S/U-bahn [SKM/metro] w Stettinie

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
Awatar użytkownika
rt69
Posty: 6
Rejestracja: 17 cze 2004, o 20:36
Lokalizacja: Szczecin - Osów
Kontakt:

S/U-bahn [SKM/metro] w Stettinie

Postautor: rt69 » 20 lis 2009, o 04:53

Poszukuję jakichkolwiek informacji na temat planów budowy kolei podziemnej lub podmiejskiej w przedwojennym Szczecinie jako system S-bahn (SKM) / U-bahn (metro) mający już wówczas praktyczne zastosowanie w wielu innych niemieckich miastach.

Słyszałem niedawno, że podobno za Ackermanna były poczynione jakieś plany. Niestety nie znalazłem żadnych informacji popierających tę pogłoskę.

(ew. informacje o planach powojennych proszę przybliżyć w osobnym wątku)
Awatar użytkownika
secessionlove
Posty: 396
Rejestracja: 13 cze 2009, o 16:27
Lokalizacja: Graudenz/Stettin
Kontakt:

Postautor: secessionlove » 23 lis 2009, o 15:11

Przedwojennych powiadasz? Nie wiem, czy takwe były. Na pewno linia do Trzebieży spełniała taką funkcję, ale nie była to linia typu SKM Gdańsk - Wejherowo, która kursuje powiedzmy co 15 minu, ale jako linia kolejowa.
Awatar użytkownika
endone
Posty: 65
Rejestracja: 8 wrz 2005, o 00:49

Postautor: endone » 25 lis 2009, o 17:50

na forum Sediny był już kiedyś poruszany ten temat.
Apropos którejś z map na której naniesione zostały linią przerywaną planowane układy kolei podziemnej.
Też intryguje mnie ten temat a szczególnie wiadukt na Ku słońcu który jedna z tych linii przecina.
Po głębszej analizie samego wiaduktu zauważyłem że w dniu dzisiejszym nasypy są o dobre 1,5 m wyżej niż to widać na zdjęciach z Sediny.
W samej jego konstrukcji można zobaczyć dziwnie wyglądające rzeczy chodzi mi o komorę szczytową między filarami można tam wejść i zobaczyć że gdyby obniżyć podłoże o te 1,5 m mogło by się znajdować jakieś wejście pod nasyp który jest duży i długi i skierowany w stronę stacji Turzyn gdzie jak wiadomo są podziemia i ciągną się dalej w stronę Pogodna wzdłuż obecnej linii kolejowej.
Gdyby ktoś z forumowiczów mógłby się na ten temat wypowiedzieć będę bardzo wdzięczny.
Awatar użytkownika
endone
Posty: 65
Rejestracja: 8 wrz 2005, o 00:49

Postautor: endone » 25 lis 2009, o 18:12

Awatar użytkownika
PEPA
Posty: 259
Rejestracja: 27 wrz 2004, o 21:12
Kontakt:

Postautor: PEPA » 27 lis 2009, o 12:33

Plan
Załączniki
Scan0094.jpg
www.podziemnyszczecin.pl
Awatar użytkownika
secessionlove
Posty: 396
Rejestracja: 13 cze 2009, o 16:27
Lokalizacja: Graudenz/Stettin
Kontakt:

Postautor: secessionlove » 29 lis 2009, o 17:32

A wiecie o projekcie budowy linii kolejowej ze Szczecna do Świnoujścia prawą stroną Odry przez Wyspę Dębinę? Właśnie to mi się przypomniało, jak spojrzałem na te planowane rozgałęzienia torów na terenie portu.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 41 gości

cron