(artykuł) Carl Ludwig Schleich - cz. 1

Awatar użytkownika
Jan_Krzysztof
Posty: 1248
Rejestracja: 11 lip 2004, o 01:55

(artykuł) Carl Ludwig Schleich - cz. 1

Postautor: Jan_Krzysztof » 13 maja 2006, o 10:32

Ciekawe. A dzisiejszej nocy siedziałem, żeby coś się dowiedzieć o patronie obecnej ulicy Wiosny Ludów.
Awatar użytkownika
Jan_Krzysztof
Posty: 1248
Rejestracja: 11 lip 2004, o 01:55

Postautor: Jan_Krzysztof » 13 maja 2006, o 10:37

Szkoda,że wcześniej nie zauważyłem tego artykułu jak został zamieszczony na sedinie.
Załączniki
schleich-litho2.gif
quistorp
Posty: 423
Rejestracja: 10 cze 2004, o 22:09

(artykuł) Carl Ludwig Schleich - cz. 1

Postautor: quistorp » 13 maja 2006, o 19:31

Klasyka. Przepiękny opis mieszkańców i mieszczan Stettina w ważnym okresie przekształceń społecznych i socjologicznych. Pycha.
Hehenio jak ja mam Ci się odwdzięczyć za takie rarytasy? Żadnej lipy. Perełka.
Quistorp
Ostatnio zmieniony 20 maja 2006, o 11:56 przez quistorp, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 1702
Rejestracja: 11 lip 2004, o 16:28
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Piotrek » 13 maja 2006, o 19:54

Heniu jeśli ten artykuł jest "zrobiony" metoda "wytnij i wklej" to zastanawiam się jak by wyglądał taki napisany bez "ctrl+c i ctrl+v". Ten jest poezją. Czekam z niecierpliwością na dalszą część.
Gratulacje!
Awatar użytkownika
hehenio
Posty: 1472
Rejestracja: 21 maja 2005, o 23:23
Lokalizacja: Bartnicza

Postautor: hehenio » 13 maja 2006, o 21:37

Dzięki wielkie.
Tekst w części pierwszej jest oparty na autobiografii C.L. Schleicha - "Besonnte Vergangenheit" i daje pojęcie o bogatym stylu autora. Wybierałem kawałki dotyczące Szczecina. Niestety, nie da się cytować całości. Niektóre smakowite fragmenty przepadły podczas odsiewu, bo uznałem je za cokolwiek frywolne (a to przecież jest poważne forum).
Awatar użytkownika
Iwonka
Posty: 5889
Rejestracja: 16 sie 2004, o 10:32
Lokalizacja: Bollinken-Frauendorf

Postautor: Iwonka » 13 maja 2006, o 21:41

Ja także chcę się dołączyć do podziekowań i gratulacji dla Hehenia. Bardzo ciekawy artykuł i oby więcej takich na forum.

Pozdrawiam
Iwonka bądź mężczyzną... (copyright by Busol)
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 13 maja 2006, o 21:57

Henio już pracuje na następny rok... Brawo.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
hehenio
Posty: 1472
Rejestracja: 21 maja 2005, o 23:23
Lokalizacja: Bartnicza

Uzupełnienie

Postautor: hehenio » 20 maja 2006, o 01:35

Autor strony o Karolu Ludwiku Schleichu, pan Jürgen Pohl doszukał się nieścisłości w tekście i napisał do mnie miedzy innymi:
(...)Aber irgendwie entnehme ich, dass Sie die Informationen aus der
*Besonnten Vergangenheit* übernommen haben, dass die vorfahren der
Familie Schleich aus Bayern stammen.
Da irrte mein lieber Urgroßonkel sehr. Sein Brunder Ernst und der
Sanitätsrat Bethe??? aus Stettin haben in Zusammenarbeit mit dem
Stadtforscher Schmidt aus Eberswalde festgestellt, dass die Familie
Schleich aus der Gegend von Aachen über Cölln (Berlin), Eberswalde,
Criewen (Uckermark) nach Stettin gekommen ist.
Der gute Carl Ludwig hatte da wohl auch einen Wunschtraum mit der
berühmten Maler-Dynastie Schleich aus München verwandt zu sein(...)


Co znaczy mniej wiecej:
"Odniosłem wrażenie, że zamieścił pan informację z książki "Nasłoneczniona przeszłość" o tym, że rodzina Schleichów pochodziła z Bawarii. Tu myli się mój wuj-pradziad bardzo! Jego brat Ernest i radca sanitarny Bethe (?) ze Szczecina w swojej wspólnej pracy wraz z badaczem miasta Schmidtem z Eberswalde stwierdzili, że rodzina Schleich przybyła do Szczecina z okolic Akwizgranu przez Cölln (obecnie część Berlina), Eberswalde, Criewen (w Marchii Wkrzańskiej).
Poczciwy Carl Ludwig zapewne pragnął w swych marzeniach wywieść swoje pochodzenie od znanej monachijskiej dynastii malarskiej Schleichów".
Stau
Moderator
Posty: 498
Rejestracja: 1 sie 2009, o 10:19
Lokalizacja: Szczecin - Stary Turzyn

Re: (artykuł) Carl Ludwig Schleich - cz. 1

Postautor: Stau » 18 paź 2013, o 11:27

Dla zainteresowanych pogłębieniem wiedzy o Schleichu i nie tylko:

Konferencja interdyscyplinarna „Carl Ludwig Schleich (1859-1922) – lekarz i humanista ze Szczecina”
Data: 22 października 2013, godz. 10:00
Miejsce: Sala im. Zbigniewa Herberta (Książnica Pomorska)

Wszystko w godzinach 10.00-14.10. 7 odczytów podzielono na 2 sesje. Szczegóły:

http://www.ksiaznica.szczecin.pl/www/wy ... gle/id/716
"Dziki to lud doświadczony w walkach na lądzie i morzu. Przyzwyczajony żyć z rabunku i grabieży. W przyrodzonej jakiejś dzikości - zawsze nieposkromiony" <--- Herbord o mieszkańcach Pomorza - XII wiek.
kalmar
Posty: 51
Rejestracja: 22 lis 2005, o 16:29

Re: (artykuł) Carl Ludwig Schleich - cz. 1

Postautor: kalmar » 28 paź 2013, o 23:10

Niestety, nie byłem na konferencji - nie zmieściłem się w godzinach przewidzianych przez organizatorów. Panie z Książnicy mówią, że było ciekawie. Może ktoś pokusi się o chociaż mini relację?
Dla wszystkich co nie byli, na pocieszenie - można w sali Herberta pooglądać mini wystawę.
Stau
Moderator
Posty: 498
Rejestracja: 1 sie 2009, o 10:19
Lokalizacja: Szczecin - Stary Turzyn

Re: (artykuł) Carl Ludwig Schleich - cz. 1

Postautor: Stau » 29 paź 2013, o 00:42

kalmar pisze:Niestety, nie byłem na konferencji - nie zmieściłem się w godzinach przewidzianych przez organizatorów. Panie z Książnicy mówią, że było ciekawie. Może ktoś pokusi się o chociaż mini relację?
Dla wszystkich co nie byli, na pocieszenie - można w sali Herberta pooglądać mini wystawę.
Mnie udało się dotrzeć. Rzeczywiście - kilka odczytów dość ciekawych. Natomiast aż tak nie sugerowałbym się (piszę ogólnie) opinią pracowników Książnicy Pomorskiej - w końcu - "swojego" raczej nie wypada krytykować. Do rzeczy:

Największe zainteresowanie zdecydowanie wzbudziło wystąpienie dr n. med. Joanny Nieznanowskiej pt. „Medyczny Szczecin czasów Schleicha”. Doktor Nieznanowska mówiła bowiem o mało znanych sprawach. Mianowicie o połowie XIX wieku, kiedy rodziła się dopiero nowoczesna medycyna i występował dość duży konflikt między "starymi" lekarzami, bazującymi na medycynie humoralnej (wywodzącej się ze starożytnej Grecji, 4 płyny etc.) a "nowymi" lekarzami. Podkreślano także niechęć do specjalizacji i chirurgów, widoczną wśród wychowanej na "uniweralizmie" tzw. "starej" gwardii. Szczecin nie był tutaj wyjątkiem. Młodzi, wykształceni (np. w Berlinie) ludzie przybywali do miasta i nie mogli porozumieć się ze swoimi kolegami po fachu. Powołano wówczas mało znane Naukowe Towarzystwo Lekarzy Szczecińskich, aby zażegnać wspomniany konflikt, który nie był na rękę całemu środowisku. Tutaj czołową rolę odegrał ojciec Schleicha. Wśród innych lekarzy "nowego" rzutu, największe zasługi w początkach nowoczesnej medycynie w Szczecinie mają: August Steffen, Emil Maske, Karl Schuchardt.

Dodam, iż początki "nowej" medycyny to też poważne zagrożenia dla samych lekarzy - zakażenia etc., jednego z wyżej wymienionych bohaterów uśmiercił "zwykły" paciorkowiec, gdy skaleczył się podczas operacji.

Odnośnie do samego Schleicha powtarzano właściwie to, co można przeczytać w artykule powyżej. Chociaż fakt faktem, dużo uwagi poświęcono również pracy Schleicha nad tkanką nerwową. Zajmował się bowiem komórkami glejowymi, które obok nerwowych tworzą układ nerwowy.

Najmniej "wciągające" były dla mnie odczyty filologów, którzy męczyli zebranych terminologią z zakresu poetyki (np. rodzaje rymów etc.). Na osłodę wystąpiła na sam koniec dr Kozińska w tradycyjnej dla siebie, czyli doskonałej formie.

Z tej konferencji ma ukazać się za jakiś bliżej nieokreślony czas publikacja. Ogólnie, nie licząc samych prelegentów i ich znajomych, pojawiło się na wydarzeniu raptem kilka osób. Taki urok, niestety, organizowania wydarzenia w środku tygodnia w godzinach pracy przy znikomej promocji.

Odnośnie do mini-wystawy:
wystawa_schleich.jpg
"Dziki to lud doświadczony w walkach na lądzie i morzu. Przyzwyczajony żyć z rabunku i grabieży. W przyrodzonej jakiejś dzikości - zawsze nieposkromiony" <--- Herbord o mieszkańcach Pomorza - XII wiek.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości

cron