Identyfikacja kamienicy

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
radko
Posty: 5
Rejestracja: 8 lut 2008, o 23:55

Identyfikacja kamienicy

Postautor: radko » 8 cze 2009, o 17:13

Na jakiej ulicy była (jest) ta kamienica . Na białej tabliczce napis "Milchverkauf Parterrelinks" , na ciemnej nie potrafię odczytać . Za wszelkie odpowiedzi z góry dziękuję .
Załączniki
kamienica_2.jpg
kamienica_3.jpg
Awatar użytkownika
Gminski
Posty: 28
Rejestracja: 9 cze 2005, o 21:12
Lokalizacja: hokendorf

Postautor: Gminski » 8 cze 2009, o 23:27

Na bilaj tabliczce jest napisane Sprzedaz mleka parter po lewej :)))
Awatar użytkownika
Gonia
Expert
Posty: 623
Rejestracja: 17 sty 2006, o 14:13
Lokalizacja: Stettin

Postautor: Gonia » 12 cze 2009, o 15:20

15 lipca 1902 r. mistrz ciesielski, Herman Fiebelkorn, posiadacz kilku gruntów pod zabudowę na ulicy Möhringerstraße, wystąpił z prośbą o zgodę na postawienie pięknej kamienicy. Projekt przygotował dla niego mistrz murarski M. Maskow. Pozwolenia na budowę otrzymał 21.3.1903 r.
Wzniesiony budynek przy Möhringerstraße 7, na kształt liter "L", posiadał z prawej strony dziedzińca, skrzydło boczne. Na dziedzińcu wybudowano również pomieszczenia gospodarcze takie jak: stajnia, wozownia pralnia i obora. W 1905 r. część tych pomieszczeń przeprojektowano (arch. Eugen Wiebe) na chlewik. W 1912 r. mistrz rzeźnicki Kunibert Riebe wniósł prośbę o pozwolenie na otworzenie wytwórni wędlin. Wolna przestrzeń na dziedzińcu okazała się nie wystarczająca ( przepisy), więc pozwolenia nie uzyskał. A opary z gotującej się kiełbasy czy też hałas maszyn do produkcji wędlin, zwyczajnie zakłócałby spokój mieszkańcom tej posesji.
Przedstawiona fasada na projekcie, nieznacznie różni się od kamienicy na fotografii. Głównie chodzi tutaj o dekoracyjny szczyt. Jednak patrząc na fragment zdjęcia lotniczego z 1925 r., widać wyraźnie, że szczytu tam nie wybudowano.
Z prawej strony Twojej fotografii widać wolną parcelę. Pod numerem 6 nigdy nie wybudowano żadnej kamienicy. A w latach 20,30 i 40 (do 43r.) ubiegłego wieku, z tego co się zorientowałam to handlowano w tym miejscu węglem.
Kamienica przetrwała do naszych czasów, jednak trudno w niej rozpoznać tą, która jest na zdjęciu. Według tego co zawarte jest w dokumentacji przedwojennej, można wnioskować, że fasada została ogołocona jeszcze przed 1945 r. Dokładnie w 1933 r. niejaka wdowa Siebert, właścicielka kamienicy wystąpiła z prośbą o remont fasady. Wówczas to położono nowe tynki. Załączony, nowy projekt przedstawia fasadę bez dekoracyjnych ozdób. Projekt ten, został fragmentami pokolorowany w celu przedstawienia kolorystyki nowego tynku. I tak cokół miał zostać wyłożony cegłą klinkierową w odcieniu czerwono - brązowym, natomiast całość w odcieniu zieleni morskiej, z białymi opaskami wokół otworów okiennych.
Jeśli chodzi o budynek oficyny jak i budynki gospodarcze, dziś nie ma po nich śladu.
pozdrawiam
Załączniki
Wilków Morskich 7
Wilków Morskich 7
fragment zdjęcia lotniczego z 1925 r.-Pommersches Landesmuseum Greifswald - 121750
fragment zdjęcia lotniczego z 1925 r.-Pommersches Landesmuseum Greifswald - 121750
kamienica
kamienica
Möhringer Straße
<br /> 7(ANB 6115)
Möhringer Straße
7(ANB 6115)
radko
Posty: 5
Rejestracja: 8 lut 2008, o 23:55

Postautor: radko » 12 cze 2009, o 16:51

Bardzo dziękuję za tak wyczerpujące informacje i pozdrawiam , Radek
mirekjot
Posty: 1039
Rejestracja: 17 gru 2004, o 12:32

Postautor: mirekjot » 12 cze 2009, o 16:56

Nie wiem, czy eksperta powinno się komplementowac, ale zrobię to - Gonia - wspanialy popis z identyfikacji.
Awatar użytkownika
vitalis
Posty: 376
Rejestracja: 11 lis 2006, o 13:36
Lokalizacja: Stettin-Grünhof,Derfflingerstr.

Postautor: vitalis » 12 cze 2009, o 18:19

Na gorąco przedstawiam zdjęcie z dnia 27.12.08, przedstawiającą kamienicę przy ul.Wilków Morskich 7(Möhringerstr.7) trochę w oddali.
Załączniki
Ul.Wilków Morskich 7 w dn.27.12.08.jpg
Awatar użytkownika
Gonia
Expert
Posty: 623
Rejestracja: 17 sty 2006, o 14:13
Lokalizacja: Stettin

Postautor: Gonia » 12 cze 2009, o 18:33

mirekjot pisze:Nie wiem, czy eksperta powinno się komplementowac...
kobietę - eksperta, można :lol:
:D
Awatar użytkownika
gozal
Posty: 637
Rejestracja: 7 sty 2006, o 19:22
Lokalizacja: Grünstr. / Kaiser-Wilhelm-Platz

Postautor: gozal » 12 cze 2009, o 20:24

No no, jestem pod wielkim wrażeniem odpowiedzi. Szkoda tych zdobień :cry: Piękny budynek to był.
Gozal jest KOBIETĄ.
Awatar użytkownika
Arthur
Miszcz
Posty: 349
Rejestracja: 28 cze 2005, o 11:06
Lokalizacja: Preussische Strasse

Postautor: Arthur » 12 cze 2009, o 20:32

Zgadza się, też nie rozumiem tego likwidowania zdobień. Pewnie to znak tamtych czasów-stawianie na "nowoczesność". Dla mnie to bez sensu, a przykładów takich już przed wojną sporo np. narożne kamienice koło Bramy Portowej i Bramy Królewskiej itd. Szkoda...
Awatar użytkownika
kgirl
Bravo
Posty: 2059
Rejestracja: 17 lis 2005, o 17:07
Lokalizacja: Braunsfelde

Postautor: kgirl » 12 cze 2009, o 21:02

Arthur pisze:Zgadza się, też nie rozumiem tego likwidowania zdobień. Pewnie to znak tamtych czasów-stawianie na "nowoczesność".
A nie przypadkiem kwestia pieniędzy? Może wyremontowanie fasady z zachowaniem ozdobnych detali było zbyt drogim rozwiązaniem?
Portal jest bez sensu !! (copyright by Busol)
Awatar użytkownika
Arthur
Miszcz
Posty: 349
Rejestracja: 28 cze 2005, o 11:06
Lokalizacja: Preussische Strasse

Postautor: Arthur » 12 cze 2009, o 21:09

Myślisz że już po 30 latach wymagały kosztownych remontów? Nie znam się na budowlance ale instynkt mówi mi, że chodziło tu raczej o to, że wtedy kamienice z przełomu wieków były trochę passé. Niektórzy więc próbowali na siłę unowocześniać to co było piękne. I to mnie drażni.
Co innego budynki powstające od początku w stylu nowoczesnym, Bauhaus na przykład.
Awatar użytkownika
Gonia
Expert
Posty: 623
Rejestracja: 17 sty 2006, o 14:13
Lokalizacja: Stettin

Postautor: Gonia » 12 cze 2009, o 21:30

Zastanawiałam się nad tym samym, będąc na wizji lokalnej. Trudno to jednoznacznie stwierdzić. Myślę, że troszkę koszta ale głównie moda. Możliwe, że Pani Siebert chciała by jej kamienica troszkę przypominała młodsze sąsiadki z tej samej ulicy, nowocześniejsze z gładką elewacją, białymi opaskami na otworach okiennych i klinkierem w cokole...
Awatar użytkownika
Bartosz
Expert
Posty: 8809
Rejestracja: 7 cze 2004, o 17:56
Lokalizacja: Stettin

Postautor: Bartosz » 12 cze 2009, o 21:41

Arthur pisze:Myślisz że już po 30 latach wymagały kosztownych remontów?
Po 30 latach potrafił się sypać tynk na głowy przechodniów. A to był już wystarczający powód do remontu fasady. Policja budowlana była tutaj bardzo stanowcza. Ponadto statystyczny właściciel kamienicy starał się, aby nakłady finansowe, jakie ponosił na jej utrzymanie, były jak najniższe.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 12 cze 2009, o 21:45

Gonia pisze:Zastanawiałam się nad tym samym, będąc na wizji lokalnej. Trudno to jednoznacznie stwierdzić. Myślę, że troszkę koszta ale głównie moda.
Ja też jestem tego zdania. I moda i koszty.
Gratulacje za identyfikacje. To jest ale coś!
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
Arthur
Miszcz
Posty: 349
Rejestracja: 28 cze 2005, o 11:06
Lokalizacja: Preussische Strasse

Postautor: Arthur » 12 cze 2009, o 21:48

Bartosz, być może masz rację. Ja jednak myślałem że ta sławna niemiecka solidność gwarantowała dłuższą żywotność elewacji. Znając "rychłość" odpowiednich służb i władz za komuny to wszystko powinno już dawno być gołe do cegły. A jednak wiele kamienic ma zdobienia które nie wyglądają na remontowane po wojnie.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 41 gości