(artykuł) Nowe zagospodarowanie pl. Solidarności

quistorp
Posty: 423
Rejestracja: 10 cze 2004, o 22:09

(artykuł) Nowe zagospodarowanie pl. Solidarności

Postautor: quistorp » 17 sie 2005, o 23:15

okazja związana z posadowieniem pomnika solidarności na placu solidarności sprowokowała mnie do wspomnienia dośc ważnej wiadomości, jeśli chodzi o liczbę ofiar grudnia 1970 roku. Na ścianie przed stocznią figuruje chyba 17 nazwisk. W moich informacjach z przekazów rodzinnych brakuje jeszcze dwóch nazwisk. 1)Oficera wojska poprucznika (...) i młodej kobiety (dziewczyny) o nazwisku (...) ta informacja może mieć wpływ na architekturę zagospodarowanego placu. Powinno przybyć dwie dodatkowe tablice. Nie miałem czasu doprowadzić do pełnej weryfikacji tych wiadomości. wiadomym faktem było ,że władze minimalizowały liczbę ofiar.

20.08.2005. doszukałem się w swoich szpergałach i innych notatkach
takich warunków brzegowych. Informacje sprzedał mi po 18 latach były podoficer jednostki w Podjuchach. Wspomniał o śmierci porucznika Neumanna( może być pisany z polska - Nojman, miałem przekaz ustny), i jednego szeregowca. Drugi przypadek pochodzi z rlacji pani Zofi Guzowskiej wtedy pracownicy Browaru. Pani Z. Guzowska miezkała wtedy przy ul. Tkackiej w starej kamieniczce od strony Pl. Żołnierza . wspominała o śmierci 16 (17) letniej licealistce która została trafiona zabłąkana kulą podczas prasowania fartyszka szkolnego. Mieszkała vis a vis KW PZPR przy pl. Żołnierza. Do liceum chodziła w Dąbiu (Czy LO III ?) Z. Guzowska wspominała tę historię jaką zasłyszała od swijej dobrej sąsiadki z tych okolic. Po latach przeprowadziła się gdzieś do nowych bloków. Nigdy nie miałem czasu ani pieniędzy na zweryfikowanie tych relacji. Dzisiaj rzucam, ponieważ nie mam możliwości czasowych ani materialnych by udrożnić całą prawdę tego okresu. Może ktoś z "Forumowiczów "podejmie pałeczkę i pociągnie dalej. Kości zostały rzucone.
Ostatnio zmieniony 20 sie 2005, o 14:48 przez quistorp, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: (artykuł) Nowe zagospodarowanie pl. Solidarności

Postautor: Busol » 18 sie 2005, o 08:41

quistorp pisze:okazja związana z posadowieniem pomnika solidarności na placu solidarności sprowokowała mnie do wspomnienia dośc ważnej wiadomości, jeśli chodzi o liczbę ofiar grudnia 1970 roku. Na ścianie przed stocznią figuruje chyba 17 nazwisk. W moich informacjach z przekazów rodzinnych brakuje jeszcze dwóch nazwisk. 1)Oficera wojska poprucznika (...) i młodej kobiety (dziewczyny) o nazwisku (...) ta informacja może mieć wpływ na architekturę zagospodarowanego placu. Powinno przybyć dwie dodatkowe tablice. Nie miałem czasu doprowadzić do pełnej weryfikacji tych wiadomości. wiadomym faktem było ,że władze minimalizowały liczbę ofiar.
Czy może być jakiś powód poza zwykłym przeoczeniem (niedopuszczalnym w tym przypadku i jesli prawdzimym to ocierajacym sie o skandal wrecz) pomieniecia tych nazwisk ?

Mozesz poszukac i podac wiecej ? Bo jesli tak jest naprawde to mysle ze warto temat poruszyc szerzej...
Awatar użytkownika
Bartosz
Expert
Posty: 8809
Rejestracja: 7 cze 2004, o 17:56
Lokalizacja: Stettin

Re: (artykuł) Nowe zagospodarowanie pl. Solidarności

Postautor: Bartosz » 18 sie 2005, o 13:10

Busol pisze:Mozesz poszukac i podac wiecej ? Bo jesli tak jest naprawde to mysle ze warto temat poruszyc szerzej...
Poszukaj świadków, może powiedzą coś Tobie w szczecińskim oddziale IPN, a może ktoś w ehem. LFK przy Roonstr, puści farbę...
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: (artykuł) Nowe zagospodarowanie pl. Solidarności

Postautor: Busol » 18 sie 2005, o 13:12

Bartosz pisze:może ktoś w ehem. LFK przy Roonstr, puści farbę...
Rozumiem ze chodzi o Szpital wojskowy ?

A tam zwozono ofiary ? Sławek wiesz coś o tym ?
Awatar użytkownika
Bartosz
Expert
Posty: 8809
Rejestracja: 7 cze 2004, o 17:56
Lokalizacja: Stettin

Re: (artykuł) Nowe zagospodarowanie pl. Solidarności

Postautor: Bartosz » 18 sie 2005, o 13:17

Busol pisze:Rozumiem ze chodzi o Szpital wojskowy ?
Tak.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 84 gości