(artykuł) O Piłsudskim raz jeszcze

quistorp
Posty: 423
Rejestracja: 10 cze 2004, o 22:09

(artykuł) O Piłsudskim raz jeszcze

Postautor: quistorp » 10 gru 2006, o 15:54

będę upierdliwy do znudzenia.. Jeśli chodzi o tę sztuczna tytulature wojskowa jaką przypisuje się Józefowi Piłsudzkiemu. Przeciętnnemu młodemu współczesnemu Polakowi natychmiast kojarzy się suksec militarny armii Polskiej przypisany NACZELNIKOWI (podkreślam) państwa. Bo takim był. natomiast podczas formowania bbrygady w Austrowęgrzech dowódctwo przyznano panu Józefowi Piłsudzkiemu, który nawet nie był kapralem w wojsku, a cóż dopiero stopień (PATENT) oficerski np kapitana czy majora. Na to potrzebna była szkoła!!!! Stąd zwracano się do niego per Panie KOMENDANCIE. W piosenkach patriotycznych w okresie międzywojennym też uzywano zwrotu BRYGADIER. Nadużywanie stomnia marszałka utwierdza w polakach chorobliwą magalomanię w geniuszu wojskowym jednego człowieka.
Totalna bzdura. Zresztą po zwycięzkiej bitwie warszawskiej dopiero buławę przywiózł mu jakis kapral. Nie bawiąc się w żaden ceremoniał i powagę przy nadawaniu tego zaszczytnego tytułu wojskowego!
Quistorp
Awatar użytkownika
Finki
Posty: 4592
Rejestracja: 1 maja 2005, o 11:20
Lokalizacja: Keddigerstraße

Postautor: Finki » 10 gru 2006, o 16:33

Kwistorp pisze:będę upierdliwy do znudzenia.. Jeśli chodzi o tę sztuczna tytulature wojskowa jaką przypisuje się Józefowi Piłsudzkiemu
Ja również. Weź się wstydź, nawet nazwiska (o "dowódctwie" nie wspomnę) poprawnie nie potrafisz napisać Wielki Polaczku.
Awatar użytkownika
Jezu
Posty: 961
Rejestracja: 2 sty 2005, o 01:47
Lokalizacja: Pilchowo

Postautor: Jezu » 10 gru 2006, o 17:13

Finki pisze:
Kwistorp pisze:będę upierdliwy do znudzenia.. Jeśli chodzi o tę sztuczna tytulature wojskowa jaką przypisuje się Józefowi Piłsudzkiemu
Ja również. Weź się wstydź, nawet nazwiska (o "dowódctwie" nie wspomnę) poprawnie nie potrafisz napisać Wielki Polaczku.
Bo to jest napisane analfabetycznie.

Ozdrawiam (innych a siebie leczę).
Awatar użytkownika
gustloff
Posty: 106
Rejestracja: 19 mar 2005, o 19:05
Lokalizacja: Stettin/Treuburg/Marggrabowa

(artykuł) O Piłsudskim raz jeszcze

Postautor: gustloff » 7 sty 2007, o 20:31

Parę słów mianem wyjaśnienia ze strony autora artykułu
Nie zamierzam tutaj negować słów Pana Bohdana Ronina-Walknowskiego. Pragnę jednak zaznaczyć, że pisząc ów artykuł, korzystałem z różnych żródeł, przede wszystkim były to artykuły zamieszczone w ówczesnych lokalnych gazetach.
To w nich znalazłem informacje na temat brakującej kwoty pieniędzy (30 tyś. zł), przebraniu aktora Janusza Zakrzeńskiego, czy wzorowaniu się na popiersiu wykonanym przed wojną przez prof. Konstantego Laszczkę.
Zainteresowanych odsyłam do konkretnych źródeł:
1. EP, Ziuk sprzymierzony, "Gazeta na Pomorzu", 20 marca 2000, s. 1
2. AK, W imieniny Marszałka, "Gazeta na Pomorzu", 18 - 19 marca 2000, s. 1
3. AK, Marszałek na szczęście, "Gazeta na pomorzu", 13 marca 2000, s. 3

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 89 gości