(artykul) Szczecin producentem ceramiki użytkowej?

Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

(artykul) Szczecin producentem ceramiki użytkowej?

Postautor: Torney » 22 cze 2010, o 13:00

To jest fragment artykulu. Aby przeczytac calosc kliknij tu »

Tradycję produkcji ceramiki określanej mianem Stettiner Waren chce wskrzesić Miejski Ośrodek Kultury w Dąbiu. Ceramika użytkowa była wytwarzana w Szczecinie od połowy XVII w. Nazwa Stettiner Waren - Towary Szczecińskie jest już zastrzeżona specjalnym certyfikatem. Dorota Maziakowska tłumaczy dlaczego trzeba było zastrzec w Urzędzie Patentowym znak Towary Szczecińskie. - Najbardziej, właśnie grupa ludzi tutaj skupionych wokół ośrodka kultury, najbardziej boi się czegoś takiego, że ktoś na gotowym, takim niewypalonym wyrobie, zamówi sobie kalkomanię lub stempel, narobi tego 10 tysięcy sztuk i pod tą nazwą zacznie się ta ceramika pojawiać w sklepach.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
juna
Posty: 335
Rejestracja: 9 maja 2006, o 16:18

(artykul) Szczecin producentem ceramiki użytkowej?

Postautor: juna » 23 cze 2010, o 18:11

jeszcze trochę dorzucę, z maila z Biura Promocji i Informacji UM Szczecin:

Program sympozjum "Pomorska ceramika regionalna":

13.00 Powitanie /Lech Karwowski, Dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie
I. Prowadzenie /Andrzej Wojciech Feliński
13.10-14.00 Claudia Hoffmann - Towary szczecińskie z kolekcji Kulturhistonsches Museum der Hansestadt Stralsund
14.00-15.00 Gunnar Moller - Początki, pochodzenie i dystrybucja Stettiner Ware
15.00-15.15 Iwona Karwowska - Prezentacja wystawy
15.15-15.45 Przerwa

II. Prowadzenie /Iwona Karwowska
15.45-16.45 Karol Kwiatkowski - Naczynia typu Stettiner Ware z badań archeologicznych w Stargardzie
16.45-17.45 Mirosław Marcinkowski - Fajans pomorski ze Starego Miasta w Elblągu
17.45-18.15 Dyskusja i zakończenie sympozjum

W sobotę, 26 czerwca - "Dzień otwarty" na Wałach Chrobrego. W godz. 11.00-16.00 odbywać się będzie kiermasz ceramiki i pokazy: toczenia na kole garncarskim oraz malowania podszkliwionego. Chętni będą mogli wypróbować swoich sił w tworzeniu ceramiki.

Od 28 czerwca do 4 lipca, artyści z Polski i z Niemiec będą brali udział w warsztatach ceramicznych. Ich pracę będzie można obejrzeć we wtorek, 29 czerwca (wypał w piecu polowym gazowym z elementami techniki wypału raku) oraz 2 lipca (pokaz wypału w piecu ziemnym opalanym drewnem) na Campingu Marina PTTK przy ul. Przestrzennej 23.

Projekt jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów INTERREG IV A Euroregionu Pomerania).

-------------

Biuro Promocji i Informacji UM, na prośbę Miejskiego Ośrodka Kultury, zaprojektowało słowno-graficzny znak towarowy i rozpoczęło starania o jego prawną ochronę. Pod koniec ubiegłego roku do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej złożone zostało podanie o ochronę znaku: "TOWARY SZCZECIŃSKIE STETTINER WAREN" oraz wyrażenia: "STETTINER WAREN". W rezultacie Miasto Szczecin uzyskało prawa do posługiwania się tymi znakami. Zostaną one przekazane Pomorskiemu Stowarzyszeniu Miłośników Ceramiki, które ma rozpocząć działanie we wrześniu 2010 r. Wówczas też planowane jest wprowadzenie "Towarów Szczecińskich" do sprzedaży.

Decyzje dotyczące przyznania certyfikatu, do momentu powołania Pomorskiego Stowarzyszenia Miłośników Ceramiki, podejmuje Rada Certyfikująca stworzona przez dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury, działająca w oparciu o Regulamin Rady. Certyfikaty wydawane są rzemieślnikom, którzy wytwarzają ceramikę zgodnie z realiami historycznymi, zachowując jej wysoką wartość artystyczną i użytkową.

Wszelkich informacji na temat ceramiki, a także możliwości jej zakupu udziela Miejski Ośrodek Kultury tel.: 91/ 46 91 639, e-mail: mok.szczecin@wp.pl.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

cron