(artykuł) Polityczna rosyjska ruletka

Awatar użytkownika
woti
Posty: 838
Rejestracja: 8 maja 2004, o 18:40
Lokalizacja: Szczecin (Bolinko)
Kontakt:

(artykuł) Polityczna rosyjska ruletka

Postautor: woti » 14 wrz 2005, o 19:52

Dobre! Słyszałem od osoby pamiętającej tamte czasy opinię, że wieloletnia (do 1971r.) niechęć Warszawki do Szczecina tutejszym poparciem dla PSL była spowodowana. Być może to nie był jedyny powód, ale mógł mieć znacznie...
Absolwenci - łączcie się!
Awatar użytkownika
Finki
Posty: 4592
Rejestracja: 1 maja 2005, o 11:20
Lokalizacja: Keddigerstraße

Re: (artykuł) Polityczna rosyjska ruletka

Postautor: Finki » 14 wrz 2005, o 20:43

woti pisze:Dobre! Słyszałem od osoby pamiętającej tamte czasy opinię, że wieloletnia (do 1971r.) niechęć Warszawki do Szczecina tutejszym poparciem dla PSL była spowodowana. Być może to nie był jedyny powód, ale mógł mieć znacznie...
Oczywiście, że to nie był jedyny powód, ale jakże znaczący! Ale obawiam się, że to temat na osobny artykuł...
quistorp
Posty: 423
Rejestracja: 10 cze 2004, o 22:09

Postautor: quistorp » 21 wrz 2005, o 13:30

Piękny artykuł. Zestawiając skomplikowane układy i układziki tamtych lat z dziasiejszymi nasuwają pewne analogie. Podając same liczby osób przynależnych do poszczegółnych parti autor nie przytacza socjologicznego tła.
Brak w tym artykule wyeksponowania zjawiska Wańkowiczowskiego zachowń ludzkich. Owe słynne pytanie Melchiora Wańkowicza na kresach stawiane chłopu. Kim ty jesteś? Prawosławny czy katolik? Chłop odpowiadał. Póty korzec zboża póty ja katolik. Taka była wówczs walka o pozyskanie przychylności społeczeństwa do władz sanacyjnych. Celowo dawano za darno poprzez kościół biednym chłopom ziarno pod zasiew. Chłopy brały, i podawaly sie że są katolikami. Tak sie kupczyło ludzkimi sumieniami. Po wojnie był ten sam problem. Mówię to z doświdzczeń wyniesionych w kręgach mojej rodziny. Zeby dostać pracę należało zapisać się do PPR. Z legitymacją partyjną łatwiej było przeżyć. Jeśli sytuacja materialna poprawiała się a legitymacja partyjna uwierała, to się ją wyrzucało. Przeciaż nik nigdy nikogo za te praktyki nigdy nie rozliczał. Zmiany układów sezonowych partii partyjek nic nie wnosiły trwałego na życie gospodarcze. W zamęcie rządzą tajemne siły poza kontrolą społeczną. Przedwczoraj w Uw. Wczoraj AWS, Dzisiaj PO, PiS Samoobrona, Lub LPR. Jutro dajmy dla przykładu" Polska Partia Świetlanej Przyszłości". Nie wspomnę o słynnej PPPP. W Rosji mieli ubaw po pachy
z tzw. "demokracji" w wydaniu Polskim. Dalej głosujemy na Piękne twarze, lub obleśne mordy. A programy stare i sprawdzone z kórymi się należy identyfikować nie ma. W rosyjska ruletkę w wydaniu powojennym grano z obcej broni i z obcej ręki . Dzisiaj w okresie pookrągłostołowym gramy własną ręką, z własnej ręki przystawiająć samemu sobie do głowy, a nie przeciwnikowi. Przedwojenne swary sejmowe doprowadziły do zamachu stanu. Dzisiejsze pyskówki.... boję się dalej pisać.
Quistorp
Ostatnio zmieniony 9 paź 2005, o 15:32 przez quistorp, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Finki
Posty: 4592
Rejestracja: 1 maja 2005, o 11:20
Lokalizacja: Keddigerstraße

Postautor: Finki » 21 wrz 2005, o 16:04

To ja jestem autorem tego tekstu i zapewniam Cię, że to że nie przytoczyłem
socjologicznego tła
wcale nie oznacza, że nie zauważyłem tego właśnie problemu (i kilku pobocznych).
Brak w tym artykule wyeksponowania zjawiska Wakowiczowskiego zachowń ludzkich.
nie to było moim celem, zwróciłem uwagę na coś innego celowo.

Pozdrawiam.
Pemek
Posty: 53
Rejestracja: 16 kwie 2005, o 21:47

(artykuł) Polityczna rosyjska ruletka

Postautor: Pemek » 8 paź 2005, o 21:31

A miało nie być polityki na Sedinie....
Awatar użytkownika
Finki
Posty: 4592
Rejestracja: 1 maja 2005, o 11:20
Lokalizacja: Keddigerstraße

Re: (artykuł) Polityczna rosyjska ruletka

Postautor: Finki » 9 paź 2005, o 01:46

Pemek pisze:A miało nie być polityki na Sedinie....
A miało być tak pięknie...

Pragnę zauważyć, że nie poruszamy polityki w sensie wpółczesnym...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości

cron