(artykuł) Krzyżówka w Zdrojach / Finkenwalder Kreisel

Awatar użytkownika
Finki
Posty: 4592
Rejestracja: 1 maja 2005, o 11:20
Lokalizacja: Keddigerstraße

(artykuł) Krzyżówka w Zdrojach / Finkenwalder Kreisel

Postautor: Finki » 9 kwie 2006, o 22:42

Dodam tylko, że pojęcie "Finkenwalder Kreisel" jest potoczne, którym większość Finkenwalderów określało osobliwe skrzyżowanie Lange, Muhlen i Bahnhofstrasse. Dziś mówi się podobnie - rondo, krzyżówka.
Arek doskonale sobie poradził ze zdjęciami - wstrzymując dzielnie ruch na potrzeby wykonania zdjęć:) Dziękuję.
airkozak
Posty: 316
Rejestracja: 13 wrz 2004, o 01:56

Postautor: airkozak » 9 kwie 2006, o 22:54

No, ale sam niewiele bym zdziałał. W końcu to Twój rewir :wink:
Awatar użytkownika
Finki
Posty: 4592
Rejestracja: 1 maja 2005, o 11:20
Lokalizacja: Keddigerstraße

Postautor: Finki » 9 kwie 2006, o 23:07

airkozak pisze:No, ale sam niewiele bym zdziałał. W końcu to Twój rewir :wink:
Nie bądź taki skromy [głaszcze]
Dzięki głównie za poświęcenie i uratowanie skóry jak nas prawie z terenu Domu Dziecka chcieli popędzić psami :lol:
I deszczyk co nas umoczył jak się przymierzaliśmy do Szmaragdowego, jeszcze nie widziałem takich manewrów w pełnym biegu z aparaturą w rękach! :wink:
airkozak
Posty: 316
Rejestracja: 13 wrz 2004, o 01:56

Postautor: airkozak » 9 kwie 2006, o 23:20

Fakt, deszczu nie udało nam się powstrzymać :lol:
Awatar użytkownika
Finki
Posty: 4592
Rejestracja: 1 maja 2005, o 11:20
Lokalizacja: Keddigerstraße

Postautor: Finki » 9 kwie 2006, o 23:45

Awatar użytkownika
gozal
Posty: 637
Rejestracja: 7 sty 2006, o 19:22
Lokalizacja: Grünstr. / Kaiser-Wilhelm-Platz

Postautor: gozal » 10 kwie 2006, o 00:21

Straszne, jakiemu zubożeniu uległy elewacje licznych przedwojennych kamienic... :(
Awatar użytkownika
Lazi
Posty: 1342
Rejestracja: 18 sty 2005, o 13:41
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Lazi » 10 kwie 2006, o 12:22

Co to za budynek jest widoczny na pierwszej z przemian. Chodzi o ten po prawej stronie zdjecia za budynkiem kamienicy? Wyglada na coś wysokiego.
gryf127
Posty: 173
Rejestracja: 6 mar 2006, o 18:11

(artykuł) Krzyżówka w Zdrojach / Finkenwalder Kreisel

Postautor: gryf127 » 10 kwie 2006, o 16:35

Pierwsza przemiana prawie zero zmian z moich lat60-70-tych,druga faktycznie duże przemiany.Podobnie dotyczy przemian przedwojennych jak i po wojennych.Dobra robota.
Awatar użytkownika
Finki
Posty: 4592
Rejestracja: 1 maja 2005, o 11:20
Lokalizacja: Keddigerstraße

Re: (artykuł) Krzyżówka w Zdrojach / Finkenwalder Kreisel

Postautor: Finki » 10 kwie 2006, o 16:47

gryf127 pisze:Pierwsza przemiana prawie zero zmian z moich lat60-70-tych,druga faktycznie duże przemiany.Podobnie dotyczy przemian przedwojennych jak i po wojennych.Dobra robota.
No nie wiem czy "prawie zero zmian" :)
Jak dla mnie zniknął dom widoczny po lewej stronie, jak wyglądał i co się w nim mieściło można się tu dowiedzieć.
Płoteczki, w miejscu których biegnie sobie dziś z szeroka chodnik padły łupem obszarników ze Sławociesza (sprawcy ustaleni :wink: ).
Prawie całe tło wlotu Walecznych straciło swój urok jeszcze w latach 50-tych.

Co do pytania Lazimierza:
Co to za budynek jest widoczny na pierwszej z przemian. Chodzi o ten po prawej stronie zdjecia za budynkiem kamienicy? Wyglada na coś wysokiego.
Chodzi o ten domek, jest to dawne Gartenstraße 28 (narożnik Młodzieży Wszechpolskiej z Walecznych - dziś trawniczek przed jednym z czteropiętrowców). Prawda, że okazały... był...
Załączniki
domek7za.jpg
Awatar użytkownika
Lazi
Posty: 1342
Rejestracja: 18 sty 2005, o 13:41
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Lazi » 10 kwie 2006, o 20:21

Ło Matko! Gdybyśmy mieli coś takiego w Zdrojach dzisiaj to by cały Szczecin nam zazdraszczał :-D. Doczytałem w tzw. międzyczasie, że znajdowała tam się restauracja Zum Alter Fritz.
Awatar użytkownika
Finki
Posty: 4592
Rejestracja: 1 maja 2005, o 11:20
Lokalizacja: Keddigerstraße

Postautor: Finki » 10 kwie 2006, o 21:41

Lazi pisze:Ło Matko! Gdybyśmy mieli coś takiego w Zdrojach dzisiaj to by cały Szczecin nam zazdraszczał :-D. Doczytałem w tzw. międzyczasie, że znajdowała tam się restauracja Zum Alter Fritz.
Ne, ne, ne :lol:
To byłoby za proste.
Więc słuchaj ziom - Zum Alter Fritz mieścił się nie w tym budynku, zapodanym w moim poprzednim poście (na zajśnungu) a w tym domku. To jest Mühlenstraße 5, róg z Gartenstrasse. Czyli w prawo masz Mühlenstraße a prosto (względnie lewo) odcinek Gartenstrasse do kościoła. Abyś zakapował, że akurat to jest TO polecam porównać Starego Fryca (jego lewy bok) z prawą krawędzią tej kartki (patrzaj na balkony i obok krawędz domku, kształt dachu) na tej pocztówce.

Zusammen do kupy wychodzi na to, że 1. mam rację < :lol: > 2. Stary Fryc to nie domek widoczny w tle kartki z Robotnikiem. Ale fajnie, że zgłębiasz.
Awatar użytkownika
Lazi
Posty: 1342
Rejestracja: 18 sty 2005, o 13:41
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Lazi » 10 kwie 2006, o 22:41

Masz rację poprostu zasugerowałem się gabarytami budynku (na zdjęciu restauracja wygląda na dużą). No i pomyliłem narożniki. Co w takim razie znajdowało się przy Gartenstraße 28?
Awatar użytkownika
Finki
Posty: 4592
Rejestracja: 1 maja 2005, o 11:20
Lokalizacja: Keddigerstraße

Postautor: Finki » 10 kwie 2006, o 23:03

Lazi pisze:Masz rację poprostu zasugerowałem się gabarytami budynku (na zdjęciu restauracja wygląda na dużą). No i pomyliłem narożniki. Co w takim razie znajdowało się przy Gartenstraße 28?
Ha! Jaki wnikliwy :wink: W zasadzie nic ciekawego, ale mieszkał tam pewien czas w gościnie jeden taki co napisał słowa:

1. An der Reglitz sonn'gem Strande, still am Rande sanfter Hoeh'n,
blueht im Schimmer gruener Halden Pommerns lieblich Finkenwalde,
einzig traut und wunderschoen.


2. Blumig strahlen Rain und Wiesen, Segel gleiten leis vorbei,
unter Linden freundlich winken Dach um Dach,
und es lockt der Finken und der Drossel Melodei.


3. Auf den Hoeh'n und in den Gruenden rauschen Buch und Tannenwald,
und durch Grotten und durch Tuerme Eichen brausen Stuerme, herb und machtig, dass es schallt.


4. Hoch aus lichten Wolkenhoehen grussten Kaempen wie ein Traum,
uberall in Wald und Fluren weisen ihres Waltens Spuren
auf bewegten Zeitenraum.


5. O du (moj ulubiony fragment) trautes Finkenwalde, liebster Platz am Reglitzstrand,
Nacht und Stuerme sind vergangen, neuer Lenz haelt dich umfangen
im geliebten Vaterland.


Nazwano to po prostu Unser Finkenwalde

Budynek postawiono ano 1912.
Nie nucic przy goleniu :wink:
Ostatnio zmieniony 11 kwie 2006, o 00:08 przez Finki, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Lazi
Posty: 1342
Rejestracja: 18 sty 2005, o 13:41
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Lazi » 10 kwie 2006, o 23:44

Czasem żałuję, że nie znam języka sąsiadów. Z tego tekstu zrozumiałem zaledwie kilka słów m.in. Regalica, Zdroje i tyle... :roll:
Wracając do tematu, skoro to był budynek mieszkalny to czy wiadomo czy mieszkało tam kilka rodzin? Czy tylko wspomniany autor piosenki? Bo przyznam, że hacjenda wystawna jak na małą wioskę.
Awatar użytkownika
Finki
Posty: 4592
Rejestracja: 1 maja 2005, o 11:20
Lokalizacja: Keddigerstraße

Postautor: Finki » 10 kwie 2006, o 23:59

Lazi pisze:Czasem żałuję, że nie znam języka sąsiadów. Z tego tekstu zrozumiałem zaledwie kilka słów m.in. Regalica, Zdroje i tyle... :roll:
Wracając do tematu, skoro to był budynek mieszkalny to czy wiadomo czy mieszkało tam kilka rodzin? Czy tylko wspomniany autor piosenki? Bo przyznam, że hacjenda wystawna jak na małą wioskę.
Otto Naumann, który jest autorem tych słów gdy przestał na stałe mieszkać w Finkenwalde, często wracał tutaj mieszkając właśnie u swojego przyjaciela Bennersdorff'a (właściciela tego "domku" - choć Abuchy zauważają później zmiany ja trzymam się słów zawartych we wspomnieniach Finkenwalderów - kiedyś rzucę w piastowskim akcencie).

Chatka nie jest tak na marginesie "za okazała", ale jest/była faktycznie ładnie wyvillowana, zrobiona na szczególne bóstwo, w końcu stała na narożniku jednej z najdrożniejszych ulic (Walecznych). Zauważ, że cała zabudowa Garten/Villen Strasse to zestawienie ładnych, okazałych domków bogatych właścicieli ziemskich, przez lata ciułających mareczki na godziwą starość w swoich czterech kątach.

Plebs pomieszkiwał sobie w czynszówkach gminnych zlokalizowanych na Griebelsdamm'ie (Jarzębinowa) i w ciasnych klitkach na zapleczu parcel wzdłuż Batalionów (robole najemni gospodarstw rolnych, wielu Polaków).
Robotnicy, szczególnie czczeni w Rzeszy dostali domki na Siedlungstrasse (Osiedleńcza), w których również się gnieździli po kilka rodzin (Abuchy - swoje, wspomnienia bezpośrednie - swoje), chodź dziś mieszkać w domku małym ciasnym, ale własnym jest lepiej niż np w blokhausie.

I jeszcze jedno, w latach 20/30-tych to już nie była taka sobie hej siup mała wioska, a ładne ogrodniczo-rolnicze przedmieście, wioski to były, ale w Kongresówce, gdzie "pachniało każdym kątem inaczej". Zobacz, że zabudowa ewoluowała - porównaj widok krzyżówki z początku wieku z widokiem krzyżówki w latach 20-tych - z parterowych budek ktoś zrobił solidne kamienice.

Zajrzyj za chwilę do wątku Villenstrasse w zagadce Darkmana, niespodzianka czeka. :wink:

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 32 gości

cron