(artykul) Brykietownia na Ostrowiu Grabowskim i okolice

Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

(artykul) Brykietownia na Ostrowiu Grabowskim i okolice

Postautor: Busol » 23 mar 2011, o 00:05

To jest fragment artykulu. Aby przeczytac calosc kliknij tu »

Mając tyle lat, że Sukiennice w Krakowie to względem mnie młodzież, pamiętam doskonale te budynki na wyspie (określanej jako Dolna Okrętowa, na Górnej była Szczecińska Stocznia Remontowa), zatopioną barkę z czymś co wyglądało na worki z cementem, dwa budynki mieszkalne (trzeci był zburzony i rozebrany), resztki zabudowań czegoś rozebranego poniżej Brykieciarni.
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
westwood
Posty: 6
Rejestracja: 7 maja 2009, o 18:49

(artykul) Brykietownia na Ostrowiu Grabowskim i okolice

Postautor: westwood » 23 mar 2011, o 11:03

Dziękuję!
Bogus
Posty: 1887
Rejestracja: 3 lis 2004, o 18:48

(artykul) Brykietownia na Ostrowiu Grabowskim i okolice

Postautor: Bogus » 24 mar 2011, o 08:21

Ciekawy opis ciekawego i tajemniczego miejsca, szczególnie dla stojącego na drugim brzegu rzeki, bez możności dostania się na wyspę.
Znalazłem w sieci ( http://www.graptolite.net/mamut/uboot_wulkan.html ) ciekawe zdjęcie tego rejonu, z brykieciarnią w tle. Zdaje się, że zdjęcie zrobione z terenu stoczni, ale może Randrzej_46 ma także jakieś wspomnienia z prezentowaną miniłodzią podwodną - wszak w oryginalnym opisie fotografii jest mowa o przypadkowych przechodniach, więc może dało się w ten rejon dotrzeć zwykłemu śmiertelnikowi w tym okresie.

P.S.
Ten Ostrów Grabowski w tytule artykułu jest trochę mylący.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

(artykul) Brykietownia na Ostrowiu Grabowskim i okolice

Postautor: Busol » 24 mar 2011, o 09:26

A którym miejscu DOKŁADNIE stał ten budynek - ja pamiętam jak przez mgłe:

http://maps.google.com/maps?q=53.451835 ... 33023&z=16
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
Randrzej_46
Posty: 30
Rejestracja: 22 lis 2010, o 22:57

Re: (artykul) Brykietownia na Ostrowiu Grabowskim i okolice

Postautor: Randrzej_46 » 24 mar 2011, o 22:51

Na początku do sprawy nazwy Ostrów Grabowski.
W pełnym tekście piszę nazwę którą używano przez długi okres tj. Wyspa Dolna Okrętowa i zaznaczam że na Górnej Okrętowej była Szczecińska Stocznia Okrętowa. Na opisie jednego ze zdjęć w Galerii (przed 1945r) miejsce to jest określone jako „Brykietownia Ostrowiu Grabowskim (nie istnieje)” więc takiej nazwy użyłem.
Zrobiłem to, ze strachu przed BARTOSZEM, który złapał mnie na nazwie ulicy Ludowa w innym miejscu (i w dodatku miał rację bo skrzyżowania Ludowa – Robotnicza NIE MA choć takiej nazwy używaliśmy). Ale się odgryzłem!!!

A teraz dla Bogusia.
Miejsce jest ciekawe i przez długi czas niemal niedostępne dla „ludzi z lądu”. Można było dostać się łodzią która widoczna jest na zdjęciu. Tylko trzeba było znać kogoś z mieszkańców tych bloków na wyspie. Stąd wspomnienie o tzw szwendaniu się po wyspie. W zimie natomiast zostawała przeprawa promem SSR i przechadzka pieszo do domów.

Niestety co do tej miniłodzi to nic mi nie wiadomo. Zdjęcie robione było na pewno z terenu stoczni i to chyba z terenu pochylni Vulkan (bo ta została uruchomiona znacznie później niż inne pochylnie). Sądząc po kątach ustawienia budynku – raczej na pewno z Vulkanu.
Lat to ja parę mam ale w 1957r to miałem 11 lat na pewno na teren Stoczni dostać się nie mogłem.
Do terenu Stoczni musiałbym przejść przez Bazę Taboru Pływającego (czynna, ogrodzona), teren Stoczni Remontowej (czynna, ogrodzona), Vulkan (nieczynna ale ogrodzona). To że byłem świr i rzucałem śrubami w kolegów w budynku Brykieciarni, to wcale nie znaczy że nie miałbym pietra łazić po wszystkich kątach Stoczni. Przykro mi.

I reszta, tzn. gdzie ten budynek stał. Fragment planu chyba będzie najlepszy i dlatego go załączam.
Litery „B.D. oznaczają barki desantowe.

Poszukam jeszcze innych zdjęć ale do czego będzie je odnieść skoro jedyny budynek jaki tam stoi to Ludowa 1.
Może inaczej. Budynek cynkowni stoi dokładnie tam, gdzie na wyspie stała Brykieciarnia.
Załączniki
Brykieciarnia.jpg
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: (artykul) Brykietownia na Ostrowiu Grabowskim i okolice

Postautor: Busol » 24 mar 2011, o 23:05

Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
Randrzej_46
Posty: 30
Rejestracja: 22 lis 2010, o 22:57

Re: (artykul) Brykietownia na Ostrowiu Grabowskim i okolice

Postautor: Randrzej_46 » 24 mar 2011, o 23:56

Przykro mi ale dokładnei daty nie pamiętam. W tym czasie "zwiedzałem" Polskę (służbowo) a kiedy byłem w Szczecinie to praktycznie mnie to nie interesowało. Był huk przy wysadzaniu nabrzeży, barki itp. ale w godzinach pracy więc nawet mi to nie przeszkadzało.
Próbowałem podpytać żonę (ona pracowała na zmiany) ale nie mogliśmy też lat przypomnieć.
Ogólnie - jednocześnie z zabudową Wyspy Dolnej Okrętowej.
Być może znajdę jutro jakieś zdjęcie z wpisanym rokiem lub podpytam syna. Wprawdzie chodził ale ze swoją watachą więcej spędzał czasu na dzielnicy. A o tej porze raczej mu wolę nie przeszkadzać.
Bogus
Posty: 1887
Rejestracja: 3 lis 2004, o 18:48

(artykul) Brykietownia na Ostrowiu Grabowskim i okolice

Postautor: Bogus » 4 kwie 2012, o 19:17

Na pytanie Busola o dokładną datę zasypania Brdowskiego Przekopu.

NIe wiem czy o taką dokładniość chodzi, ale w Monografii na 50-lecie istnienia Gryfii przeczytałem, że: "W pierwszym kwartale 1961 roku przystąpiono do połączenia Wyspy Górnej Okrętowej z Wyspą Dolną Okrętową".

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości

cron