ludność), a my won na obrzeża :wink:
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: Barnim I Dobry

Postautor: Schulz » 12 maja 2010, o 22:37

O Barnimie I, zwanym przez potomnych „Dobrym” proponuję poczytać w opracowaniu E. Rymara „Rodowód książąt pomorskich”, najlepiej w wydaniu II, poprawionym (s. 143-151). Na szczęście nie ma tam tej całej politycznej oceny…. Ale za to są fakty. A co do szczecińskich Wików. Gdyby nie jedna z jego żon, to o ich istnieniu dowiedzielibyśmy się o wiele później, niż wynika to z zachowanych przekazów. Pierwsza wzmianka o istnieniu wików (vicus, wiek) w Szczecinie wiąże się z informacją o składzie drewna (1261), będącym własnością żony ks. Barnima I, która podarowała go kapitule kościoła Mariackiego (prawdopodobnie była to Matylda, trzecia żona (co wynika z zapisu z roku 1317), gdyż jego druga żona, Marianna zmarła przed 1261 r. [ok. 25.06.1252]).
Książę Otto I, syn Barnima I, postanawia w roku 1317 sprzedać obszar wiku jednemu z wasali, Konradowi v. Schapow, co wywołuje sprzeciw kapituły kościoła Mariackiego, obdarowanej przez matkę księcia, w związku z czym teren ten wraca do rąk kanoników, z zaznaczeniem, że dotyczy to całości tego obszaru nazywanego z obu stron Wikiem– totale spatium ex utrimque parte platea dicti Vici. W roku 1319 książę za zgodą swoich wasali sprzedaje Radzie Miejskiej i mieszkańcom Szczecina Wik Górny i Dolny wraz ze wszystkimi nadaniami. I sprzedaje mieszkańcom Szczecina, nie Niemcom (regest nr 90 z dnia 18 kwietnia 1319, K.O. Grotefend , Regestenbuch der Urkundensammlung der Stadt Stettin 1243 – 1856, s. 60). Takie pisanie było dobre w minionej epoce… A jak to widziała „rdzenna słowiańska ludność Pomorza”? Nie wiem, i pewnie już się nie dowiem. Wiem, że łowiąc ryby na Odrze przy obu Wikach, czy, jak my to mówimy na Międzyodrzu, lub na Regalicy, i sprzedając je na Rynku Rybnym, zapewniali sobie i swoim rodzinom byt. I tak wszystko dookoła było własnością księcia, a z czasem miasta. A tak na marginesie, oba Wiki i Westend, co to za porównanie…, przecież dzieli je prawie tysiąc lat.
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: Barnim I Dobry

Postautor: Schulz » 12 maja 2010, o 22:55

RychO pisze:Kolonizacja owszem była niezbędna. Rozumiem zakładanie miasta od nowa, ale w Szczecinie wcześniej był słowiański gród z niemiecką dzielnicą- gminą, rządzącą się własnymi prawami. Nagle rozszerza się te prawo na całość, a potem lokuje na nim miasto Szczecin.
A, jeszcze jedno. Czytamy np. o Krakowie, że "...W dniu 5 czerwca 1257 książę Bolesław V Wstydliwy, jego matka Grzymisława i żona św. Kinga nadali miastu lokację na prawie magdeburskim". Czy dzisiejszy Kraków ma za złe owemu księciu, że popełnił taki lapsus? I czy na pewno był to błąd?
Awatar użytkownika
RychO
Posty: 3274
Rejestracja: 2 lis 2004, o 14:10
Lokalizacja: Szczecin - Kozacka Góra
Kontakt:

Re: Barnim I Dobry

Postautor: RychO » 13 maja 2010, o 08:48

Schulz pisze: A, jeszcze jedno. Czytamy np. o Krakowie, że "...W dniu 5 czerwca 1257 książę Bolesław V Wstydliwy, jego matka Grzymisława i żona św. Kinga nadali miastu lokację na prawie magdeburskim". Czy dzisiejszy Kraków ma za złe owemu księciu, że popełnił taki lapsus? I czy na pewno był to błąd?
Poczytajmy dalej: "...w Koperni koło Pińczowa. Zasadźcami byli trzej wójtowie: Gedko Stilvoyt, Jakub z Nysy i Dytmar Wolk z Wrocławia. Nowo wytyczone miasto zostało zasiedlone głównie przez przybyszów ze Śląska i Niemiec, co tłumaczy fakt posługiwania się językiem niemieckim przez mieszczaństwo krakowskie do XVI w."
W końcu, pod wpływem polskojęzycznego dworu i okolicznej rdzennej ludności, mieszczanie spolonizowali się.
Ale zanim to nastąpiło, różnie bywało: Klik 1 klik 2
Większość polskich lokacyjnych miast również założyła obca ludność, głównie germańska.
Kolonizacja była motorem postępu, uzupełniała także ubytki ludność spowodowane najazdem tatarskim i pewnie też innymi klęskami.
Kolonizowano również słabo zaludnione Pomorze. Tu zdecydowanie przeważył element germański. Rozbita na dzielnice Polska nie była w stanie zainteresować się naszym regionem, później patrzyła tylko na wschód. Dlatego nie mam zbytniej pretensji do Gryfitów. Byli za słabi na pełną suwerenność. Trzeba było wybrać "sponsora strategicznego".
Schulz pisze: [....]A tak na marginesie, oba Wiki i Westend, co to za porównanie…, przecież dzieli je prawie tysiąc lat.
Miało to ironicznie podkreślić, że przeprowadzka nie wiązała się ze społecznym awansem, a wręcz przeciwnie.
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: Barnim I Dobry

Postautor: Schulz » 14 maja 2010, o 15:33

RychO pisze:Czy Barnim I Dobry był dobry dla wszystkich?...

I co ja tu mam jeszcze dodać? Rycho poniekąd ma rację. W końcu mieszkańcy przedlokacyjnego miasta Szczecina to m.in. rybacy… Ale ja wolę ocenę roli Barnima I w procesie lokacji naszego miasta, i nie tylko, wyłożoną przez Jana M. Piskorskiego w pracy pt. Miasta Księstwa Szczecińskiego do połowy XIV wieku, Poznań-Szczecin 2005.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości

cron