(artykuł) Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej

rygs
Posty: 17
Rejestracja: 24 paź 2012, o 21:19

(artykuł) Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej

Postautor: rygs » 11 maja 2013, o 22:52

Dobry wieczór ;)

Chciałbym zgłosić pewien błąd - w wspomnianym w tytule wątku artykule jest drobna, ale jednak pomyłka. Pomnik nosi nazwę "Wdzięczności dla Armii Czerwonej" a nie Radzieckiej.

Pozdrawiam ;)
Stau
Moderator
Posty: 498
Rejestracja: 1 sie 2009, o 10:19
Lokalizacja: Szczecin - Stary Turzyn

Re: (artykuł) Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej

Postautor: Stau » 12 maja 2013, o 00:46

rygs pisze:Dobry wieczór ;)

Chciałbym zgłosić pewien błąd - w wspomnianym w tytule wątku artykule jest drobna, ale jednak pomyłka. Pomnik nosi nazwę "Wdzięczności dla Armii Czerwonej" a nie Radzieckiej.

Pozdrawiam ;)
W żadnym wypadku. Nazwa podana w tytule jest jak najbardziej poprawna "Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej".

Napis natomiast widniał: "Żołnierzom Armii Czerwonej lud pracujący Szczecina 26 IV 1950"

http://sedina.pl/wordpress/index.php/20 ... dzicznoci/
http://sedina.pl/wordpress/index.php/20 ... iecznosci/ - audycja
http://sedina.pl/wordpress/index.php/20 ... iecznosci/ - filmik
"Dziki to lud doświadczony w walkach na lądzie i morzu. Przyzwyczajony żyć z rabunku i grabieży. W przyrodzonej jakiejś dzikości - zawsze nieposkromiony" <--- Herbord o mieszkańcach Pomorza - XII wiek.
rygs
Posty: 17
Rejestracja: 24 paź 2012, o 21:19

Re: (artykuł) Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej

Postautor: rygs » 12 maja 2013, o 10:44

Nie mogę się z Panem zgodzić - byłem trochę zdziwiony jak tą nazwę (Armii Radzieckiej) ujrzałem na Wikipedii, stąd też zerknąłem i tutaj. Poniżej wstawiam link do strony szczecińskiego Urzędu Miasta - tam jest wyraźnie napisane Pomnik Wdzięczności dla Armii Czerwonej

http://www.um.szczecin.pl/umszczecinSwi ... 6C19E9373B
Stau
Moderator
Posty: 498
Rejestracja: 1 sie 2009, o 10:19
Lokalizacja: Szczecin - Stary Turzyn

Re: (artykuł) Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej

Postautor: Stau » 12 maja 2013, o 14:05

rygs pisze:Nie mogę się z Panem zgodzić - byłem trochę zdziwiony jak tą nazwę (Armii Radzieckiej) ujrzałem na Wikipedii, stąd też zerknąłem i tutaj. Poniżej wstawiam link do strony szczecińskiego Urzędu Miasta - tam jest wyraźnie napisane Pomnik Wdzięczności dla Armii Czerwonej

http://www.um.szczecin.pl/umszczecinSwi ... 6C19E9373B
Tak, ale strony Urzędu Miasta nie można traktować jak wyroczni. Tam jest sporo błędów, które z czasem wychodzą - m.in. ulice Szczecina, plany i tym podobne.
"Dziki to lud doświadczony w walkach na lądzie i morzu. Przyzwyczajony żyć z rabunku i grabieży. W przyrodzonej jakiejś dzikości - zawsze nieposkromiony" <--- Herbord o mieszkańcach Pomorza - XII wiek.
majkaistefan

Re: (artykuł) Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej

Postautor: majkaistefan » 12 maja 2013, o 17:39

Witam!
Tak niesmialo dodam ze to chyba Urzad decyduje co jest gdzie i jak ma sie nazywac.Poki co zatem jest tak jak kolega napisal.
W cytowanej "internetowej encyklopedi" jest bardzo wiele bledow i trudno to zrodlo traktowac powaznie.

Pozdrawiam.Stefan.
Stau
Moderator
Posty: 498
Rejestracja: 1 sie 2009, o 10:19
Lokalizacja: Szczecin - Stary Turzyn

Re: (artykuł) Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej

Postautor: Stau » 12 maja 2013, o 22:52

Historia mówi o pomniku Wdzięczności dla Armii Radzieckiej. W zimie 1949 roku powstał komitet budowy pomnika Wdzięczności dla Armii Radzieckiej. Zdaje się, że w źródłach (m.in. prasie z tamtych lat) także taką nazwę podawano. W tych sprawach wierzę w 100% Pawłowi Knapowi (historykowi), który to analizował i taką też nazwą się posługuje.

Jeśli już mowa o encyklopediach - w "papierowej" Encyklopedii Szczecina pod redakcją prof. Białeckiego znajduje się stosowne hasło:
Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej, w: T. Białecki (red.), Encyklopedia Szczecina, t. 2, Szczecin 2000, s. 151.

Nie da się jednak ukryć, że na stronach Miasta podawana jest nazwa pomnik Wdzięczności Dla Armii Czerwonej. Powiem więcej - w wydanej niedawno (oficjalnie 2012 rok, choć pozycja wyjechała z drukarni już w 2013 roku) przez MNS (przy udziale Miasta Szczecin) książce pt. "Tablice pamiątkowe, pomniki, akcenty rzeźbiarskie Szczecina" pod red. Marleny Bijak, Joanny Kozakowskiej i Katarzyny Zimnoch także występuje pomnik Wdzięczności dla Armii Czerwonej. Tyle tylko, że większość informacji podano tam za przytoczoną już powyżej stroną internetową UM.

Wydaje mi się, że nazwę tę "podmieniono" później (tzn. długo po powstaniu monumentu). Trop prowadzi, hipotetycznie, tutaj:

- "Przewodnik po upamiętnionych miejscach walk i męczeństwa: lata wojny 1939–1945", oprac. Z. Czarnocki i in., Warszawa 1988, s. 704.

bądź tutaj:

- "Karta ewidencyjna miejsca pamięci narodowej, oprac. A. Gerlach-Jósewicz, Dokumentacja Biura Dokumentacji Zabytków, Szczecin 1995, nr 26.

Obstawiałbym, że podano tak za danymi (powyższymi bądź jeszcze innymi), które znajdują się w WKZ - trzeba by było jednak najpierw przeglądnąć powyższe źródła, aby to ostatecznie zdiagnozować.

Co do Urzędu Miasta. Niby też on decyduje jak dana ulica się nazywa i czy pojawia się w stosownym wykazie. Potem jednak wychodzi, że część ulic fizycznie nie istnieje. Informacja zwrotna trafia do Miasta i ulica znika z oficjalnego wykazu.

Jedna z map z Urzędu Miasta była podpisana jako 1954 rok. Po dyskusji na forum okazało się, że pochodzi z 1945 roku (ew. 1946). Tak też zostało podmienione w UM.
viewtopic.php?f=24&t=12640
"Dziki to lud doświadczony w walkach na lądzie i morzu. Przyzwyczajony żyć z rabunku i grabieży. W przyrodzonej jakiejś dzikości - zawsze nieposkromiony" <--- Herbord o mieszkańcach Pomorza - XII wiek.
majkaistefan

Re: (artykuł) Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej

Postautor: majkaistefan » 12 maja 2013, o 23:30

Witam!
To wszystko przypomina historie hotelu "Neptun".Byl jak go nie bylo i jest jak go nie ma.
Pisanie jakiejkolwiek histori bez weryfikacji zrodel to po prostu jak "goralska prawda".Takich wlasnie prawd w tej okolicy jest wyjatkowy urodzaj a ich tworcy maja sie niezle.Nie chce urazic "majestatow"ale nalezy cos (kogos!)szybko zmienic.Jest jeszcze inne rozwiazanie.
Proponuje zatem Szczecin oglosic miastem cudow.Wowczas nie bedzie problemu.

Pozdrawiam.Stefan.
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: (artykuł) Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej

Postautor: Schulz » 13 maja 2013, o 00:51

majkaistefan pisze:Witam!
To wszystko przypomina historie hotelu "Neptun".Byl jak go nie bylo i jest jak go nie ma.
Pisanie jakiejkolwiek histori bez weryfikacji zrodel to po prostu jak "goralska prawda".Takich wlasnie prawd w tej okolicy jest wyjatkowy urodzaj a ich tworcy maja sie niezle.Nie chce urazic "majestatow"ale nalezy cos (kogos!)szybko zmienic.Jest jeszcze inne rozwiazanie.
Proponuje zatem Szczecin oglosic miastem cudow.Wowczas nie bedzie problemu.

Pozdrawiam.Stefan.
... ?
majkaistefan

Re: (artykuł) Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej

Postautor: majkaistefan » 14 maja 2013, o 11:09

Witam!
Panie Schultz ja rozumiem ze Pan nie chce rozumiec.Prosze wiec napisac co jeszcze mialbym wyjasnic.

Pozdrawiam.Stefan
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: (artykuł) Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej

Postautor: Schulz » 14 maja 2013, o 15:35

majkaistefan pisze:
[...] Panie Schultz ja rozumiem ze Pan nie chce rozumiec.Prosze wiec napisac co jeszcze mialbym wyjasnic.
...
... ?
Czy to chodzi o mnie ?
(-) Schulz
majkaistefan

Re: (artykuł) Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej

Postautor: majkaistefan » 14 maja 2013, o 16:18

Witam!
Bardzo Pana przepraszam.Pomylilem pisownie.

Pozdrawiam.Stefan.
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: (artykuł) Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej

Postautor: Schulz » 14 maja 2013, o 19:16

Przyjmuję, mam słabość do bardzo ważnej dla mnie cząstki moich korzeni :wink:
Awatar użytkownika
gustloff
Posty: 106
Rejestracja: 19 mar 2005, o 19:05
Lokalizacja: Stettin/Treuburg/Marggrabowa

Re: (artykuł) Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej

Postautor: gustloff » 26 cze 2013, o 20:28

Stau pisze:Historia mówi o pomniku Wdzięczności dla Armii Radzieckiej. W zimie 1949 roku powstał komitet budowy pomnika Wdzięczności dla Armii Radzieckiej. Zdaje się, że w źródłach (m.in. prasie z tamtych lat) także taką nazwę podawano. W tych sprawach wierzę w 100% Pawłowi Knapowi (historykowi), który to analizował i taką też nazwą się posługuje.

Jeśli już mowa o encyklopediach - w "papierowej" Encyklopedii Szczecina pod redakcją prof. Białeckiego znajduje się stosowne hasło:
Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej, w: T. Białecki (red.), Encyklopedia Szczecina, t. 2, Szczecin 2000, s. 151.

Nie da się jednak ukryć, że na stronach Miasta podawana jest nazwa pomnik Wdzięczności Dla Armii Czerwonej. Powiem więcej - w wydanej niedawno (oficjalnie 2012 rok, choć pozycja wyjechała z drukarni już w 2013 roku) przez MNS (przy udziale Miasta Szczecin) książce pt. "Tablice pamiątkowe, pomniki, akcenty rzeźbiarskie Szczecina" pod red. Marleny Bijak, Joanny Kozakowskiej i Katarzyny Zimnoch także występuje pomnik Wdzięczności dla Armii Czerwonej. Tyle tylko, że większość informacji podano tam za przytoczoną już powyżej stroną internetową UM.

Wydaje mi się, że nazwę tę "podmieniono" później (tzn. długo po powstaniu monumentu). Trop prowadzi, hipotetycznie, tutaj:

- "Przewodnik po upamiętnionych miejscach walk i męczeństwa: lata wojny 1939–1945", oprac. Z. Czarnocki i in., Warszawa 1988, s. 704.

bądź tutaj:

- "Karta ewidencyjna miejsca pamięci narodowej, oprac. A. Gerlach-Jósewicz, Dokumentacja Biura Dokumentacji Zabytków, Szczecin 1995, nr 26.

Obstawiałbym, że podano tak za danymi (powyższymi bądź jeszcze innymi), które znajdują się w WKZ - trzeba by było jednak najpierw przeglądnąć powyższe źródła, aby to ostatecznie zdiagnozować.

Użytkownik Stau ma rację co do nazwy pomnika. Prawidłowa nazwa brzmi Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej.
Taką nazwę znajdziemy chociażby w artykule prasowym zamieszczonym w Kurierze Szczecińskim z 24 kwietnia 1950 r. (nr 112), str. 1.

Z czasem nazwa ta ewoluowała i w różnych źródłach przyjmowała skróconą lub zmienioną postać.
Niestety podczas przygotowywania tekstów do książki "Tablice pamiątkowe, pomniki, akcenty rzeźbiarskie Szczecina" nieścisłość ta nie została sprostowana.

A jak już mowa o samej książce to katalog ten powstał pod redakcją Joanny Kozakowskiej, a przy współpracy redakcyjnej: Marleny Bijak, Łukasza Skubisza i Katarzyny Zimnoch:)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości