Strona 1 z 1

(artykuł) W odpowiedzi Adamowi Zadwornemu

: 11 cze 2008, o 13:31
autor: mavr
W zasadzie moja odpowiedz, wobec niedotrzymania elementarnych standardów kultury osobistej, winna zamknąć się w stwierdzeniu, że w takim prostackim tonie dyskutować nie będę.
Ale w kwestii wyjaśnienia, jako historyk wojskowości, pozwolę sobie udzielić kilku informacji autorowi tekstu. Mianowicie:
- Historyk pracuje ze źródłami historycznymi. Rzecz niby oczywista, jak widać nie dla wszystkich dziennikarzy "Gazety Wyborczej". W tym przypadku ze źródłami CAWu, co wystarczyło sprawdzić przeglądając bibliografię, też prosta i oczywista czynność, ale jak widać nie dla wszystkich.
- Twierdzenie, że w Grudniu 1970 roku do demonstrantów strzelało głównie wojsko jest twierdzeniem prawdziwym, ale w przypadku Trójmiasta. Informuję, że to miejscowości nadmorskie, tylko bardziej na wschód niż Szczecin. Natomiast zupełnie poważnie - nie znane mi są dokumenty, relacje, źródła, które jednoznacznie rozstrzygają kto strzelał, do kogo i w jakim czasie.
- Chętnie zobaczę wykaz jednostek 12 DZ, które brały czynny udział w interwencji w Czechosłowacji. Może autor artykułu podzieli się swoimi źródłami. Proponuje jednak poszukać jednostek interwencyjnych, np. w 6 PDPD.
- Co do wejścia na teren stoczni, to nie czołgi i transportery 12 DZ torowały drogę, a BTRy Milicji Obywatelskiej. Ujmując najprościej jak się da - nie wszystko co w tamtym czasie miało pancerz i było zielone należało do wojska. A negocjacje odbywały się m.in. w Wiskordzie. POLMO, Załomiu i kilku jeszcze zakładach pracy. W stoczni owszem nie, a przynajmniej źródła milczą na ten temat.
- Strajk zimowy 1987 i strajk z 1988 roku to dwa różne wydarzenia. A kwestia czy władza posadziła za kierownicami żołnierzy (bardzo poetyckie) czy kwestia zorganizowania komunikacji w mieście siłami Dywizji sprowadza się do wspólnego mianownika, co nietrudno zauważyć.
- Twierdzenie że piszę historię na nowo (czy też na staro) w efekcie ją fałszując czy zniekształcając, jest co najmniej niesmaczne i zwyczajnie mija się z prawdą.
A propos odmowy publikacji w całości (cenzury?) odpowiedzi p. Pawła Knapa, to mam głębokie odczucie, że to nie redakcja "sedina.pl magazyn" (ze mną włącznie) tkwi mentalnie i werbalnie w poprzedniej epoce.
I zupełnie na koniec, dla redaktora to jestem pan Stasiak, a nie Stasiak.

Michał Stasiak

: 11 cze 2008, o 16:59
autor: Słoń_77
Tak grubo ciosając, rzecz chyba ma się w różnicy między wyrobnikiem a miłośnikiem, co nie każdemu chce się przeczytać w opisie tego portalu. A nawet niekonstruktywna krytyka spowoduje, że wielu obojętnych może zainteresować się Rocznikiem. :)

: 11 cze 2008, o 19:52
autor: RychO
Pan Michał vs. Pan Adam - !0 : 0
Pierwszy opiera się na dostępnych źródłach, Drugi na tym co "jedna pani drugiej w maglu powiedziała". Źródła wiedzy Pierwszego nie są kompletne i do końca obiektywne. Drugi przeciwstawia temu niczym faktograficznym nie poparte "prawdy obiegowe". Albo poda, skąd wie to co wie, albo niech sie zajmie inną tematyką.
Pozdrawiam GW - odział Szczecin

Re: (artykuł) W odpowiedzi Adamowi Zadwornemu

: 11 cze 2008, o 20:23
autor: PrzemysławJ
mavr pisze:I zupełnie na koniec, dla redaktora to jestem pan Stasiak, a nie Stasiak

W recenzjach przyjęło się mówić "Kowalski napisał", "Kowalski stwierdził" itp., używanie samego nazwiska bez imienia, lub nie używanie formy "per Pan" nie jest uważane za obraźliwe.

Jedno ale ... czy tekst Pana Zadwornego można uznać za recenzję?
Wg. mnie jest to jedynie lichy i złośliwy paszkwil.

Wracając do meritum - wg. mnie autor owego tekstu zachował historyczną rzetelność oraz zasady historycznego warsztatu. Nie jest więc rzeczą Pana Zadwornego oceniać ten tekst, tym bardziej, że swoim ostatnim artykułem (nie tylko tym zresztą) udowodnił, że ma o tym (tzn. warsztacie historyka) pojęcie bardzo, bardzo nikłe. Co innego być publicystą co innego być historykiem. W przypadku Pana Zadwornego jak widać te dwie role uległy pomieszaniu.

(artykuł) W odpowiedzi Adamowi Zadwornemu

: 11 cze 2008, o 22:26
autor: woti
Czytałem tekst o 12 DZ zarówno w necie, jak i w Roczniku - ale nei pamiętam szczegółów. Natomiast nawet bez sprawdzania źródeł wyczułem, że został skonstruowany w oparciu o "wewnętrzne" materiały LWP i jako taki powinien byc traktowany przez w miarę znających naszą przeszłość czytelników.
Z drugiej strony publicystyczne "prztyczki" A.Zadwornego można uznać za usprawiedliwione w tym sensie, że próbuja "najeżyć" nadto gładkie zdania "oficjalnej historii" 12 DZ.
Tym samym może dobrze się stało - bo do tablicy znów zostały wywołane "obie strony" i istnieje możliwość przypomnienia i zweryfikowania różnych wersji historycznych. Myślę, że jednak epiej będzie, jeśli dalsza dyskusja będzie merytoryczną, ad rem a nie ad personam - jak toi "sediniacy" mają w dobrym zwyczaju.
---------
PS. Może warto też przypomnieć, jakie były rzeczywiste plany bojowe 12 DZ (na wypadek wojny). To może być bardzo pouczające.