zmiany w strukturze wlasnosci ziemskiej szlachty...

ania_majlo20
Posty: 6
Rejestracja: 27 paź 2006, o 20:07

zmiany w strukturze wlasnosci ziemskiej szlachty...

Postautor: ania_majlo20 » 27 paź 2006, o 20:13

zmiany w strukturze wlasnosci ziemskiej szlachty w 2 polowie XVIII wieku w powiecie Borków??

hej, mam do napisania prace do prof. szultki, i tak nieszczesliwie sie zlozylo ze wybralam zrodlo niemieckie, choc nie wiem dlaczego i teraz mam maly problem z odnalezieniem zarowno literatury jak i czegokolwiek przydatnego do napisania do tej pracy

wiem, ze mam skorzystac z brugermanna, tabeli wassari, no i cos co sie nazywa (jesli dobrze zrozumialam) matrykula kaldena...

jesli ktokolwiek wie cos co mogloby mi pomoc, albo ktos zna namiar na kogos kto wiedzialby co nieco na ten temat to bylabym ogromnie wdzieczna za udzielona pomoc :)

pozdrawiam i czekam z niecierpliwoscia na jakiekolwiek glosy pomocy z Waszej strony dla mnie :)
Awatar użytkownika
kgirl
Bravo
Posty: 2059
Rejestracja: 17 lis 2005, o 17:07
Lokalizacja: Braunsfelde

Re: zmiany w strukturze wlasnosci ziemskiej szlachty...

Postautor: kgirl » 27 paź 2006, o 20:19

ania_majlo20 pisze: pozdrawiam i czekam z niecierpliwoscia na jakiekolwiek glosy pomocy z Waszej strony dla mnie :)
To się wymieńmy - a jaki ma to związek ze Szczecinem?
Portal jest bez sensu !! (copyright by Busol)
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 27 paź 2006, o 20:26

Ale fajny temat! To może napiszemy razem? Każdy po zdaniu, ja zaczynam:

Dawno, dawno temu, kiedy w powiecie Borków nie było jeszcze motorków, żyła sobie ziemska szlachta.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 27 paź 2006, o 21:25

Torney pisze:Dawno, dawno temu, kiedy w powiecie Borków nie było jeszcze motorków, żyła sobie ziemska szlachta.
Wywarło to znaczący wpływ na dalszy rozwój
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 27 paź 2006, o 21:26

Busol, po jednym zdaniu miało być, wyszedł Ci taki jakiś niedorozwój. Profesor Szultka nie będzie kontent.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
tomeks
Posty: 84
Rejestracja: 28 kwie 2006, o 23:10

Postautor: tomeks » 27 paź 2006, o 21:38

Torney pisze:Dawno, dawno temu, kiedy w powiecie Borków nie było jeszcze motorków, żyła sobie ziemska szlachta.
Torney, tu już powinien byc przypis :lol:

ps
droga Aniu
na początek wystarczy Ci jedno nazwisko: W. Stępiński, a dalej to juz sobie poradzisz.

ps2.

do kgirl
konotacji ze Szczecinem możemy szukać przez autorów szczecińskich - piszących na ten temat :wink:
ania_majlo20
Posty: 6
Rejestracja: 27 paź 2006, o 20:07

Postautor: ania_majlo20 » 27 paź 2006, o 22:06

no tak ostatnio pana stępińskiego spotkałam w Archiwum jak szukałam Brugermanna i oswiadczyl, ze to bardzo ambitny temat, ale chyba dla kogos kto "siedzi" w tym "zawodzie" dobre "kilka" lat, ja jak na razie jestem zielona, a poza tym nieprzychylnosc pan w urzedach sprawia, ze mam utrudnione zadanie, a do tego prof szultka, bardzo ogolnikowo traktuje kazdy temat, nie poswiecajac zadnemu studentowi i jego tematowi wiecej niz 1-2 minuty, i jak tu naprawde dowiedziec sie jak zebrac te materialy, ktorych i tak sie nie bezie rozumialo, bo sa napisane neogotykiem niemieckim??
Awatar użytkownika
kgirl
Bravo
Posty: 2059
Rejestracja: 17 lis 2005, o 17:07
Lokalizacja: Braunsfelde

Postautor: kgirl » 27 paź 2006, o 22:15

tomeks pisze: do kgirl
konotacji ze Szczecinem możemy szukać przez autorów szczecińskich - piszących na ten temat :wink:
Aaaaaa... no to teraz jestem w domu ;).
ania pisze: materialy, ktorych i tak sie nie bezie rozumialo, bo sa napisane neogotykiem niemieckim??


Chodzi Ci o frakturę? To kwestia wprawy. Alfabet można ściągnąć z internetu :).
Ostatnio zmieniony 27 paź 2006, o 22:20 przez kgirl, łącznie zmieniany 2 razy.
Portal jest bez sensu !! (copyright by Busol)
ewarudnicka
Posty: 234
Rejestracja: 4 maja 2006, o 10:55

Postautor: ewarudnicka » 27 paź 2006, o 22:17

Torney pisze:Ale fajny temat! To może napiszemy razem? Każdy po zdaniu, ja zaczynam:

Dawno, dawno temu, kiedy w powiecie Borków nie było jeszcze motorków, żyła sobie ziemska szlachta.

A że po zmianie struktury własności, zostały jej dwie rybie ości, ruszyła na podbój sąsiedniej Sediny. A tam.....
Ostatnio zmieniony 27 paź 2006, o 23:53 przez ewarudnicka, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Bartosz
Expert
Posty: 8809
Rejestracja: 7 cze 2004, o 17:56
Lokalizacja: Stettin

Postautor: Bartosz » 27 paź 2006, o 22:33

ania_majlo20 pisze:jak szukałam Brugermanna
I znalazłaś?

A może to o Brüggemanna chodziło?
Erich-Falkenwaldergesellschaft
ania_majlo20
Posty: 6
Rejestracja: 27 paź 2006, o 20:07

Postautor: ania_majlo20 » 27 paź 2006, o 23:31

znazlazlam Brugermana w Archiwum, ale pani ktora tam pracuje spytala sie czy Ksiaznica go nie ma, otoz ma ale mikrofilm, ktory wiadomo jest gorszy i trudniej go odczytac,ale w poniedzialek mam nadzieje, ze jak udam sie raz jeszcze do archiwum, pani raz jeszcze mi Brugermanna uzyczy, ale co z tego jesli tego brugermana bede miala skoro, nie bede wiedziala jak z niego skorzystac, skoro szukalam info na temat jakiegokolwiek istniejacego powiatuBorków i zadnego nie znalazlam, czyzby to chodzilo o ten caly rod Borków co istanial na Pomorzu ?? a do niego z kolei kilka wsi i tych wsi mam szukac, i ich struktury?? sama juz w tym powoli zaczynam sie gubic, a tak a propos w czym prof. Stepinski moze mi "biednej" i zdezorientowanej studentce pomoc?? pewnie ma sporo takich jak ja , ktore maja problemy i same nie potrafia sobie poradzic:/
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: zmiany w strukturze wlasnosci ziemskiej szlachty...

Postautor: Schulz » 28 paź 2006, o 00:11

ania_majlo20 pisze:...wiem, ze mam skorzystac z brugermanna...
Nie zapomnij przy okazji skorzystać także z - L.W. Brüggemanna i jego Ausführliche Beschreibung des gegenwärtigen Zustandes des Königl. Preussischen Herzogthums Vor – und Hinter – Pommern, Bd. II. Poza tym na co liczyłaś (eś), nie podając nazwy niemieckiej. Co to za powiat Borków? Jeżeli to miejscowość na Pomorzu Zachodnim, to zaopatrz się w "Słownik współczesnych nazw geograficznych Pomorza Zachodniego z nazwami przejściowymi z lat 1945-1948" T. Bieleckiego. Tam w części polsko-niemieckiej znajdziesz tylko jeden Borków i ten niestety nosi nazwę Borzęcin (Borntin) i położony jest w pow. gryfickim. Za to jak spojrzysz na część niemiecko-polską to już znajdziesz dwa Borntiny, jeden jak wyżej, drugi w powiecie Neustettin, czyli szczecineckim. Teraz tylko musisz wybrać i przejść do źrodeł. Pierwszy Borntin (Borzęcin) Brüggemann wymienił na s. 387-388 (Borntin, eine Meile von Greiffenberg, und 3/4 Meile von Treptow), ale to na pewno nie ta wiocha. Drugi, majątek ziemski (adeliche Gut) Borntin (Borzęcino), warty świeczki, s. 744 (3 Meilen von Neu-Stettin nordwestwaerts), sporo treści. To pewnie o ten chodzi. Powodzenia.
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Postautor: Schulz » 28 paź 2006, o 00:13

A... studentka, to studentka już wie od czego zacząć. To nie złośliwość, po prostu już raz z dziewczyny zrobiłem chłopaka (kgirl) i teraz uważam, co do kogo piszę.
Ostatnio zmieniony 28 paź 2006, o 00:39 przez Schulz, łącznie zmieniany 1 raz.
ania_majlo20
Posty: 6
Rejestracja: 27 paź 2006, o 20:07

Postautor: ania_majlo20 » 28 paź 2006, o 00:31

czy wiem od czego zaczac to moze byc pytanie wzglednie latwe albo i zupelnie na odwrot .... jesli powiem, ze nie mam zielonego pojecia jak sie za to zabrac... najbardziej jest denrwujacy ten neogotyk, i ze to jest po niemiecku :/
ewarudnicka
Posty: 234
Rejestracja: 4 maja 2006, o 10:55

Postautor: ewarudnicka » 28 paź 2006, o 00:34

ewarudnicka pisze:
Torney pisze:Ale fajny temat! To może napiszemy razem? Każdy po zdaniu, ja zaczynam:

Dawno, dawno temu, kiedy w powiecie Borków nie było jeszcze motorków, żyła sobie ziemska szlachta.

A że po zmianie struktury własności, zostały jej dwie rybie ości, ruszyła na podbój sąsiedniej Sediny. A tam.....

A tam lud dzielny spod znaku Bacha,
co drugi wie co to szwabacha,
serdecznie powitał ród Borków.

A Borkom tak przypadł do gustu sąsiad bogaty,
iż nigdy nie wrócił do swego powiatu.
Gdzież znajdzie ich student, do krogulca? ... u Schulza.


Z wyrazami podziwu dla Schulza.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość