(artykuł) Szczecin buduje Filharmonię

Piotr-Stettin
Posty: 466
Rejestracja: 3 sie 2006, o 20:03

(artykuł) Szczecin buduje Filharmonię

Postautor: Piotr-Stettin » 20 cze 2007, o 16:15

Śmiały, odważny projekt...Wiem, że się tutaj narażam ;), ale według mnie ten projekt wprowadzi dużo świeżości w naszym mieście. Poza tym nie wierzyłem w wierne odbudowanie tego co było...Szkoda, że nie zaprezentowano bardziej dokładnej wizualki...Tutaj jest jedynie bryła :(, a znaczna część elewacji ma być przeszklona..

reszta projektów:

http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=389320
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 20 cze 2007, o 16:31

Bardzo ładne.
Ciekawe co jest pod spodem tego prześcieradła pana Christo. Może kilkanaście propozycji nowych szpiców naszej katedry?
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
kurzastopka
Posty: 515
Rejestracja: 5 gru 2004, o 18:36
Lokalizacja: kurlandia

Postautor: kurzastopka » 20 cze 2007, o 20:38

świerzość by się przydała, ale ten nieprzyjazny pseudohanzeatycki lodowiec wydaje się wyjątkowo pozbawiony wdzięku, w porównaniu do takiego naprzykład robala w centrum Grazu, ktory rzeczywiście wprowadził miły zamęt w konserwatywnej tkance miejskiej.

a rendery rzeczywiście kojarzą się z dokonaniami Christo.
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Postautor: Aygon » 20 cze 2007, o 21:42

A nie mogli by jakiegoś potężnego neogotyku tam wstawić albo przynajmniej coś klasycyzującego jak we Wrocku bo zafundują nam widze jakąś sztuke nowoczesną.
Zweckverband fur Gross Stettin
GG:1237155
[url=http://www.prawobrzeze.org/galeria]galeria przedwojennego prawobrzeża[/url]
BUCHHEIDE VEREIN
Awatar użytkownika
Tasza
Posty: 346
Rejestracja: 7 lut 2007, o 22:18
Lokalizacja: Stettin-Grabow

Postautor: Tasza » 21 cze 2007, o 00:14

Ja akurat lubię takie moderne rzeczy więc mi się podoba.
I jak to zwykle bywa pewnie dopiero efekt końcowy zaskoczy.
Wierzę, że pozytywnie.
Piotr-Stettin
Posty: 466
Rejestracja: 3 sie 2006, o 20:03

Postautor: Piotr-Stettin » 21 cze 2007, o 11:43

Obok takiego gmachu nie przejdzie się obojętnie :).
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 364
Rejestracja: 19 maja 2004, o 22:10
Lokalizacja: Stettin - Hokendorf

(artykuł) Szczecin buduje Filharmonię

Postautor: Gambit » 21 cze 2007, o 13:48

Przepraszam, ale co to ma do k^%*# nędzy być?? Ach zapomniałem, nie można odbudować toczka w toczkę bo to by oznaczało germanofilię, odbudowę pruskiego totalitaryzmu i takie tam pierdoły... Dlaczego w naszym kraju ludzie na stołkach mają tą wyjątkową umiejętność spieprzenia czegokolwiek za co się złapią? Piotr-Stettin masz rację, obok takiego gmachu nie przejdzie się obojętnie. Trzeba będzie mieć ze sobą na wszelki wypadek torebkę jak w samolocie... Wiem, że to zamysł koncepcyjny ale projektancie chyba byli po paru głębszych jak kreski prowadzili...

"– Nagrodę główną przyznano za formę i atmosferę obiektu. To jest filharmonia. To jest sztuka. Dynamika światła i cienia symbolizują rozwój. Budynek mówi, że jest to świątynia muzyki, która stanie się ikoną miasta i da silę nowej architekturze w Szczecinie."

Ja chyba jestem ślepy, bo ani formy, ani atmosfery, ani symboliki światła i cienia nie widzę. Jak można to wszystko widzieć w projekcie koncepcyjnym?

A tak miło się ten dzień zaczął...
"So, I`ve decided to take my work back underground... To stop to follow it into the wrong hands..."
Piotr-Stettin
Posty: 466
Rejestracja: 3 sie 2006, o 20:03

Postautor: Piotr-Stettin » 21 cze 2007, o 14:28

Wiesz Gambit środowisko architektów jest zachwycone tym projektem, bo to naprawdę nietuzinkowa koncepcja. Elewacja będzie wykonana z matowego szkła, które daje ogromne możliwości gry świateł...Może na wizualkach tego nie widać, ale uwierz, że wrażenie będzie niesamowite...

http://www.skyscrapercity.com/showpost. ... tcount=314

http://szczecin.sarp.org.pl/filharmonia ... da_1_f.JPG

Nie krytykujcie tego projektu tylko dlatego, że większość chciała odbudowy. Miasto zyska naprawdę nowy symbol...No bo ile można mówić o Tarasach Hakena Pazimie itd? Poza tym czy ktoś tutaj wierzy w prawdziwą odbudowę? Jedno podzamcze wystarczy...Ja dziękuję za coś takiego...Wolę coś nowoczesnego niż pseudo odbudowę, a taki projekt również był:

http://bi.gazeta.pl/im/3/4238/z4238973X.jpg
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 364
Rejestracja: 19 maja 2004, o 22:10
Lokalizacja: Stettin - Hokendorf

Postautor: Gambit » 21 cze 2007, o 16:08

A kto będzie dopłacał do rachunków za prąd?

OK, może byłaby ta konstrukcja interesująca ale gdyby miano ją zbudować w zupełnie innym miejscu, nie przyklejoną do przedwojennego gmachu a usytuowaną w części miasta gdzie taki budowle byłyby normą. Ale tu mści się w dalszym ciągu chyba brak koncepcji na długofalowe tworzenie wizerunku miasta.

Nie powiem, cieszy mnie, że powstanie coś innego niż kolejny hipermarket w centrum, ale według mnie nie jest to trafiony projekt. To samo zrobiono z zamkiem w Dublinie. Do średniowiecznej budowli przyklejono szklaną kostkę. Pasuje to jak świni siodło. Jak zrobię fotkę to wkleję.

Pozdrawiam serdecznie.
"So, I`ve decided to take my work back underground... To stop to follow it into the wrong hands..."
Awatar użytkownika
Jan_Krzysztof
Posty: 1248
Rejestracja: 11 lip 2004, o 01:55

Postautor: Jan_Krzysztof » 21 cze 2007, o 16:54

Gambit pisze:A kto będzie dopłacał do rachunków za prąd?

OK, może byłaby ta konstrukcja interesująca ale gdyby miano ją zbudować w zupełnie innym miejscu ... .
Też nie widzę tej budowli w tym miejscu. Na wolnej przestrzeni by całą bryłę obejrzeć ... . To co innego.
mirekjot
Posty: 1039
Rejestracja: 17 gru 2004, o 12:32

Postautor: mirekjot » 21 cze 2007, o 17:04

Mnie to przypomina scenografię do reklamy gumy do żucia znanej marki. Nie byłbym przeciw, gdyby miała to byc nowa siedziba jej producenta, ale jak słyszę ma to byc filharmonia. Budynek w kształcie góry lodowej na przybytek sztuki??? Odpychająco zimna architektura. To jakieś nieporozumienie. A z jakiegoż to powodu "architekci są zachwycenii"? Rozumiałbym, gdyby był to projekt miejskiej chłodni, ale tu chodzi o inne funkcje.
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 21 cze 2007, o 17:19

mirekjot pisze:A z jakiegoż to powodu "architekci są zachwycenii"?
Może dlatego, że pozostałem projekty to takie zwykłe kupska.
Ale i tak oryginalny Schwechten był piękny.
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Piotr-Stettin
Posty: 466
Rejestracja: 3 sie 2006, o 20:03

Postautor: Piotr-Stettin » 21 cze 2007, o 18:39

Bachinstitut - parę było naprawdę dobrych :), ale nie brakowało też zwykłych klocków :D jest też projekt, który przypomina garażowiec. Co do narzekania...Dziwne, że tylko na Sedinie sypią się takie negatywne opinie :(. Ehhh narzekacie okropnie, a że nie pasuje, a że coś tam jeszcze...Zobaczycie, że za parę lat trzeba będzie drukować nowe widokówki ;).

A tańczący dom znacie? Pewnie znacie...

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... _House.jpg

też wyrwany jest z innej bajki i co z tego :)? A przepraszam Ufa Palast to nie była kiedyś kontrowersyjna budowla? Do tych wszystkich kamienic pasowała jak cholera ;), a modernistyczna plomba na Niepodległości? Zaraz... zaraz, przecież obok były kamienice?:). Niemcy mogli doklejać coś z innej bajki (i słusznie!), a my nie możemy? Poza tym to naprawdę światowa architektura, a nie jakiś badziew.
waal-de-maar
Posty: 43
Rejestracja: 31 maja 2006, o 20:56

Postautor: waal-de-maar » 21 cze 2007, o 18:49

Tego się obawiałem!

Architekci zostali zainspirowani strzelistym posągiem Anioła Wolności.
Duch Anioła W. już „ miesza” w naszym mieście.
Trzeba przyspieszyć odbudowę SEDINY, aby przywrócić równowagę w przyrodzie!
Piotr-Stettin
Posty: 466
Rejestracja: 3 sie 2006, o 20:03

Postautor: Piotr-Stettin » 21 cze 2007, o 18:55

waal-de-maar pisze:Tego się obawiałem!

Architekci zostali zainspirowani strzelistym posągiem Anioła Wolności.
Duch Anioła W. już „ miesza” w naszym mieście.
Trzeba przyspieszyć odbudowę SEDINY, aby przywrócić równowagę w przyrodzie!
Tak tak..;), a na serio...

"POSZUKIWANIE FORMY
Miasto Szczecin, jak duża część północnej Europy, charakteryzuje się ciężkimi budynkami, którym jednak towarzyszą ożywcze elementy w postaci pinakli, wieżyczek, gotyckich przypór, manierystycznych zdobień. Nasza idea jest kontynuacją historycznego dziedzictwa tego regionu i cech szczególnych zarówno w zabudowie polskiej, jak i niemieckiej czy niderlandzkiej, po prostu europejskiej. Nasza idea narodziła się z otaczającej przestrzeni, ze stromych dachów i wyraźnych pionowych podziałów sąsiadujących budynków rezydencjonalnych, neogotyckich zdobień gmachu policji, dostojeństwa i strzelistości szczecińskich kościołów, ciężkich klasycystyczne budynków na Wałach Chrobrego, malowniczych wież i wieżyczek obecnych w całym mieście. Jednocześnie te same referencje odnaleźliśmy w industrialnej architekturze Szczecina, w jego dumie i sercu, w porcie, w stoczni, w długich, strzelistych ramionach dźwigów, w dumnych masztach statków, które wbijają się w niebo nad miastem. Bardzo ważne było dla nas znalezienie równowagi pomiędzy masą a wertykalnymi strzelistymi elementami"

warto poczytać

http://a-ronet.pl/!archiwum_konkursy/20 ... /index.htm

i wtedy krytykować ;)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 38 gości