Strona 1 z 2

"Szczecińskie" mosty na świecie

: 11 sty 2005, o 23:39
autor: Jsz
W jednym z wątków (zobacz tu: http://www.sedina.pl/phpBB3/viewtopic.php?t=918) pojawiła się historia śladów Stettina, poza Stettinem. Odszukajmy w Europie, na świecie (tu szczególnie prośba do Tych na wygnaniu) mosty, wiadukty wykonane przez Gollnow Werk, Am Gollnow Werk, Stettin (lub J.Gollnow und Sohn). Każdy z nich ma tabliczkę znamionową...
(lub zobacz tu:
Jsz pisze:.............
romeck pisze:tropów szczecińskich jest multum...........co by tu jeszcze wyliczyć...
Warto też poszukać na świecie mostów i wiaduktów zbudowanych przez Gollnow Werk, Am Gollnow Werk, Stettin.
Najbliższy był w Wolgast - drogowy, niestety został rozebrany w 1997 i zastąpiony zwodzonym drogowo-kolejowym .
Tu zobacz jak wyglądał stary : http://www.lavis-halle.de/ref/wolgast.html
A tu jak wygląda nowy zwodzony: http://www.vorpommern-infoweb.de/wolgas ... ruecke.htm
Pamiętam miał mosiężną tabliczkę znamionową - gdzie jej szukać, może u budowniczych nowego, może w muzeum St. Wolgast?
Jakbyś chciał szukać tabliczki z mostu, zobacz tu jak dojechać kolejką UBB ze Świnoujścia do Wolgast:
http://www.ubb-online.com/liniennetz.html
)
Wszak nasze, szczecińskie parowozy Vulcan (są w Galerii) można spotkać wszędzie, poszukajmy zatem szczecińskich mostów, a może innych konstrukcji inżynierskich!?

: 12 sty 2005, o 16:34
autor: Aygon
Nie trzeba poza Stettinem szukac zeby znależć coś ciekawego. Pierwszy wiadukt kolejowy nad ulicą jadąc autem od Zdrojow na Podjuchy to najstarszy spawany wiadukt kolejowy w Polsce marki Gollnow. Na przyczółku jest do dziś tabliczka znamionowa ale trudno się do niej dostać i chyba to ją uratowało. Wiem to od znajomego inżyniera który prześwietlał ten most w 84tym. Będzie też zdjęcie z oddania wiaduktu nad Walecznych/Hokendorferstrasse z archiwum kolei ale to za jakiś czas.

: 14 sty 2005, o 20:23
autor: bronx
na stronce poswieconej autostradzie tzw berlince znalazlem ladne zdjecie z wyraznym oznaczeniem producenta przedstawiajace układanie konstrukcji nośnej mostu nad Odrą Wschodnią po ktorym biegnie autostrada.

: 9 kwie 2005, o 16:28
autor: Jsz
Kolejne mosty szczecińskie Gollnow'a...
Na stronach Biblioteki Kongresu, tutaj: http://lcweb2.loc.gov/pp/mdbquery.html (wpisz Gollnow lub Stettin) są dostępne informacje i zdjęcia z 2 mostów szczecińskich (J Gollnow und Sohn Stahlbau Werk - Stettin):
1. Most kolejowy w Tczewie przez Wisłę, wysadzony 1 września '39, odbudowywany w sierpniu '40, wizytowany przez wujka
2. Most w Hamburgu przez Łabę(Elbe)

...

: 9 kwie 2005, o 21:06
autor: piotr_now
W antykwariacie, przy Wojciecha (u Pana Wojciecha) widziałem swojego czasu książkę poświęconą szczecińskim mostom, a właściwie tym wybudowanym w Szczecinie, i które sobie w świat pojechały ... co z tą książką sie stało - nie mam najmniejszego pojęcia ...

Hala sterowcowa w Toruniu - Gollnow und Sohn

: 20 kwie 2005, o 21:56
autor: Jsz
Jsz pisze:... poszukajmy zatem szczecińskich mostów, a może innych konstrukcji inżynierskich...
...Zeppelin a sprawa polska - hale w Polsce... Toruń - 1911, 101*25*23, zbudowana przez firmę J.Gollnow & Sohn, w czasie wojny nie używana bo była za mała (krótko stacjonował półsztywny sterowiec armii P IV (P.L.16)), od 1921 siedziba Oficerskiej Szkoły Aeronautycznej1922-26 baza jedynego polskiego sterowca Lech (francuski miękki Zodiac Z-11), do wybuchu wojny używana jako hala balonowana początku lat 50-tych rozebrana i jej elementy użyte do budowy Hali Ludowej we Wrocławiu...
więcej tutaj: http://www.mars.slupsk.pl/fort/sterowce/zep_hale.htm

Re: Hala sterowcowa w Toruniu - Gollnow und Sohn

: 20 kwie 2005, o 22:10
autor: Bartosz
Jsz pisze:na początku lat 50-tych rozebrana i jej elementy użyte do budowy Hali Ludowej we Wrocławiu...
Hala Ludowa (Jahrhunderthalle, Hala Stulecia - dla uczczenia setnej rocznicy bitwy narodów stoczonej w 1813 pod Lipskiem) została wybudowana w 1912. Budowlę zaprojektował w 1911 rodowity szczecinianin Max Berg.

: 26 kwie 2008, o 22:21
autor: waal-de-maar
W ubiegłym tygodniu tropiąc (z grupą maniaków kolejowych) pozostałości po dawnej linii kolejowej z Reska Płn. (Regenwalde Nord) do Wyszogóry ( Piepenburg) postanowiliśmy przyjrzeć się dokładniej mostowi kolejowemu nad rzeką Regą między byłymi stacjami Resko Płn. a Resko Płd. Gdy przy schodzeniu z nasypu ujrzałem tabliczkę na konstrukcji mostu to z wrażenia wywinąłem taaakie salto, że kość ogonową czuję do dziś!
Ale waaarto byyyło!!!

: 24 cze 2008, o 19:54
autor: laszlo102
Dokładnie 21 czerwca 2008 roku wziąłem plecak, aparat. kuzyna i wsiedliśmy do busa, który nas zawiózł do Wyszogóry. Stamtąd przeszliśmy 15 km po byłej linii kolejowej Wyszogóra - Resko (Piepenburg - Regenwalde), rozebranej przez Rosjan tuż po wojnie (nota bene Niemcy ten odcinek zbudowali zanim powstał odcinek z Płot do Wyszogóry). W jednym tylko miejscu przejście jest utrudnione - most przez rzekę Piaskowa został zniszczony i trzeba zanurzyć kostki w lodowatej wodzie (w tym miejscu dookoła starodrzewie bukowe a nasyp jest dość wysoki). Za to drugi most, przez rzekę Ukleję świetnie został zaadoptowany dla drogi gruntowej. W 100 % po nasypie biegnie droga leśna, gdyby nie ten brak mostu, można by było śmiało przejechać te 15 km samochodem (dopiero przed samym Reskiem zaczynają się chaszcze); w jednym miejscu odnaleźć można nietknięty przez rękę ludzką ale za to poważnie podgniły podkład kolejowy oraz na dwóch przystankach kolejowych (Jennyshohe i Ornshagen - Janisław i Żerzyno) pozostałości po budynkach kolejowych). Polecam - spacer przedni, zwłaszcza dla miłośników kolei na Pomorzu. Jakby co, to w tym roku planuję jeszcze dwa takie spacery po rozebranych liniach: Trzebiatów - Kamień Pomorski (Treptow - Cammin) oraz Czaplinek - Jastrowie (Temepelburg - Jastrow).

: 24 cze 2008, o 19:58
autor: greg29
zdjęcia jakieś będą? :?:
też bym poszedł na taką wycieczkę ale nie mam z kim :cry:
pogratulować kuzyna :wink:

: 28 cze 2008, o 09:43
autor: laszlo102
Jakieś się pojawią, coś tam wybiorę jak znajdę czas.

: 28 cze 2008, o 14:03
autor: emilka
greg29 pisze:zdjęcia jakieś będą? :?:
też bym poszedł na taką wycieczkę ale nie mam z kim :cry:
pogratulować kuzyna :wink:
Podpisuję się pod tym postem :)

: 28 cze 2008, o 14:24
autor: Słoń_77
laszlo102 pisze:Dokładnie 21 czerwca 2008 roku wziąłem plecak, aparat. kuzyna i wsiedliśmy do busa, który nas zawiózł do Wyszogóry. Stamtąd przeszliśmy 15 km po byłej linii kolejowej Wyszogóra - Resko (Piepenburg - Regenwalde), rozebranej przez Rosjan tuż po wojnie (nota bene Niemcy ten odcinek zbudowali zanim powstał odcinek z Płot do Wyszogóry). ..... .
A czy będąc w Wyszogórze zwróciliście uwagę na piękny późnogotycki kościółek z przełomu XV i XVI w. :) 8)

: 1 lip 2008, o 18:37
autor: RychO
Szczeciński i... w Szczecinie:
http://picasaweb.google.pl/Puszkin56/Ko ... NadRegalic
Focił: Szaza, wśród Rybaków zwan - Waldi

Re: "Szczecińskie" mosty na świecie

: 7 lis 2016, o 01:53
autor: Aygon
Odkopie watek i most nad Gwda, wlasciwie "do wziecia" ;)