(artykul) Przedwojenne zdjęcie lotnicze portu w Szczecinie

Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

(artykul) Przedwojenne zdjęcie lotnicze portu w Szczecinie

Postautor: Busol » 7 maja 2011, o 00:05

To jest fragment artykulu. Aby przeczytac calosc kliknij tu »

Z okazji 7 urodzin portalu sedina.pl prezent dla naszych użytkowników: unikatowe przedwojenne zdjęcie portu Szczecińskiego.

Obrazek
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
Awatar użytkownika
kgirl
Bravo
Posty: 2059
Rejestracja: 17 lis 2005, o 17:07
Lokalizacja: Braunsfelde

Re: (artykul) Przedwojenne zdjęcie lotnicze portu w Szczecinie

Postautor: kgirl » 7 maja 2011, o 11:56

A coś więcej? Z którego roku jest to zdjęcie?
Portal jest bez sensu !! (copyright by Busol)
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

(artykul) Przedwojenne zdjęcie lotnicze portu w Szczecinie

Postautor: Busol » 7 maja 2011, o 12:58

No właśnie zdjęcie czekało na publikację chyba 4 lata :) Kiedyś kol. Siwy podjął sie opisania zdjęcia odatowania itp na podstawie widocznych dźwigów itp, ale kontakt się urwał więc po okresie karencji wrzuciłem zdjęcie i liczę na głosy w dyskusji które pozwola odpowiedzieć na pytanie kgirl...
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 364
Rejestracja: 19 maja 2004, o 22:10
Lokalizacja: Stettin - Hokendorf

(artykul) Przedwojenne zdjęcie lotnicze portu w Szczecinie

Postautor: Gambit » 8 maja 2011, o 10:34

4 lata...
"So, I`ve decided to take my work back underground... To stop to follow it into the wrong hands..."
mirekjot
Posty: 1039
Rejestracja: 17 gru 2004, o 12:32

Re: (artykul) Przedwojenne zdjęcie lotnicze portu w Szczecinie

Postautor: mirekjot » 8 maja 2011, o 14:33

Napewno po roku 1931.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 364
Rejestracja: 19 maja 2004, o 22:10
Lokalizacja: Stettin - Hokendorf

Re: (artykul) Przedwojenne zdjęcie lotnicze portu w Szczecinie

Postautor: Gambit » 8 maja 2011, o 20:19

Jeśli można spytać po czym poznajesz? Nie chodzi mi o szerzenie wątpliwości, za słaby na to jestem, bardziej o podpytanie o "technikę warsztatową" w datowaniu by trochę się poduczyć :) Pozdrawiam.
"So, I`ve decided to take my work back underground... To stop to follow it into the wrong hands..."
mirekjot
Posty: 1039
Rejestracja: 17 gru 2004, o 12:32

Re: (artykul) Przedwojenne zdjęcie lotnicze portu w Szczecinie

Postautor: mirekjot » 8 maja 2011, o 21:59

W prawym, gornym rogu fotografii - przy wylocie Grosse Lastadie widoczny jest Christus-Koenigkirche.
Ostatnio zmieniony 8 maja 2011, o 23:16 przez mirekjot, łącznie zmieniany 1 raz.
Stau
Moderator
Posty: 498
Rejestracja: 1 sie 2009, o 10:19
Lokalizacja: Szczecin - Stary Turzyn

Re: (artykul) Przedwojenne zdjęcie lotnicze portu w Szczecinie

Postautor: Stau » 8 maja 2011, o 22:55

Hmmmm,

Po Twojej wypowiedzi i przejrzeniu planów zdaje się, że to dokładnie ten obiekt:
Kościół.jpg
Kościół.jpg (98.16 KiB) Przejrzano 8208 razy
Z tego, co kojarzę budynek obecnego Komisariatu Policji Szczecin-Międzyodrze (Energetyków 105) należał niegdyś do tej parafii (plebania?). Mógłby ktoś potwierdzić/ewentualnie rozwinąć wątek. Pozdrawiam.
"Dziki to lud doświadczony w walkach na lądzie i morzu. Przyzwyczajony żyć z rabunku i grabieży. W przyrodzonej jakiejś dzikości - zawsze nieposkromiony" <--- Herbord o mieszkańcach Pomorza - XII wiek.
Bogus
Posty: 1887
Rejestracja: 3 lis 2004, o 18:48

Re: (artykul) Przedwojenne zdjęcie lotnicze portu w Szczecinie

Postautor: Bogus » 8 maja 2011, o 23:51

Budynek policji, o którym mówisz, to mogę potwierdzić, że to dawny Katolicki Dom Marynarza i parafia kościoła Chrystusa Króla. Wówczas nosił adres Grosse Lastadie 101.

Co do datacji zdjęcia, ja proponuję zwrócić uwagę na inny budynek. Chodzi mi o magazyn przy obecnym nabrzeżu Albańskim. Na załączonym fragmencie mapy z 1938 r., magazynu jeszcze nie widać.
Z innych źródeł, które ładnych parę lat temu czytałem (pochodzący z lat 60-tych XX w. opis do projektu przebudowy hali na magazyn soli) wynikało, że obiekt powstał, jeśli mnie pamięć nie myli, w roku 1940.
Tak więc stawiam tezę, że zdjęcie pochodzi z co najmniej z roku 1940.

Jako ciekawostkę, zapamiętałem jeszcze jeden szczegół z tego opisu. Otóż pierwotną funkcją jaką miał ten budynek spełniać, była hala dla montażu bądź naprawy łodzi podwodnych. Była w nim suwnica i torowiska dla wózków transportowych, prowadzące do nabrzeża, gdzie stał nieprzejezdny żuraw.
Załączniki
Port-1938-frag.JPG

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości