Neu Rosengarten - Kijewko

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
Awatar użytkownika
kicikk
Posty: 110
Rejestracja: 7 maja 2004, o 17:38
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Neu Rosengarten - Kijewko

Postautor: kicikk » 15 maja 2004, o 15:41

Poniższy tekst skopiowałem ze swojej strony (www.szczecin.w.pl), ktora juz niestety nieistnieje. Dotyczy on bardzo ciekawego, według mnie, miejsca, ktore zwało się Neu Rosengarten. Specjalnie dla was wrzuciłem jeszcze raz ten kawałek strony wraz ze zdjęciami:
http://kicikk.republika.pl/neu_rosengar ... arten.html


"Tłumacząc z języka niemieckiego nazwę Neu Rosengarten otrzymujemy Kijewko (od Rosengarten - Kijewo). Na niektórych aktualnych planach miejsce to widnieje pod nazwą Urok (co nie oznacza to samo).

Pozostałości po osiedlu (mieszkaniowym???) Neu Rosengarten położone są w tzw. Strasznym Lesie, w bliskim sąsiedztwie nieczynnej linii kolejowej Szczecin Dąbie - Oleszna - Sobieradz (obecnie istniejącej w całości na odcinku Szczecin Dąbie - os. Majowe ciepłownia). Dotarcie tam bez odpowiednich i szczegółowych map graniczy nieomal z cudem. Najlepiej wejść na tory w miejscu ich skrzyżowania z ulicą Dąbską i obrać kierunek wschodni (w stronę Płonii). Idąc torami (gdzieniegdzie już rozkradzionymi-fot.)

mijamy most pod autostradą. Po mniej więcej 700 metrach od mostu linia (nasyp) skręca delikatnym łukiem w lewo i zaraz za zakrętem krzyżuje się z drogą gruntową (tzw. Zbójnym Traktem) oznaczoną szlakiem czarnym. Na przejeździe tym należy wejść na drogę (kierunek w lewo) i trzymać się czrnego szlaku. Po ok. 400 metrach z lewej i prawej strony wyłania się zza krzaków zabudowa Neu Rosengarten, a z kolei po 700 metrach (licząc od zejścia z torów) szlak skręca pod kątem prostym w lewo. Znajdujemy się w centrum owej mieściny. Niesamowite fundamenty i elementy ogrodzenia to wszystko co pozostało po owej osadzie. Niestety więcej informacji na temat jej przeznaczenia i wykorzystania nie posiadam. Jedyny dokument potwierdzający istnienie w tym miejscu jakiejś zabudowy to ta niemiecka mapa z 1936.

Wszystkich, którzy posiadają jakiekolwiek informacje na temat Neu Rosengarten proszę o kontakt: kicikk@go2.pl
Awatar użytkownika
kicikk
Posty: 110
Rejestracja: 7 maja 2004, o 17:38
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: kicikk » 24 maja 2004, o 08:39

widzę, że nikogo nie interesują takie tajemnice...
a szkoda...
Awatar użytkownika
Bartez
Posty: 371
Rejestracja: 6 maja 2004, o 09:57
Lokalizacja: ZABELSDORF-Stettin
Kontakt:

Postautor: Bartez » 24 maja 2004, o 10:53

zle to odebrales,
ja osobiscie interesuje sie takimi sprawam jednka niezabioeram glosu w dyskusji jesli niemam nic ciekawego do powiedzenia
po za tym te nazwy kojarza mi sie z czyms czego niepotrafie aktualnie zkonkretyzowaci bedzie mi w tym potrzebna pomoc Kolegi Konger
PS Konger czy w tym artykule chodzi o te miejsca gdzie kiedys pojechalismy ?? jeszcze jak cieniasa miales ?? tam gdzie paweł i krzysiek dzialali kiedys ???
Awatar użytkownika
kicikk
Posty: 110
Rejestracja: 7 maja 2004, o 17:38
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: kicikk » 26 maja 2004, o 22:30

Musze powiedziec, ze takich miejsc w granicach Szczecina jest jeszcze kilka. M.in. w miejscu gdzie ul. Goleniowska laczy sie z droga ekspresowa nr 3 byla kiedys wies Hornskrug (chyba po polsku to Rzęśnica)...
Awatar użytkownika
konger
Posty: 464
Rejestracja: 6 maja 2004, o 12:49
Lokalizacja: Szczecin koło Polic
Kontakt:

Postautor: konger » 28 maja 2004, o 00:53

kicikk, a może rozszerzysz temat ? Tzn. opracowałbyś te informacje pod kątem nowego działu na Sedinie, czy ewentualnie podpiąć się z tymi newsami pod jakiś istniejący dział...

Wydaje mi się, że w tamtym roku byłem na obrzeżach Neu Rosengarten, być może nie trafiłem akurat tam gdzie piszesz... Ale na pewno byłem na dawnej wiosce... Mam ksero mapy z 1908r. i są w tamtych okolicach zaznaczone 2 pałace...
.:konger:.

One life. Live it.
Awatar użytkownika
konger
Posty: 464
Rejestracja: 6 maja 2004, o 12:49
Lokalizacja: Szczecin koło Polic
Kontakt:

Postautor: konger » 28 maja 2004, o 00:58

A nawet powiem więcej, byłem tam na pewno kilkanaście razy... Na jednym z pałacyków ktoś odsłonił ładną posadzkę... Dużo się śmieci wala po lesie... Głównie cegły, drobna ceramika, czasami coś szklanego w ładnym stanie idzie znaleźć... To mniej więcej stamtąd kumpel wyciągnął beczkę z ręczna wiertarką Siemensa bodajże, kawałki gazet, itd... Ale jest jakaś ekipa, która na potęgę ryje w okolicach pałacyków...
.:konger:.

One life. Live it.
Awatar użytkownika
kicikk
Posty: 110
Rejestracja: 7 maja 2004, o 17:38
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: kicikk » 28 maja 2004, o 23:27

hmmm...co do rozszerzenia dzialu to nie wiem czy podolam...bo oprocz znalezienia na mapie takich miejsc i ewentualnie pojscia tam i obfotografowania to nie jestem w stanie nic wiecej o tym powiedziec :) Ale na wyprawe chetnie sie udam :)
Musze tylko pozyczyc od znajomego ta stara mape z 1936 i jeszcze raz sie jej dokladnie przyjrzec :))
Dam jeszcze znac.
pozdroovka
Awatar użytkownika
konger
Posty: 464
Rejestracja: 6 maja 2004, o 12:49
Lokalizacja: Szczecin koło Polic
Kontakt:

Postautor: konger » 29 maja 2004, o 00:11

Jakbyś się miał tam wybirać kiedyś ( w czerwcu ) to daj znaka...
.:konger:.

One life. Live it.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 47 gości

cron