OBÓZ JENIECKI obsługujący SZPITAL NA UNII LUBELSKIEJ

Adam
Posty: 10
Rejestracja: 9 lip 2004, o 09:15

OBÓZ JENIECKI obsługujący SZPITAL NA UNII LUBELSKIEJ

Postautor: Adam » 31 sie 2012, o 18:35

W pobliżu szpitala przy ul. Unii Lubelskiej, obok "niedokończonego" stadionu, znajdował się obóz jeniecki którego więźniowie wg. posiadanych przeze mnie informacji obsługiwali szpital. Ponoć każdego dnia wędrowali do pracy specjalnie w tym celu wykonanym drewnianym tunelem. Po dziś dzień obóz ten zachował się w doskonałym stanie ponieważ jego zabudowania zostały zaadoptowane na magazyny wojskowe itp. Mieli się tam znajdować żołnierze wzięci do niewoli różnych nacji, przywożeni z całej Europy.
Do tej pory nie natknąłem się na żadną publikację na ten temat. Być może ktoś posiada więcej informacji...
Załączam kilka zdjęć...

Wydaje mi się, że temat jest dość ciekawy, a samo miejsce przedstawia potencjalnie dużą wartość.
Załączniki
oboz jeniecki - unii lubelskiej 01'.jpg
oboz jeniecki - unii lubelskiej 02'.jpg
oboz jeniecki - unii lubelskiej 03'.jpg
oboz jeniecki - unii lubelskiej 04'.jpg
oboz jeniecki - unii lubelskiej 05'.jpg
Bogus
Posty: 1887
Rejestracja: 3 lis 2004, o 18:48

Re: OBÓZ JENIECKI obsługujący SZPITAL NA UNII LUBELSKIEJ

Postautor: Bogus » 4 wrz 2012, o 21:55

Ciekawa informacja. Rzeczywiście, obozowy charakter zabudowy jest wyraźnie zauważalny. Ale czy te współczesne budynki są tymi samymi z okresu wojny? Mam wątpliwości, bo wyobrażam sobie tamte baraki jako drewniane.
Jak wynika z listy zamieszczanej w wątku: viewtopic.php?f=26&t=1170 , chodzi zapewne o obóz zbiorowego zakwaterowania nr 11, czyli „Lager Am Deutschen Berg” przy Liliencronweg (obecnie Ostrawicka 16).
A tu możemy obejrzeć zdjęcia tunelu, o którym wspominasz:
http://sedina.pl/galeria/thumbnails.php?album=128 .
Drewniany to on już nie jest, ale może po wojnie został przebudowany albo chodzić może o zupełnie inny jego odcinek.
owca
Posty: 133
Rejestracja: 7 paź 2005, o 00:44
Lokalizacja: stettin-boelckestr.

Re: OBÓZ JENIECKI obsługujący SZPITAL NA UNII LUBELSKIEJ

Postautor: owca » 6 sty 2013, o 18:19

na drewniany mógł zwyczajnie wyglądać przed zdjęciem szalunków. pozdr.
majkaistefan

Re: OBÓZ JENIECKI obsługujący SZPITAL NA UNII LUBELSKIEJ

Postautor: majkaistefan » 22 mar 2013, o 00:23

Witam!
Lokalizacja stadionu pod bokiem szpitala jest dosc niespotykana.Wydaje mi sie ze jesli juz tam byl oboz to bardziej obslugiwal kopanie tej dziury.A czy napewno w tym budynku byl planowany szpital?A moze doraznie zmieniono przeznaczenie?

Pozdrawiam.Stefan.
Randrzej_46
Posty: 30
Rejestracja: 22 lis 2010, o 22:57

Re: OBÓZ JENIECKI obsługujący SZPITAL NA UNII LUBELSKIEJ

Postautor: Randrzej_46 » 23 mar 2013, o 23:32

Do majkaistefan

Również wydaje mi się że istnienie te dziury przed Szpitalem nie jest związane z budową stadionu spor-towego. W czasie gdy pracowałem na terenie PSK 1 (od lat sześćdziesiątych), w rozmowach ze starymi pracownikami (niektórzy pracowali tam od powstania Szpitala – po wojnie) słyszało się, że w te dziurze miał być wybudowany podziemny szpital tak „na wypadek wojny”. Niemcy przecież w tym się lubowali.
To że istnieje tam połączenie między „dziurą” a Szpitalem, przekonaliśmy się kiedy do Szpitala wpadło kilka wozów Straży Pożarnej. Szum był bo w okolicy kotłowni pojawił się dym i nie można było „wyma-cać” skąd. Strażacy dość szybko ustalili, że na początku tunelu w tej dziurze, łepki rozpalili ognisko a dym w pochyłym tunelu poszedł w górę tzn do kotłowni.
Oglądałem ten tunel z odwrotnej strony tj nie od „dołu” a od Szptala. Dokładnie taki sam kształt, biegnie skosem w stronę „dołu” jak daleko – nie wiem bo w zasadzie mnie to nie interesowało. Zabrałem to co miałem i nic więcej mnie nie interesowało.
Jest jeszcze inna sprawa z tym tunelem. Byś może przeznaczony był do ewentualnej ewakuacji chorych na stadion umieszczony w tym „dole”. Ale kopać podziemny tunel do ewakuacji – to mi się w głowie nie mieści. Bardziej przemawia do mnie wersja podziemnego szpitala.
Inna sprawa że Plan Szczecina z 1938r jest również niedokładny jeśli chodzi o budynki. Brak jest garaży, hydroforni (a tej nie buduje się przez miesiąc), prosektorium. Reszty nie chciało mi się szukać ale cho-dziło mi o budynki poniemieckie. Być może więc określenie Sport Platze było również tymczasowe. Był stadion – potem zniknął pod ziemią. Olejny stadion z tego okresu jest za Technikum Samochodowym. W zasadzie tuż obok.
majkaistefan

Re: OBÓZ JENIECKI obsługujący SZPITAL NA UNII LUBELSKIEJ

Postautor: majkaistefan » 23 mar 2013, o 23:48

Witam!
Czesto zastanawialem sie czy tam nie byla planowana jakas "szkola aktywu".Obiekty takie zawsze byly polaczone z solidnym zapleczem sportowym.

Pozdrawiam.Stefan.
Randrzej_46
Posty: 30
Rejestracja: 22 lis 2010, o 22:57

Re: OBÓZ JENIECKI obsługujący SZPITAL NA UNII LUBELSKIEJ

Postautor: Randrzej_46 » 24 mar 2013, o 01:41

Wydaje mi się że raczej nie. Tymbardziej że nazwa Heerestandortlazarett II wskazuje że jest to szpital. Budowany był od początku co widać na zdjęciach w Galerii (nawet widać pokój w którym pra-cowałem).
Jak pamiętam, kiedy budowany był budynek ginekologii, zjawił się jakiś Niemiec – prawdopodobnie budowlaniec i kręcąc głową coś tam tłumaczył zastępcy kierownika Działu który tą budowę prowadził. Dość długo rozmawiali i widać było że niezbyt się zgadzali.
Pytaliśmy kierownika o co mu chodziło i okazało się że twierdził iż postawienie tego budynku w tym miejscu zaburzy opływ wiatru, spowoduje inne jego przepływ i kompletne zadymienie niższych kondy-gnacji dymem z kotłowni. Okazało się że miał rację. Przy większym wietrze, OIOM znajdujący się nad kotłownią musiał stale mieć zamknięte okna a dym i tak było czuć.
Niestety o przeznaczenie tego dołu kierownik nie zapytał.
Choć może w tym co Pan mówi, może nawet być trochę racji (pomijając nawet przeznaczenie budynku jako szkoły aktywu). Na zdjęciu w galerii (pierwszym) widać że w stronę Placu Norwida jest utworzony plac ze ścieżką. A jeśli ozrowieńcy mieli by ochotę „poszaleć” to czy nie byłoby im lepiej zejść pochylnią na stadion np. bez boiska i wrzasków? Niestety tego niemca już raczej nie spotkamy.
majkaistefan

Re: OBÓZ JENIECKI obsługujący SZPITAL NA UNII LUBELSKIEJ

Postautor: majkaistefan » 24 mar 2013, o 01:54

Witam!
Jesli zalozymy ze ow szpital mial sie zajmowac medycyna sportowa i szybkim powrotem do zdrowia mlodych silnych ludzi wyjasnia to brak prosektorium.Mialem okazje zwiedzac taka "szkole aktywu" w stanie niemal calkowicie nienaruszonym.Cos w srodku mi podpowiada ze to podobne miejsce.Niemcy bardzo starannie je wybierali.

Pozdrawiam.Stefan.
Randrzej_46
Posty: 30
Rejestracja: 22 lis 2010, o 22:57

Re: OBÓZ JENIECKI obsługujący SZPITAL NA UNII LUBELSKIEJ

Postautor: Randrzej_46 » 24 mar 2013, o 02:15

Na Pomorzanach wogóle nie było prosektorium. Chyba do lat siedemdziesiatych. Zwłoki przewoziło się prosektorium na Unii. Jednak na planie, niema takze garazu (wydłużenie budynku dezyjnfekcji) i znajdującj się pod nim hydroforni. Być może jest to błąd osoby rysującej bo porsektorium jest w stylu niemieckim.
majkaistefan

Re: OBÓZ JENIECKI obsługujący SZPITAL NA UNII LUBELSKIEJ

Postautor: majkaistefan » 24 mar 2013, o 02:51

Witam!
Calkiem mozliwe.Jednak powinno byc "Heeresstandortlazarett II".Zwiedzajac jednak to http://de.wikipedia.org/wiki/NS-Ordensburg_Vogelsang miejsce ma sie wyrazne odczucie wystepowania wielu cech wspolnych.

Pozdrawiam.Stefan.
Awatar użytkownika
Sławek
Posty: 1556
Rejestracja: 11 maja 2004, o 18:00

Re: OBÓZ JENIECKI obsługujący SZPITAL NA UNII LUBELSKIEJ

Postautor: Sławek » 24 mar 2013, o 13:52

Witam.
Dół obok szpitala z całą pewnością miał być stadionem (ponoć na 30 tysięcy widzów!).
Zaczęto go budować w 1927 i niestety przerwano z przyczyn finansowych, po wykonaniu wstępnych prac ziemnych.
A szpital od początku miał być (i był) szpitalem :)
Pozdrawiam - Sławek
Erich-Falkenwaldergesellschaft
-------------------------------------
GG 1424935
Randrzej_46
Posty: 30
Rejestracja: 22 lis 2010, o 22:57

Re: OBÓZ JENIECKI obsługujący SZPITAL NA UNII LUBELSKIEJ

Postautor: Randrzej_46 » 24 mar 2013, o 15:19

Panie. Uważaj Pan bo podpadnie Pan szefostwu Sediny.
„Heerestandortlazarett II” to kopia nazwy katalogu w Galerii: Stettin vor 1945 von Bachinstitut Stettin > Stadtteile und Vororte > Kreckow, Kreckower Feld > Heerestandortlazarett II.
Dla mnie taka pomyłka to pestka. Wiem że w języku niemieckim "Fabryka sprężyn drucianych" to jednowyrazowe zestawienie: fabryka drut sprężyna. To jest mniej więcej moja znajomość tego języka. Przykro mi.

Andrzej
majkaistefan

Re: OBÓZ JENIECKI obsługujący SZPITAL NA UNII LUBELSKIEJ

Postautor: majkaistefan » 24 mar 2013, o 18:00

Witam!
:-) Nie chodzi o "czepialstwo".Wiem i nie tylko ja ze wielu "tutejszych" nie do konca zna jezyk..Chcac jednak cos znalezc to bardzo pomagaja poprawnie podane nazwy.
Wracajac do obiektu to malo prawdopodobne jest zeby szpital stadion i oboz(?) znalazly sie w tym miejscu przypadkowo.Nalezy tez sie zastanowic czy tunel prowadzil tylko na stadion czy moze (powinny tam byc) do duzych schronow ewakuacyjnych.

Pozdrawiam.Stefan.
Awatar użytkownika
Sławek
Posty: 1556
Rejestracja: 11 maja 2004, o 18:00

Re: OBÓZ JENIECKI obsługujący SZPITAL NA UNII LUBELSKIEJ

Postautor: Sławek » 24 mar 2013, o 20:50

Tuneli było kiedyś podobno więcej...
viewtopic.php?f=14&t=1995
Erich-Falkenwaldergesellschaft
-------------------------------------
GG 1424935
majkaistefan

Re: OBÓZ JENIECKI obsługujący SZPITAL NA UNII LUBELSKIEJ

Postautor: majkaistefan » 24 mar 2013, o 22:05

Witam!
Tuneli i pomieszczen jest tyle samo :-)Zle duchy tylko wejscia pozamurowywaly i zasypaly piaskiem.Problem jednak polegal na tym ze nigdy nie bylo wiadomo co jest w piasku albo za sciana.Teraz jest zupelnie inny sprzet.

Pozdrawiam.Stefan.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

cron