(artykul) Internetowa aukcja najstarszego zachowanego widoku

Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

(artykul) Internetowa aukcja najstarszego zachowanego widoku

Postautor: Busol » 11 maja 2011, o 13:00

To jest fragment artykulu. Aby przeczytac calosc kliknij tu »


Polecamy uwadze naszych czytelników internetową aukcję najstarszego zachowanego widoku Szczecina "Alten Stettin".  Jest to oryginalny ręcznie kolorowany miedzioryt z 1630 roku -  grafika z pracy Georga Brauna & Fransa Hogenberga „Civitates Orbis Terrarum” t. IV z 1581 roku.  Miedzioryt pochodzi z późniejszego wydania – Bleau, Amsterdam 1630 r, któryidealnie nadaje się na prezent lub jako wystrój wnętrza.

Aukcja dostępna pod tym linkiem kończy się 20 maja 2011.

Na odwrocie widoku opis miasta w jęz. łacińskim. Rycina przedstawia Szczecin z lotu ptaka. Znajdują się na niej Zamek Książąt Pomorskich, ratusz miejski, Kościoły NMP, św. Jakuba, św. Jana oraz św. Mikołaja. Poza murami widoczne są przedmieścia Górny i Dolny Wik oraz podmiejskie ogrody. Przedstawiono nabrzeża portowe, a także mosty Długi i Kłodny. Autorzy szczegółowo opisali szczecińskie ulice, place oraz ważniejsze obiekty. Z lewej strony arkusza umieszczono legendę. W oddali schematycznie zaznaczono m. in. Stargard, Dąbie, Podjuchy oraz Gryfino.
  • WYMIAR ARKUSZA:  540 mm  X 400 mm
  • WYMIAR PŁYTY:  475 mm X 330 mm
Część dochodów ze sprzedaży miedzorytu zostanie przeznaczona na wsparcie statutowej działalności sedina.pl[gallery link="file"]
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
Awatar użytkownika
Zibsky
Posty: 2684
Rejestracja: 14 sty 2005, o 01:26

(artykul) Internetowa aukcja najstarszego zachowanego widoku

Postautor: Zibsky » 11 maja 2011, o 18:07

Najstarszy to prawdopodobnie Velagio ca. 1550 r
Istnieje wczesniejszy widok Stettina B&H niz ten wystawiony na aukcji
A cena - na ebay mozna znalezc cos takiego http://cgi.ebay.com/1574-Braun-Hogenber ... 564415be80
Pozdrawiam
Stau
Moderator
Posty: 498
Rejestracja: 1 sie 2009, o 10:19
Lokalizacja: Szczecin - Stary Turzyn

Re: (artykul) Internetowa aukcja najstarszego zachowanego widoku

Postautor: Stau » 12 maja 2011, o 19:53

Zibsky pisze:Najstarszy to prawdopodobnie Velagio ca. 1550 r
Co do Velagio - znalazłem na forum dyskusję - klik.

Rozumiem, że znamy dwa widoki jego autorstwa:

1590
1572

W katalogu wystawy "Plany i widoki Szczecina na przestrzeni wieków" (Szczecin 2001) niestety nie ma nawet wzmianki na temat tych dzieł.

Pytanie zatem, skąd posiadasz tę informację o roku 1550 i czy dotyczy ona jeszcze innego planu niż te, o których wspomniałem powyżej.

Pozdrawiam.
"Dziki to lud doświadczony w walkach na lądzie i morzu. Przyzwyczajony żyć z rabunku i grabieży. W przyrodzonej jakiejś dzikości - zawsze nieposkromiony" <--- Herbord o mieszkańcach Pomorza - XII wiek.
Awatar użytkownika
Zibsky
Posty: 2684
Rejestracja: 14 sty 2005, o 01:26

(artykul) Internetowa aukcja najstarszego zachowanego widoku

Postautor: Zibsky » 16 maja 2011, o 22:22

Ten pierwszy to Meissner a drugi pod data 1572 to wlasnie Velagio
Niestety nie jestem w domu (a w Szczecinie wlasnie) wiec nie moge sprawdzic zrodel
Moze jutro zajrze do Muzeum i ew. zobacze co tam maja...
Awatar użytkownika
eReS
Posty: 2
Rejestracja: 16 maja 2011, o 10:38

(artykul) Internetowa aukcja najstarszego zachowanego widoku

Postautor: eReS » 19 maja 2011, o 11:15

Stau
Moderator
Posty: 498
Rejestracja: 1 sie 2009, o 10:19
Lokalizacja: Szczecin - Stary Turzyn

Re: (artykul) Internetowa aukcja najstarszego zachowanego widoku

Postautor: Stau » 19 maja 2011, o 21:11

Ciekawy ten link.

„Civitates Orbis Terrarum” t. IV z 1581 roku [...] Uważany powszechnie za najstarszy - Brauna/Hogenberga - miał inny tytuł i zupełnie różną treść...

Dzieło, z którego pochodzi widok Szczecina (tom IV) wg Brauna i Hogenberga wydano w 1581 czy 1589 (jak mamy zaznaczone w galerii) ??? Może mógłby ktoś zorientowany uściślić jak to naprawdę było??

I jeszcze jedno - mapa, którą możemy znaleźć w kolorze:
http://sedina.pl/galeria/displayimage.p ... fullsize=1

To późniejszy widok z 1594 roku, również autorstwa Brauna, skąd zatem w nawiasie drugi rok (1600)???

Plan, który jest na aukcji, rzekomo z XVII wieku, dokładnie odzwierciedla widok z 1594 (1600) roku. Nie wiem zatem, co miał na myśli rozmówca MMSzczecin ("zupełnie różna treść").
"Dziki to lud doświadczony w walkach na lądzie i morzu. Przyzwyczajony żyć z rabunku i grabieży. W przyrodzonej jakiejś dzikości - zawsze nieposkromiony" <--- Herbord o mieszkańcach Pomorza - XII wiek.
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Re: (artykul) Internetowa aukcja najstarszego zachowanego widoku

Postautor: Torney » 19 maja 2011, o 23:29

Już nie będzie można żartować, że sedina.pl to komercha.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: (artykul) Internetowa aukcja najstarszego zachowanego widoku

Postautor: Schulz » 20 maja 2011, o 22:48

Stau pisze:Ciekawy ten link.
„Civitates Orbis Terrarum” t. IV z 1581 roku [...] Uważany powszechnie za najstarszy - Brauna/Hogenberga - miał inny tytuł i zupełnie różną treść....
Odsyłam p. Rafała Kraubickiego, który w tym MM itd. mówi:
„Pierwowzorem była grafika z pracy Georga Brauna & Fransa Hogenberga „Civitates Orbis Terrarum” t. IV z 1581 roku”,
do „Widoków Szczecina. Źródła ikonograficzne do dziejów miasta od XVI w. do 1945 roku” Ewy Gwiazdowskiej. s.76-86. Jest tam wiele interesujących rzeczy o spółce Braun & Hogenberg.
Mam nieodparte wrażenie, że na łamach portalu była na ten temat dyskusja.
A poniżej pierwowzór umieszczony w IV tomie, tyle, że z 1588 roku, zatytułowany „Stettin”. Kolejne wydanie tej grafiki nosi już nazwę „Alten Stettin”, mamy je w galerii. Problem jest z datowaniem, ale przyjmuje się rok 1594 dla wersji łacińskiej tomu IV. Niektórzy jednak twierdzą, że rycina powstała o. 1600 roku, stąd te 1594[1600].
Załączniki
[1588] Stettin, Braun &amp; Hogenberg
[1588] Stettin, Braun & Hogenberg
Stau
Moderator
Posty: 498
Rejestracja: 1 sie 2009, o 10:19
Lokalizacja: Szczecin - Stary Turzyn

Re: (artykul) Internetowa aukcja najstarszego zachowanego widoku

Postautor: Stau » 20 maja 2011, o 23:08

Wielkie dzięki za namiary. Na pewno też po to sięgnę, bo intryguje mnie datowanie pierwszej wersji (domyślam się, że czarno-białej). Chętnie doczytam również o samej spółce. Pozdrawiam.
"Dziki to lud doświadczony w walkach na lądzie i morzu. Przyzwyczajony żyć z rabunku i grabieży. W przyrodzonej jakiejś dzikości - zawsze nieposkromiony" <--- Herbord o mieszkańcach Pomorza - XII wiek.
Awatar użytkownika
kgirl
Bravo
Posty: 2059
Rejestracja: 17 lis 2005, o 17:07
Lokalizacja: Braunsfelde

Re: (artykul) Internetowa aukcja najstarszego zachowanego widoku

Postautor: kgirl » 21 maja 2011, o 00:12

Schulz pisze:Mam nieodparte wrażenie, że na łamach portalu była na ten temat dyskusja.
Ja też mam podobne wrażenie. ;)

Schulz, a co Ty sądzisz, w kontekście ekspertów wypowiadających się dla MM, o tym, że na 92/93 stronie wspomnianych przez Ciebie "Widoków" p. Gwiazdowska pisze:
Mapa wyszła w Amsterdamie w roku 1631 w atlasie przygotowanym przez Willema Blaeu pod tytułem Appendix Theatri A. Ortelii et Atlantis G. Mercatoris.
Portal jest bez sensu !! (copyright by Busol)
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: (artykul) Internetowa aukcja najstarszego zachowanego widoku

Postautor: Schulz » 21 maja 2011, o 01:45

kgirl pisze: ... p. Gwiazdowska pisze:
Mapa wyszła w Amsterdamie w roku 1631 w atlasie przygotowanym przez Willema Blaeu pod tytułem Appendix Theatri A. Ortelii et Atlantis G. Mercatoris.
Mapa jest mi znana, ale z tym widokiem Szczecina jest coś nie tak. Przede wszystkim Blaeu umieścił go w lewym górnym roku i na pewno nie jest to panorama Brauna & Hogenberga. Jedyne, co mi się kojarzy z tym widokiem, to tylny plan, czyli rzeka i ta reszta na wschodzie.
Załączniki
[Willem Blaeu, Appendix Theatri...] Nicolaes Janszoon Visscher <br />Tabula electoratus Brandenburgici, Meckelenburgi, et maximae partis Pomeraniae, ex variis, famosissimisq[ue] auctoribus summo studio concinnata…<br />Amsterdam, 1630[1631]
[Willem Blaeu, Appendix Theatri...] Nicolaes Janszoon Visscher
Tabula electoratus Brandenburgici, Meckelenburgi, et maximae partis Pomeraniae, ex variis, famosissimisq[ue] auctoribus summo studio concinnata…
Amsterdam, 1630[1631]
Awatar użytkownika
kgirl
Bravo
Posty: 2059
Rejestracja: 17 lis 2005, o 17:07
Lokalizacja: Braunsfelde

Re: (artykul) Internetowa aukcja najstarszego zachowanego widoku

Postautor: kgirl » 21 maja 2011, o 08:09

Dziękuję.

Informacje o mapie z aukcji przypominają mi trochę Eintopf. ;)
Portal jest bez sensu !! (copyright by Busol)
Stau
Moderator
Posty: 498
Rejestracja: 1 sie 2009, o 10:19
Lokalizacja: Szczecin - Stary Turzyn

Re: (artykul) Internetowa aukcja najstarszego zachowanego widoku

Postautor: Stau » 21 maja 2011, o 21:04

Ja mam natomiast wrażenie, że macie na myśli tę dyskusję ;):

viewtopic.php?f=24&t=7578&p=84998&hilit ... erg#p84998
"Dziki to lud doświadczony w walkach na lądzie i morzu. Przyzwyczajony żyć z rabunku i grabieży. W przyrodzonej jakiejś dzikości - zawsze nieposkromiony" <--- Herbord o mieszkańcach Pomorza - XII wiek.
Awatar użytkownika
eReS
Posty: 2
Rejestracja: 16 maja 2011, o 10:38

(artykul) Internetowa aukcja najstarszego zachowanego widoku

Postautor: eReS » 25 maja 2011, o 23:27

do kgirl:

Ewa Gwiazdowska pisze o MAPIE Visschera wydanej przez Blaeu'a, w bordiurze której znajduje się mocno pomniejszony i uproszczony widok Szczecina. Sugeruję czytanie ze zrozumieniem.

pozdrawiam
Awatar użytkownika
kgirl
Bravo
Posty: 2059
Rejestracja: 17 lis 2005, o 17:07
Lokalizacja: Braunsfelde

Re: (artykul) Internetowa aukcja najstarszego zachowanego widoku

Postautor: kgirl » 26 maja 2011, o 12:14

eReS pisze:Sugeruję czytanie ze zrozumieniem.
I vice Wersal.
Pytałam Schulza o jego zdanie w kwestii pomieszania różnych informacji.
Portal jest bez sensu !! (copyright by Busol)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości

cron