(artykuł) Dzielnice z widokiem na wodę

Awatar użytkownika
RychO
Posty: 3274
Rejestracja: 2 lis 2004, o 14:10
Lokalizacja: Szczecin - Kozacka Góra
Kontakt:

(artykuł) Dzielnice z widokiem na wodę

Postautor: RychO » 3 paź 2007, o 17:21

Przejażdżka autobusem 63, jest jak nostalgiczna podróż wehikułem czasu. Nawet ludzie w tym autobusie inni jacyś. Świat zapomniany, ale malowniczy. Robotnicze domy, które miały być tymczasową zabudową, a trwają do dziś. Sklepy, tylko spożywcze i monopolowe. Zrujnowana zabudowa przemysłowa. Można spotkać napisy z czasów chyba jeszcze słynnego referendum z lat czterdziestych. Ale także ciekawe widoki, na przykład z ul. Kamiennej.
Trochę podobne wrażenia są z jazdy tramwajem 6.
Wierzę, że ten świat dalekiej północy miasta, stanie kiedyś na nogi....
Awatar użytkownika
gozal
Posty: 637
Rejestracja: 7 sty 2006, o 19:22
Lokalizacja: Grünstr. / Kaiser-Wilhelm-Platz

(artykuł) Dzielnice z widokiem na wodę

Postautor: gozal » 3 paź 2007, o 20:33

Bardzo ciekawy artykuł o pięknych, acz zaniedbanych dzielnicach.
Gozal jest KOBIETĄ.
owca
Posty: 133
Rejestracja: 7 paź 2005, o 00:44
Lokalizacja: stettin-boelckestr.

Postautor: owca » 3 paź 2007, o 20:44

kurcze dokladnie tak sie czuje w tamtych rejonach. jakbym sie cofnal w czasie... dziwne to uczucie i wspaniale. jak dla mnie moze tak pozostac. z egoistyczna nuta pozdrawiam... :twisted:
Kra¶niczanka
Posty: 2
Rejestracja: 21 cze 2006, o 00:31

Re: (artykuł) Dzielnice z widokiem na wodę

Postautor: Kra¶niczanka » 3 paź 2007, o 20:47

Artykuł rzeczywiście ładny, taki nostalgiczny. Budzi jednak moje wątpliwości pominięcie jeszcze jednej dzielnicy "nad wodą" pomiędzy Gocławiem i Skolwinem, a mianowicie Stołczyna. Zastanawia mnie czy rejon gdzie do dzis stoi huta rzeczywiście należał niegdys administracyjnie do Skolwina, bo przecież dzisiaj juz nie należy.
RychO pisze:Świat zapomniany, ale malowniczy. Robotnicze domy, które miały być tymczasową zabudową, a trwają do dziś. Sklepy, tylko spożywcze i monopolowe.
Tak, północne dzielnice Szczecina są rzeczywiście zaniedbane, ale to duże uproszczenie pisać, że są tam tylko sklepy spożywcze i monopolowe. Te spożywcze są raczej wielobranżowe, a i innych nie brakuje. Każda z tych dzielnic toczy nadal życie małej wioski, z kościołem, szkołą, pocztą, jednym zakładem pracy i kilkoma sklepami. I rzeczywiście jak w małej wiosce wszyscy się tam znają. Pozdrawiam wszystkich tamtejszych mieszkańców.

Kraśniczanka z Kraśnicy
Awatar użytkownika
DJ
Posty: 299
Rejestracja: 18 paź 2004, o 00:05

Re: (artykuł) Dzielnice z widokiem na wodę

Postautor: DJ » 3 paź 2007, o 21:58

Kraśniczanka pisze:Artykuł rzeczywiście ładny, taki nostalgiczny. Budzi jednak moje wątpliwości pominięcie jeszcze jednej dzielnicy "nad wodą" pomiędzy Gocławiem i Skolwinem, a mianowicie Stołczyna. Zastanawia mnie czy rejon gdzie do dzis stoi huta rzeczywiście należał niegdys administracyjnie do Skolwina, bo przecież dzisiaj juz nie należy.
Nie zastanawiaj się nad tym, autor zaskoczył nie tylko ciebie. Pisząc o Skolwinie, wspomina o Hucie Jadwiga czyli polskim tłumaczeniu nazwy Hedwigshütte, mieszczącej się przy ul. Lipowej 16 w Gocławiu. Oczywiście po tym wstępie wspomnianą hutę autor powiązał z papiernią, bo tak mu pasowało. Ale tak naprawdę to pierwotny młyn Feldmühle nie leżał w miejscu dzisiejszej papierni... ale czy to jest istotne. Ważne przecież by propagować rzetelną wiedzę (:

Druga część artykułu o Gocławiu również bardzo mnie wzruszyła... Lokal Weinberg był jedną z starszych restauracji w dzielnicy i powstał już w XIX wieku (należał wtedy do Bandoliego) i znajdował się na skarpie Zielonego Wzgórza (nm. Weinberg), tak jak wieża Bismarcka. Natomiast na Leśnym Wzgórzu znajdowała się restauracja Forsthaus Julo...

Tak naprawdę ten cały tekst to lekką ręką pisana totalna nieznajomość tych okolic, autor artykułu w tej sztuce prześcignął nawet innych szczecińskich mistrzów dedukcji i łączenia faktów. A wystarczyło trochę poczytać, gdyż nie jest to nowy temat.... :)
Awatar użytkownika
Tasza
Posty: 346
Rejestracja: 7 lut 2007, o 22:18
Lokalizacja: Stettin-Grabow

Postautor: Tasza » 4 paź 2007, o 00:48

Mimo wszystko miło, że znalazł się ktoś, kto nadał temat.
Tymbardziej, że ilość informacji jest proporcjonalnie adekwatna do statusu tych dzielnic ( chyba, że źle szukam). A czyta się to bardzo przyjemnie.
PrzemysławJ
Posty: 174
Rejestracja: 24 sie 2007, o 15:09
Lokalizacja: Szczecin-Niebuszewo

Postautor: PrzemysławJ » 4 paź 2007, o 08:54

Popularny charakter artykułu nie tłumaczy koszmarnych błędów merytorycznych zgadzam się z przedmówcami - wystarczyło sprawdzić informacje przed ich podaniem na łamach "GS".Jeżeli pisze się coś takiego nalezy brać odpowiedzalność za słowo - a tak utrwala lub kształtuje się błędne wiadomości.
Awatar użytkownika
RychO
Posty: 3274
Rejestracja: 2 lis 2004, o 14:10
Lokalizacja: Szczecin - Kozacka Góra
Kontakt:

Re: (artykuł) Dzielnice z widokiem na wodę

Postautor: RychO » 4 paź 2007, o 14:12

Kraśniczanka pisze:Tak, północne dzielnice Szczecina są rzeczywiście zaniedbane, ale to duże uproszczenie pisać, że są tam tylko sklepy spożywcze i monopolowe. Te spożywcze są raczej wielobranżowe, a i innych nie brakuje. Każda z tych dzielnic toczy nadal życie małej wioski, z kościołem, szkołą, pocztą, jednym zakładem pracy i kilkoma sklepami. I rzeczywiście jak w małej wiosce wszyscy się tam znają. Pozdrawiam wszystkich tamtejszych mieszkańców.

Kraśniczanka z Kraśnicy
Sorry, z tymi sklepami przesadziłem, to był tylko skrót myślowy.
Pozdrawiam

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 40 gości

cron