(artykul) Grunwald po szczecińsku

Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 1702
Rejestracja: 11 lip 2004, o 16:28
Lokalizacja: Szczecin

Re: (artykul) Grunwald po szczecińsku (aktualizacja)

Postautor: Piotrek » 19 lip 2011, o 14:05

RychO pisze:Jak to nie ma?
[wężykiem]text [/wężykiem] :lol:
:shock:
No tak, takiej opcji nie wziołem pod uwagę (chyba za słabo znam język html) :D
Stau
Moderator
Posty: 498
Rejestracja: 1 sie 2009, o 10:19
Lokalizacja: Szczecin - Stary Turzyn

Re: (artykul) Grunwald po szczecińsku (aktualizacja)

Postautor: Stau » 19 lip 2011, o 23:41

Znalazłem archiwalną wypowiedź Jerzego Brinkena - wspomniał w niej również o obchodach z 15 lipca 1945 roku.

Początek - 44:20.
"Dziki to lud doświadczony w walkach na lądzie i morzu. Przyzwyczajony żyć z rabunku i grabieży. W przyrodzonej jakiejś dzikości - zawsze nieposkromiony" <--- Herbord o mieszkańcach Pomorza - XII wiek.
irs6
Posty: 98
Rejestracja: 19 mar 2010, o 19:53
Lokalizacja: Szczecin-Stargard Szcz.

Re: (artykul) Grunwald po szczecińsku

Postautor: irs6 » 27 lip 2011, o 14:09

W nawiązaniu do w/w artykułu nie omieszkam poiformować o fakcie uszstnictwa w tej uroczystości mojego ojca.
jest widoczny na załączonym zdjęciu. Co do spontanicznego i wykonanego na desce nazwy,,Pl.Grunwaldzki,, to były dwie
nowe tablice,Jedna od strony Urzędu Miejskiego a druga od strony pużniejszej Al.Pomorskiej w kierunku pl.Sprzymie-
rzonych i prawdopodobnie przybita do drzewa.
W ubiegłym roku z datą 03,07.2010 ukazał się artykuł.. Nowu pomnik na pl.Grunwaldzkim.Co do wyglądu tablicy nie miałem
uwag ale w treści już tak.Autor i pomysłodawcy umieścili słowo,,tułacze,, co jest obrażliwe do pierwszych pionierów
To nie tułaczka ale lepsze jutro przywiodła ich do Szczecina.
Ze swej strony zaprotestowałem na forum ,,Pionierzy Szczecińscy,,
W rozmowie z ojcem przypominam sobie ,że wspomniał o tablicach oraz liczbie około 300-400 osób na tej uroczstości.
Nigdzie tych faktów nie zanotował a pytania moje były pokierowane ciekawością.
Proponowałem słowa,,Ku Pamięci,, tak jak zatytuowałem swoje wspomnienia.

irs6 - irek
Stau
Moderator
Posty: 498
Rejestracja: 1 sie 2009, o 10:19
Lokalizacja: Szczecin - Stary Turzyn

Re: (artykul) Grunwald po szczecińsku

Postautor: Stau » 7 gru 2012, o 12:49

Przeglądając w domu biblioteczkę, znalazłem kolejną relację z obchodów, autorstwa Franciszka Buchtalarza. Skłoniło mnie to do aktualizacji oraz redakcji artykułu. Dodałem także trochę więcej ikonografii (skany gazet). Uwzględniłem także powyższy komentarz irs6.

Efekty można zobaczyć poniżej (jeśli ktoś chce jeszcze w ogóle odgrzewać "starego kotleta"):

- http://sedina.pl/wordpress/index.php/20 ... ecinsku-3/
- http://encyklopedia.szczecin.pl/wiki/Ob ... %281945%29
"Dziki to lud doświadczony w walkach na lądzie i morzu. Przyzwyczajony żyć z rabunku i grabieży. W przyrodzonej jakiejś dzikości - zawsze nieposkromiony" <--- Herbord o mieszkańcach Pomorza - XII wiek.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość