(artykul) Podziemny Szczecin cz. 2 – Pod wieżą Quistorpa

Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9624
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

(artykul) Podziemny Szczecin cz. 2 – Pod wieżą Quistorpa

Postautor: Busol » 19 sie 2011, o 12:00

To jest fragment artykulu. Aby przeczytac calosc kliknij tu »

„Podziemny Szczecin” to kilometry ukrytych korytarzy. Wiele z nich, może większość, pozostaje wciąż niepoznana – nie wiadomo, gdzie konkretnie przebiegają i jaka jest ich długość. Często nie znamy też celu ich powstania... Podziemny Szczecin odkrywają stopniowo doświadczeni eksploratorzy, odpowiednio przygotowani i wyposażeni specjaliści.
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
endrju_42
Posty: 1
Rejestracja: 24 paź 2011, o 22:26

(artykul) Podziemny Szczecin cz. 2 – Pod wieżą Quistorpa

Postautor: endrju_42 » 24 paź 2011, o 22:38

Pod koniec lat '70 często bywałem w tym "ślimaku" samo wejście do schronu nie było utrudnione aż tak bardzo jak w tej chwili.
Opowiadał mi ojciec,kiedy po wojnie przyjechali do Szczecina,że korytarz,który jest częściowo zalany,prowadził na przystanek tramwajowy przy pętli.Oczywiście teraz pętla jest przebudowana,przed wjazdem na pętle był przystanek z wiatą,dokładnie nie pamiętam w którym miejscu jest to wejście/wyjście.
pietrek
Posty: 1
Rejestracja: 29 gru 2011, o 21:35

(artykul) Podziemny Szczecin cz. 2 – Pod wieżą Quistorpa

Postautor: pietrek » 29 gru 2011, o 22:31

Pod koniec lat 80 zorganizowaliśmy z kolegami wyprawę do "ślimaka". Wcześniej bywaliśmy tam już kilka razy, jednak tym razem zaopatrzyliśmy się w kilka latarek (mieliśmy po 14-15 lat:). Ślimakiem doszliśmy do końca, tutaj potwierdzę teorię o drugim poziomie, bo ślimak szedł jakby dalej, jednak był zasypany gruzem i nie szło zejść niżej.
Pierwszy poziom składał się z 3 części: pierwsza betonowa, druga drewniana (co widać na filmie) a za drewnianą były już tylko korytarze w samej ziemii bez drewnianych stempli. Do końca nie można było dojść, bo w pewnym miejscu korytarz był zasypany na skutek zawalenia się stropu. Prawdopodobnie można było przejść tym nasypem i się jakoś przecisnąć, ale na całe szczęście strach wziął górę.
Pamiętam, że wtedy wydawało nam się, że korytarze znajdą wyjście w okolicach zajezdni tramwajowej linii nr 3 przy ulicy Arkońskiej. Było tam takie wejście/wyjście i wydedukowaliśmy, że jedno z drugim z pewnością ma połączenie.
lolas46
Posty: 14
Rejestracja: 4 lut 2011, o 19:22

(artykul) Podziemny Szczecin cz. 2 – Pod wieżą Quistorpa

Postautor: lolas46 » 30 gru 2011, o 10:02

Kilka słów wyjaśnienia:lata 60 "ślimak",wejście krętymi schodami,około 30 m.korytarze betonowe (dwa) z bocznymi pomieszczeniami.Jeden z korytarzy w połowie zalany wodą,próba penetracji nie udana-poziom wody sięgający sufitu.Na kanwie tego schronu ukazała się w "Kurierze" powieść w odcinkach,(sensacyjna jak na tamte czasy). Sugerowane wyjście,w skarpie (końcowy przystanek )po prawej stronie (w kierunku stadionu "Arkoni")obecnie zasypane wejście,był schronem przeciwlotniczym.Wieżę otaczały okopy i ziemne stanowiska po działkach p.lot>pozostałości amunicji,saperzy wywozili ale nie do końca.Dzieciarnia chodziła tam po "kulki".Cały obiekt nie był tak zdewastowany jak dziś.
Pozdrawiam Poszukiwaczy.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości

cron