(artykuł) Co słychać u Starszej Pani, czyli co n

Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

(artykuł) Co słychać u Starszej Pani, czyli co n

Postautor: Busol » 2 lut 2010, o 23:06

Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
Awatar użytkownika
Zahuś
MV Bembridge
Posty: 342
Rejestracja: 10 kwie 2005, o 23:31
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: (artykuł) Co słychać u Starszej Pani, czyli co n

Postautor: Zahuś » 7 lut 2010, o 20:52

Witam, chciałbym bardzo podziękować portalowi Sedina.pl, nie tylko Busolowi oczywiście oraz Agacie Rokickiej za gościnę w ostatni wtorek. O Starszej Pani można by gadać godzinami. Tyle tego że ciężko spamiętać.

Rozgłos medialny nie jest potrzebny nam a naszemu statkowi. To pomaga nam potem w rozwiązywaniu spraw i problemów które niesie codzienna praca ze statkiem. Problemów nie ubywa ale jak gdzieś coś idziemy załatwiać to jest o wiele łatwiej jak ktoś już coś słyszał.

Mamy szczerą nadzieję że Bembridge choć jest pierwszą sprowadzoną do Szczecina zabytkową jednostką to nie jest ostatnią. Fajnie by było gdyby kilka tego typu starych statków stanęło w Szczecinie.

Marzy mi się postawienie na Wałach Chrobrego - a konkretnie pod wałami po obu stronach jakiś jednostek na trawie - np. starego niemieckiego U-boota zbudowanego w Szczecinie - w pierwszej fazie wydobytego ale wymalowanego z zewnątrz wraka a potem wolno można by było odrestaurować jego wnętrze. a Z drugiej strony można by było postawić inną interesującą jednostkę. I wtedy tego typu obiekty ładnie by się wtopiły w podstawę wałów , były by atrakcją turystyczną i jakimś morskim akcentem miasta. Wiem gdzie na Dąbiu leży zatopiony w latach 70-tych parowy holownik niemiecki - też można by go podnieść. Ot taki duży akcent Muzeum Morskiego które ma by c na Starówce. Muzeum Morskie - to marzenie ale realne. Jest tyle wspaniałych eksponatów w Muzeum Narodowym wartych oddzielnego zaprezentowania.

Są w końcu granitowe polery , jest fajnych kilka innych zabytków. Można by w końcu zagospodarować betonowca, jest tyle fajnych zatopionych wraków do wyciągnięcia i wyeksponowania - nie tylko samoloty. Niedaleko Świnoujścia leży zasypany po burty wrak statku z XVI wieku - kadłub jest w idealnym stanie.

Ekipa z Urzędu Morskiego wie o kilku fajnych zatopionych obiektach. Wiadomo gdzie są potopione poniemieckie jachty co to je Rosjanie na holu chcieli do siebie przeholować ale nie dali rady.

Na wszystko trzeba kasy i czasu ale naprawdę można by było zrobić wspaniałą atrakcję w mieście, w morskim mieście Szczecin.

Tylko .... trzeba chcieć ... reszta sama przyjdzie!

A ... jeśli kogoś interesuje statek Bembridge to wszystko znajdziecie na polskiej stronie statku - www.bembridge.com.pl. Pełniejsza jest strona angielska czyli www.bembridge.pl. Na obu stronach jest galeria ze zdjęciami - tam jest wszystko co udało nam się obfotografować od chwili kiedy po raz pierwszy ją zobaczyliśmy.

Ponadto omawiane w audycji prace Lindy Sutton są tutaj:

http://www.bembridge.com.pl/cms.php?pid=332

Brakuje jedynie dwóch największych ale niebawem też tam będą.

Oficjalna strona Lindy (już się bardzo zaprzyjaźniliśmy) jest tutaj:

http://www.lindasutton.com/

Link do omawianej piosenki Nick'a St-John Foti "Take me home" jest tutaj:

http://www.youtube.com/watch?v=eC66pSwLHoQ

Zdjęcia wybierał Nick - my z tym nie mieliśmy nic wspólnego .... :D

Jeśli ktoś chce zobaczyć nowości i nasze poszukiwania to proszę o zapoznanie się z forum na Ship's Nostalgia:

tu się zaczyna nasz wątek:

http://www.shipsnostalgia.com/showthread.php?t=24193

a tu się kończy ostatnimi postami:

http://www.shipsnostalgia.com/showthrea ... 93&page=15

By widzieć zdjęcia trzeba się zalogować.

Ja piszę już tekst to rocznika Sedina.pl - mam być gotowy na koniec lutego.

Pozdrowienia

Zahuś
THPV Bembridge 1938
retro
Posty: 50
Rejestracja: 24 sie 2008, o 18:58

Re: (artykuł) Co słychać u Starszej Pani, czyli co n

Postautor: retro » 8 lut 2010, o 23:48

"Take me home" jest fantastyczna!
Starsza Pani, o której śpiewają pieśni! Takie rzeczy to tylko w... Szczecinie ;-)
Awatar użytkownika
Zahuś
MV Bembridge
Posty: 342
Rejestracja: 10 kwie 2005, o 23:31
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: (artykuł) Co słychać u Starszej Pani, czyli co n

Postautor: Zahuś » 11 lut 2010, o 01:14

Agato, tak to prawda. Ale to co dzisiaj usłyszałem to po prostu siadłem. Dzisiaj dostałem kontakt do gościa o imieniu Barrie - pływał na Bembridge aż do jej ostatnich dni w Trinity House. On mieszka ma Wyspie Wight i ma 70 lat - i to dzisiaj - czyli zadzwoniłem do niego w jego 70 urodziny. Facet zaczął sypać faktami z głowy - a ja słuchałem z otwartymi ustami. Po pierwsze już skontaktował blisko 100 osób lub ich rodziny, które służyły lub pływały na Bembridge. Część z nich już niestety nie żyje ale rodziny mają pamiątki. Pamiętasz jak mówiłem że Bembridge wprowadzała i wyprowadzała ORP Błyskawica? Otóż okazało się że w tym czasie Bembridge była zacumowana burtą do burty Błyskawicy i że chłopaki znali się jak łyse konie. Podobnież nie jedna wspólna butelka Whisky doszła do dna. W trakcie słynnego ataku na Cowes Bembridge była blisko błyskawicy i to wtedy oberwała w rufę. Ponadto Bembridge brała udział w desancie w Dunkierce i w ewakuacji wojska jako jednostka pomocnicza prowadząca jednostki bojowe lub desantowe jako dosłownie pilot całej grupy jednostek. Ale na koniec - już po wojnie dużo marynarzy z Błyskawicy osiadło na Wyspie Wight. pożenili się z miejscowymi dziewczynami i co najciekawsze kilku z nich pływało potem na Bembridge!!!!! jako marynarze w Trinity House. Mam mieć zdjęcia Bembridge i Błyskawicy RAZEM!!!!! To niesamowite, po prostu szok! Teraz poprzez kliku znajomych w UK kontaktujemy British Navy aby nam pomogli w poszukiwaniach. Ponadto Barrie zna wielu starszych już wiekiem Polaków którzy pamiętają świetnie obronę Cowes i Bembridge w akcji. Czy to przypadek że Bembridge jest w Szczecinie a jej brytyjska koleżanka ORP Błyskawica wybudowana przecież w Cowes jest w Gdyni? Coś jednak tą naszą staruszkę ciągnęło do Polski - stąd może ta piosenka Nicka Foti - take me home (zabierz mnie do domu) ma jakiś głębszy sens? Ciągle nas ten statek zaskakuje.

Chciałem przy okazji zaprezentować dwa filmy: górny to wpłynięcie do Świnoujścia - ten gość w żółtym sztormiaku na dziobie to Zahuś. Drugi film na dole pokazuje sporą grupę jednostek pilotowych w tym przez chwilę i Bembridge, ich łodzie pilotowe i pilotów w akcji.

Oto link:

http://www.ourbroadcast.eu/bembridge.html

Pozdrowienia Zahuś.
THPV Bembridge 1938

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości

cron