(artykul) Fotografia lotnicza z 1937 r. (7)

Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

(artykul) Fotografia lotnicza z 1937 r. (7)

Postautor: Torney » 1 kwie 2010, o 12:00

To jest fragment artykulu. Aby przeczytac calosc kliknij tu »


Schiffbaulastadie
U wylotu mostu, po prawej stronie, szereg wąskich kamieniczek stanowi początek ulicy Schiffbaulastadie, a widoczna obok krótka ulica to Baumbrückstraße. Przed rozbiórką Alte Baumbrücke (starego Mostu Kłodnego), stanowiła ona jego przedłużenie, tworząc bezpośrednią komunikację z usytuowaną na tyłach widocznych parcel Parnitzstraße (ul. Władysława IV).
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
Arthur
Miszcz
Posty: 349
Rejestracja: 28 cze 2005, o 11:06
Lokalizacja: Preussische Strasse

Re: (artykul) Fotografia lotnicza z 1937 r. (7)

Postautor: Arthur » 4 kwie 2010, o 21:49

Moje jedyne życzenie to aby ten cykl trwał i trwał. Majstersztyk!
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

(artykul) Fotografia lotnicza z 1937 r. (7)

Postautor: Busol » 7 kwie 2010, o 12:32

dzierżawca Mostu Kłodnego – Julius Fietzke - po co i na jakiej zasadzie dzierżawił ?
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
Awatar użytkownika
Gonia
Expert
Posty: 623
Rejestracja: 17 sty 2006, o 14:13
Lokalizacja: Stettin

Re: (artykul) Fotografia lotnicza z 1937 r. (7)

Postautor: Gonia » 8 kwie 2010, o 06:33

Busol pisze:dzierżawca Mostu Kłodnego – Julius Fietzke - po co i na jakiej zasadzie dzierżawił ?
Trudno mi coś dokładniej powiedzieć. Źródło nie podaje aż tak dokładnych informacji.
Czym się na ogół zajmował dzierżawca mostu? Myślę, że pobierał opłaty za podnoszenie mostu zwodzonego podczas przepływu statków, zapewne do jego obowiązków należało też dokonywanie napraw czy remontów i utrzymanie mostu w należytym porządku.
Ewentualnie mnie ktoś poprawi.
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: (artykul) Fotografia lotnicza z 1937 r. (7)

Postautor: Schulz » 8 kwie 2010, o 14:09

Gonia pisze:
Busol pisze:dzierżawca Mostu Kłodnego – Julius Fietzke - po co i na jakiej zasadzie dzierżawił ?
...Czym się na ogół zajmował dzierżawca mostu? Myślę, że pobierał opłaty za podnoszenie mostu zwodzonego podczas przepływu statków, zapewne do jego obowiązków należało też dokonywanie napraw czy remontów i utrzymanie mostu w należytym porządku.
Ewentualnie mnie ktoś poprawi.
Prawdopodobnie obowiązki Juliusa Fietzke, jako dzierżawcy mostu, niewiele się różniły od zawartych w umowie pomiędzy burmistrzem miasta Makowa a niejakim Janem Barszczewskim, porównaj dokument:
http://dziedzictwo.polska.pl/katalog/sk ... ?body=desc

Jeżeli chodzi o Richarda Fietzke to musiał być jego syn, gdyż w 1914 roku obaj mieszkają przy Große Oderstraße 8, na II piętrze, Julius występuje tu jako rencista, a Richard jako właściciel dźwigu masztowego. Podejrzewam, że podobnego jak ten, który stał na nabrzeżu Bollwerk w okolicy poczty przy Grüne Schanze 20 (który widnieje zresztą już na rysunku F. Tredera, Am Schneckentor, 1876):
http://sedina.pl/cpg14x/displayimage.ph ... fullsize=1
Awatar użytkownika
Lazi
Posty: 1342
Rejestracja: 18 sty 2005, o 13:41
Lokalizacja: Szczecin

Re: (artykul) Fotografia lotnicza z 1937 r. (7)

Postautor: Lazi » 10 kwie 2010, o 22:48

Gonia, jak zwykle szacun :-) Fenomenalne jest dla mnie po pierwsze to, ile informacji można znaleźć na temat mieszkańców sprzed tylu lat. A po drugie ile pracy musisz włożyć w to, aby do tych informacji dotrzeć i je spisać dla każdej kamienicy oddzielnie. Myślę, że Ci ludzie czuliby się wyróżnieni, tym że ktoś po stu i więcej latach będzie dociekał ich losów.
Nasuwa mi się jeszcze jedno pytanie. Czy byłaby możliwość odtworzenia takiej historii któregoś z lokali po roku '45? ;-)
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: (artykul) Fotografia lotnicza z 1937 r. (7)

Postautor: Schulz » 11 kwie 2010, o 12:53

Lazi pisze:Gonia, jak zwykle szacun :-) Fenomenalne jest dla mnie... , ile informacji można znaleźć na temat mieszkańców sprzed tylu lat. ...
Jak wynika z załączonej tabelki możemy się cofnąć jeszcze kilka dziesiątek lat wstecz... .W części dotyczącej mieszkańców z roku 1707 jest także dokładny opis każdej parceli.
fragmenty spisów mieszkańców Schiffbaulastadie 4, 5, 6 z 1707 i 1721 roku
fragmenty spisów mieszkańców Schiffbaulastadie 4, 5, 6 z 1707 i 1721 roku
Awatar użytkownika
Lazi
Posty: 1342
Rejestracja: 18 sty 2005, o 13:41
Lokalizacja: Szczecin

Re: (artykul) Fotografia lotnicza z 1937 r. (7)

Postautor: Lazi » 11 kwie 2010, o 13:01

Jeszcze chwilkę i dojdziemy do jakiegoś właściciela o imieniu Mieszko ;-)
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: (artykul) Fotografia lotnicza z 1937 r. (7)

Postautor: Schulz » 11 kwie 2010, o 13:35

Lazi pisze:Jeszcze chwilkę i dojdziemy do jakiegoś właściciela o imieniu Mieszko ;-)
No nie sądzę, nazwa Łasztowni Stoczniowej pojawiła się w tym miejscu ok. 1500 roku (der Schippbuwer lastadie [1500] ). Jeżeli ktoś z sedinowców ma możliwość dotarcia do ksiąg sądu ławniczego na Łasztowni (Schöffenbuche des Lastadischen Gerichtes) z lat 1541 – 1570, to kto wie, może cofniemy się jeszcze o jakieś kolejne 150 lat. O sądach ławniczych w Szczecinie można poczytać u Paula v. Niessena w jego opracowaniu pt. "Über die Schöffen im ältesten Stettin [w:] BSt NF XXXIV, Stettin 1932. Nie sprawdzałem jeszcze, ale może tam są jakieś wskazówki co do mieszkańców Łasztowni
Awatar użytkownika
Gonia
Expert
Posty: 623
Rejestracja: 17 sty 2006, o 14:13
Lokalizacja: Stettin

Re: (artykul) Fotografia lotnicza z 1937 r. (7)

Postautor: Gonia » 11 kwie 2010, o 13:51

Lazi pisze: Nasuwa mi się jeszcze jedno pytanie. Czy byłaby możliwość odtworzenia takiej historii któregoś z lokali po roku '45? ;-)
Kiedyś też się nad tym zastanawiałam. Nie drążyłam tematu, ponieważ moje zainteresowania głównie dotyczą Stettina. Myślę, że jest to możliwe. Pytanie na ile takie dokumentacje są dostępne i czy podawanie takich danych nie wiązało by się z dodatkowymi kłopotami. Doskonale wiemy, że uzyskanie zgody na użycie takich danych, dokumentów czy fotografii dotyczących Stettina jest dużo łatwiejsze niż materiałów i fotografii po 1945 r.
A ja nigdy nie słyszałam o czymś doskonalszym niż Adressbuchy. Niemieckie książki adresowe są encyklopedią wiedzy o dawnych mieszkańcach.
Jeśli chodzi o czasy powojenne to jeszcze pozostają wspomnienia mieszkańców, ale z tymi wspomnieniami też bywa różnie.
Lazi pisze:Fenomenalne jest dla mnie po pierwsze to, ile informacji można znaleźć na temat mieszkańców sprzed tylu lat.
Informacji można znaleźć wiele, gdybym jednak podawała wszystko niezwykle szczegółowo zapewne zanudziłabym cały portal :lol:
Schulzowi dziękuję za uzupełnienie informacji. :)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości

cron