(artykul) Ku pamięci (8)

Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

(artykul) Ku pamięci (8)

Postautor: Torney » 5 gru 2010, o 00:05

To jest fragment artykulu. Aby przeczytac calosc kliknij tu »

Imprezy – Dni Morza, 1 Maja i inne. Pamiętam dożynki z 1953 r. Jasne Błonia z dużą trybuną, wystawa zwierząt oraz defilada na al. Wojska Polskiego. Trybuna była ustawiona na pl. Rokossowskiego (obecnie pl. Szarych Szeregów). Dojście do niej było zakazane, ale małe dzieci wpuszczali. Na trybunie widziałem Bieruta i tego, czyim imieniem był nazwany plac, w polskim mundurze. Rodzice to komentowali, ale mnie w tym wieku do polityki było daleko.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
halabura
Posty: 98
Rejestracja: 3 lut 2009, o 21:52
Lokalizacja: Anglia

(artykul) Ku pamięci (8)

Postautor: halabura » 5 gru 2010, o 10:10

Konkursy były dziwne i zaskakujące swoją tematyką. W latach siedemdziesiątych, było popularne rozdawanie za darmo w zakładach pracy biletów na różne imprezy kulturalne - na koncerty, do operetki do teatru. Odbywało się to w ramach akcji: „Sojusz świata pracy z kulturą”… Pracowałem wtedy w Polmo i dostałem bilet na występ cygańskiego zespołu "Terno" (dzisiaj chyba trzeba napisać romowskiego), na kortach przy al. Wojska Polskiego. Koncert jak koncert, ale w przerwie na scenę wyszedł pan Suzin (ważna i znana persona z telewizji) i zaczął szukać chętnych do konkursu wiedzy o BHP (bezpieczeństwo i higiena pracy). Skąd BHP na takim koncercie? Długo nie mógł znaleźć kandydatów. Wreszcie zdecydowałem się i pierwszy wszedłem na scenę. Po mnie jeszcze dwóch (lub więcej, nie pamiętam dokładnie) śmiałków się zameldowało i konkurs mógł się zacząć. Pytania były łatwe, konkurs wygrałem, brawa dostałem a za kulisami kopertę od Suzina z sumą 250 złotych. Sporo to było. To jednak nie koniec. Suzin poprosił mnie abym został na następny koncert i zgłosił się do konkursu bo są problemy ze znalezieniem chętnych. Usiadłem sobie w pierwszym rzędzie, do konkursu zgłosiłem się pierwszy za mną kilku następnych, w konkursie byłem pierwszy, (bo pytania dostałem te same co poprzednio) potem kopertę dostałem drugą z taką samą sumą, więc wieczór mogłem uznać za udany tym bardziej, że spotkanie z panem Suzinem zakończyło się setą z galaretą. Takie to były czasy…
Ostatnio zmieniony 5 gru 2010, o 12:22 przez halabura, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Re: (artykul) Ku pamięci (8)

Postautor: Torney » 5 gru 2010, o 11:52

Wykonawcy szczecińscy, jak Majdaniec i mały w okularach Piekarczyk.
W finale I FMT było troje szczecinian: Helena Majdaniec, Grażyna Rudecka i Stanisław Piechaczek.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
irs6
Posty: 98
Rejestracja: 19 mar 2010, o 19:53
Lokalizacja: Szczecin-Stargard Szcz.

(artykul) Ku pamięci (8)

Postautor: irs6 » 11 gru 2010, o 01:35

opisane konkursy miały charakter ogólnopolski a nie jednostkowej imprezy .W takich konkusach brałem udział również.Jeśli chodzi o wykonawców festiwalu to bazowałem na własnej pamięci.Dziękuje .
irs6
Posty: 98
Rejestracja: 19 mar 2010, o 19:53
Lokalizacja: Szczecin-Stargard Szcz.

(artykul) Ku pamięci (8)

Postautor: irs6 » 21 gru 2010, o 02:58

Mam pytanie jekie utwory śpiewali szczecińscy wykonawcy.Czy śpiewali po polsku czy w innym języku. Dalsze losy kariery Heleny Majdaniec znam ale Grażyny Rudeckiej i Stanisława Piechaczka już nie.
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Re: (artykul) Ku pamięci (8)

Postautor: Torney » 21 gru 2010, o 09:13

Wiem tylko, że Helena Majdaniec na pewno wykonała piosenkę Tańczące Eurydyki - tę samą, którą później śpiewała Anna German.

Stanisław Piechaczek związany był przez lata z grupą Bez atu, obecnie mieszka w Nowym Jorku. Być może uda mi się wkrótce napisać coś więcej.
Piechaczek.jpg
Grażyna Rudecka to dla mnie jedna z największych tajemnic powojennej historii Szczecina - szukałem jej wszędzie, bez skutku.
Rudecka.jpg
Erich-Falkenwaldergesellschaft
irs6
Posty: 98
Rejestracja: 19 mar 2010, o 19:53
Lokalizacja: Szczecin-Stargard Szcz.

(artykul) Ku pamięci (8)

Postautor: irs6 » 26 gru 2010, o 15:05

Wiadomo mi że Helena Majdaniec śpiewała na I-szm festiwalu piosenki takie jak ,, Bilet w jedna stronę,, oraz ,, Monika,, piosenka ,, Tańczące eurydyki,, przepadła. co wykonywali pozostali nie ustalii nie pami
babajack
Posty: 309
Rejestracja: 6 lip 2005, o 12:52

Re: (artykul) Ku pamięci (8)

Postautor: babajack » 27 gru 2010, o 20:43

Popytam fachowców, może coś wiedzą , szczeciniacy zresztą , muzyk i kompozytor Ryszard M, albo Basia W, wokalistka , ja Grażyny Rudeckiej nie pamiętam, zobaczymy co się da zrobić, już puściłem wici :)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości