(artykuł) Będą lekcje z historii lokalnej?

Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 1702
Rejestracja: 11 lip 2004, o 16:28
Lokalizacja: Szczecin

(artykuł) Będą lekcje z historii lokalnej?

Postautor: Piotrek » 30 sie 2008, o 20:12

Czemu tylko do wybranych liceów a nie do wszystkich szkół ponadgimnazjalnych ?
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 30 sie 2008, o 20:31

Pewnie chodzi o sprawdzenie, czy projekt zda egzamin. Inna sprawa to nauczyciele, których część ma raczej blade pojęcie o historii lokalnej ;). Na szczęście na US jest możliwość wyboru specjalności pomorzoznawczej w połączeniu z nauczycielską (np. ja tak zrobiłem).
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 1702
Rejestracja: 11 lip 2004, o 16:28
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Piotrek » 30 sie 2008, o 21:30

Torney pisze:Inna sprawa to nauczyciele, których część ma raczej blade pojęcie o historii lokalnej ;).
Ale przecież można opracować jakieś konspekty lub broszury, które wspomgą tych nauczycieli mniej obeznanych z historią lokalną.
Pamiętam, że był kiedyś na portalu taki pomysł.
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 30 sie 2008, o 21:35

Można, dlatego trzeba pomysł wprowadzić w życie stopniowo, zaczynając od tych, którzy niemal od ręki mogą uczyć historii regionalnej.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 1702
Rejestracja: 11 lip 2004, o 16:28
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Piotrek » 30 sie 2008, o 22:13

Masz rację. Jest szansa że z małej rzeczki zrobi się szeroka rzeka i historia regionalna zostanie wprowadzona do szkół na każdym szczeblu.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 30 sie 2008, o 22:25

A ja tylko dodam ze zawsze kiedy o tym mowilem to brzmialo to:

marzy mi sie aby w szkolach uczono o szczecinie aby nie bylo sytuacji gdy uczniowie wiedza wiecej o krakowie niz o swoim podwórku

a teraz marzenie sie staje...

trzymam kciuki i jak trzeba to sedina.pl chetnie wesprze...
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
Awatar użytkownika
emilka
Posty: 425
Rejestracja: 29 gru 2005, o 20:17
Lokalizacja: Zabelsdorf, Carlastr.

(artykuł) Będą lekcje z historii lokalnej?

Postautor: emilka » 2 wrz 2008, o 09:48

Przyda się... Kiedy męczyłam nauczycieli historii od podstawówki po liceum o wprowadzenie takich lekcji zawsze mieli taką samą odpowiedź: "Ledwo wyrabiam się z obowiązkowym programem. Zwyczajnie nie ma czasu. Trzeba przerobić podręcznik." Jeden powiedział nieco inaczej: to, co powyżej plus "Zresztą, kogo to zainteresuje?"

Wybrane licea... pewnie te 'lepsze'. Młodzież jest różna w szkołach i myślę, że lepiej wprowadzić we wszystkich. A nuż ktoś się nawróci ;)
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 1702
Rejestracja: 11 lip 2004, o 16:28
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Piotrek » 11 paź 2008, o 20:48

Na stronie Urzędu Miasta Szczecin można znależć taką informację:
O historii współczesnej Szczecina

Dziś, 10 października Miasto Szczecin, Kurator zachodniopomorski, Radio Szczecin i Instytut Pamięci Narodowej podpisali porozumienie w sprawie zadań edukacyjnych o tematyce poświęconej współczesnej historii Miasta Szczecin.

Celem współpracy jest przede wszystkim przekazanie uczniom rzetelnej wiedzy o przeszłości Szczecina, wyzwalanie w uczniach zainteresowania historią Szczecina, budowanie tożsamości lokalnej, pielęgnowanie tradycji regionalnej, kształcenie umiejętności myślenia krytycznego, analitycznego oraz refleksyjnego.

Podpisanie porozumienia rozpoczyna prace nad projektem propagowania historii współczesnej Szczecina.
Możliwe, że coś się zmieni w temacie nauczania historii lokalnej w szkołach.
Awatar użytkownika
mariner
Posty: 50
Rejestracja: 20 lip 2008, o 08:58
Lokalizacja: Bogislavstraße / Bremer Str. / Mühlenstraße / Hirschberg im Riesengebirge / Greiffenberg / Ratzebuhr

Postautor: mariner » 17 paź 2008, o 14:33

Od lat nie mieszkam w Szczecinie. Moje serce jednak, najpiękniejsze wspomnienia z dzieciństwa i młodości związane są nierozerwalnie ze Szczecinem. Mam przed oczami budynki, których już nie ma, nazwy ulic, których patroni okazali się niesłuszni...
Uważam, jak chyba większość, że niezrozumiałym jest by smarkacze w szkołach wpychane mieli do głów informacje o Warszawie (która jest znacznie młodsza od Szczecina), czy Krakowie, albo innych Wadowicach, a nie wiedzieli nic, albo niewiele o największych w swoich czasach porcie i stoczni na Bałtyku. By nie wiedzieli, że było to miasto swoistej wielokulturowości, o tym, że gród ten był tyglem wpływów niemieckich, szwedzkich, duńskich, polskich i cholera wie jeszcze jakich. Śmiem twierdzić, że w historii takiego Krakowa mniej dramatycznych i ciekawych było chwil, niż w dziejach Szczecina. Choćby to, że mieszkała tu jedna z bardziej znanych kobiet w historii, której wpływ na bieg dziejów był z pewnością znacznie większy niż Smoka Wawelskiego, koronacyjnego Szczerbca i paru gości mieszkających obecnie w krypcie wawelskiej...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości

cron