Strona 1 z 1

Forsowanie Odry pod Szczecinem 1945

: 6 lut 2014, o 19:42
autor: Ajo1958
Witam. W dalszym ciągu mozna spotkać się z informacjami o zdobyciu czy nawet wyzwoleniu Szczecina w kwietniu 1945r. a jak wiadomo walki toczyły się jedynie zimą o Dąbie. Samo miasto Szczecin nie było zdobywane i pozostało opuszczoną przez Niemców twierdzą.Uderzenie rosyjskie poprzez sforsowanie Regalicy i Odry w rejonie Klucz/Radziszewo poszło przez Siadło Dolne,Górne i Kołbaskowo omijając Szczecin.Do miasta wjechał jedynie niewielki oddział rosyjski.Działania wojsk widoczne są na załączonych mapach.

Re: Forsowanie Odry pod Szczecinem 1945

: 9 lut 2014, o 17:51
autor: Paulus
Witam. Oczywiście jeśli przyjąć, że Szczecin = Śródmieście, to tak.
Temat ogólnie bardzo ciekawy, ale nie bardzo wiem co chciałeś swoim postem przekazać. Jeśli chodzi o prawdę historyczną, to walki na tzw. Prawobrzeżu trwały do wczesno rannych godzin 19 marca 1945 r, kiedy to ostatnie niemieckie oddziały osłonowe( głównie tzw. „Kampfgruppen” Waffen SS ) przeszły przez most w rejonie dzisiejszego mostu Pionierów. Potem nastąpiła przerwa w działaniach bezpośrednich do 20 kwietnia 1945 r. W tym czasie Rosjanie z rejonu Dąbie, Zdroje, Podjuchy, Żydowce aż do Gryfina notorycznym ostrzałem artyleryjskim nękali wojska niemieckie i ludność cywilną aż do ostatecznego szturmu przez Odrę. W tym samym czasie przez prawie cztery tygodnie zdobywano rejon Międzyodrza, „czyszcząc” teren z niemieckich punktów oporu. Forsowanie Odry na wysokości Siodła Dolnego rozpoczęło się 20 kwietnia 1945 roku, a walki na obszarze od lewej strony: Moczyły – Rosówek , z prawej strony : Dziewoklicz –Ustowo- Przecław trwały 5 dni (!) do 25 kwietnia 1945 r. W samym Szczecinie do walk bezpośrednich doszło 25 kwietnia jedynie na Pomorzanach, na Gumieńcach, w Mierzynie, a następnie wycofujące się wojska niemieckie broniły się w Skarbimierzycach, Dołujach, Lubieszynie i dalej . W latach powojennych była taka tendencja aby potęgować rozmiar „bitwy o Szczecin”, a teraz widzę tendencję odwrotną. Pozdrawiam

Re: Forsowanie Odry pod Szczecinem 1945

: 9 lut 2014, o 18:57
autor: Ajo1958
Witam.Całkowicie się z tobą zgadzam,ze taka tendencja była po wojnie.Gloryfikowala Armię Czerwoną i sugerowała bezpośredni szturm i zdobycie miasta.Niestety do dnia dzisiejszego spotykam się z taką opinią ludzi w rożnym wieku i stąd moj post.Obecnie odkłamuje sie na szczęście historie i wiemy dużo więcej nie tylko o walkach pod Szczecinem ale i o pierwszych dniach przejętego przez Polaków miasta.Wiadomo,że słynne szczecińskie pożary i rabunki były w dużej mierze dziełem żołnierzy radzieckich,wiadomo że pierwszy prezydent Piotr Zaręba w swoich wspomnieniach nie mógł całej prawdy napisać ze wzgl.politycznych( co sam po latach przyznal) itd. itd.Dodam jeszcze,że załączone mapki pochodzą z radzieckich opisów walk - Worobjow,Parofkin,Szymański -Ostatni szturm 1945. Pozdrawiam serdecznie.

Re: Forsowanie Odry pod Szczecinem 1945

: 9 lut 2014, o 20:47
autor: Aygon
Tak przy temacie prawobrzeżna część wchodziła w skład miasta więc nie było to "pod" Szczecinem ale administracyjnie w granicach miasta.

Re: Forsowanie Odry pod Szczecinem 1945

: 9 lut 2014, o 22:12
autor: Ajo1958
O ile dobrze pamiętam to obszar między obecnym Kluczem a Gryfinem jak rownież lewobrzeżne Siadło,Moczyły,Kamieniec administracyjnie do Szczecina nie należały...

Re: Forsowanie Odry pod Szczecinem 1945

: 10 lut 2014, o 10:48
autor: Aygon
Tak, choć granice miasta zostały mocno przesunięte też na wschód, aż do Zdunowa, a takie Sławociesze zostało właściwie całkowicie zniszczone w trakcie walk. Choć to przesunięcie granic było tylko "administracyjne", bo zabudowa w tym rejonie była raczej "wiejska", zabudowa "miasteczkowa" to dopiero Zdroję, Podjuchy czy oczywiście Dąbie.