pytanie o kiosk meteorologiczny w Szczecinie (Wettersäulen)

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
Awatar użytkownika
bronx
Posty: 806
Rejestracja: 5 sty 2005, o 00:56
Lokalizacja: Neustettin
Kontakt:

pytanie o kiosk meteorologiczny w Szczecinie (Wettersäulen)

Postautor: bronx » 19 sty 2005, o 19:10

Ano wlasnie naszło mnie takie pytanko o tego typu obiekt bo jeszcze nigdzie sie nie natknalem na informacje ze takowy w Szczecinie istniał, a jeżeli istniał to w ktorym miejscu.

Obrazek

Może jeszcze wyjasnie w kilku slowach o jaki obiekt mi chodzi dokładnie.
Na powyzszej fotografii z mojego rodzinnego Szczecinka (Neustettin) widać własnie taki kiosk (lewy dolny róg fotografii), budowane byly praktycznie w calej europie w Niemczech nazywane byly Wettersäulen.Były one wyposażone w liczne instrumenty pomiarowo-odczytowe (rejestrujące temperaturę, ciśnienie, wilgotność itd.) Obiekt taki do dzis mozna np. zobaczyc przy wejsciu na molo w Miedzyzdrojach.


Najwiekszy znany mi zbiór wiedzy na ten temat jest TUTAJ , niestety szczecina tam nie ma...
Awatar użytkownika
sudmar
Posty: 82
Rejestracja: 4 sty 2005, o 08:05
Lokalizacja: Friedrichshofer Weg

Re: pytanie o kiosk meteorologiczny w Szczecinie (Wettersäul

Postautor: sudmar » 21 sty 2005, o 15:14

bronx pisze:Ano wlasnie naszło mnie takie pytanko o tego typu obiekt bo jeszcze nigdzie sie nie natknalem na informacje ze takowy w Szczecinie istniał, a jeżeli istniał to w ktorym miejscu. (...) Obiekt taki do dzis mozna np. zobaczyc przy wejsciu na molo w Miedzyzdrojach.
Podejrzewam, że takowe słupy meteo były obiektami ruchomymi tzn. można było je przenieść w inne miejsce w przypadku np. budowy budynku bądź jakiegoś remontu i nie zachowały się na planach - ew. są na zdjęciach. Z innych takich obiektów są wodowskazy, obecny przy M. Długim działał od XIXw lecz przy moście kolejowym. Dopiero po wojnie wraz z odbudową Długiego tam go przeniesiono. Zmieniono też "zero łaty" - polityka wschodnia :lol: . I ciekawostka mareograf w Świnoujściu jest najstarszym działającym nieprzerwanie mareografem na świecie. Stacja meteo w Stettinie działała na lotnisku Altdamm i działa do dziś.
Awatar użytkownika
MariuszSamek
Posty: 1237
Rejestracja: 28 paź 2004, o 22:58
Lokalizacja: Szczecin

Re: pytanie o kiosk meteorologiczny w Szczecinie (Wettersäul

Postautor: MariuszSamek » 21 sty 2005, o 15:47

bronx pisze: Obiekt taki do dzis mozna np. zobaczyc przy wejsciu na molo w Miedzyzdrojach.
Właśnie. Jak tam byłem na początku stycznia to miał wybitą szybę. Ech, nie dla Polaków taki luksus, zawsze się znajdzie jakiś baran któremu to przeszkadza.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości