(artykuł) 60 lat temu tak wyglądał Szczecin

Awatar użytkownika
Gonia
Expert
Posty: 623
Rejestracja: 17 sty 2006, o 14:13
Lokalizacja: Stettin

Postautor: Gonia » 21 lip 2009, o 21:38

Baresel pisze:Fakt, podobna. Ale dla mnie to nie jest ta kamienica.

Zwróćmy uwagę na następujące detale:

1. Szyld kamienicy po prawej stronie. Na jednym zdjęciu jest "Zur...", na drugiej "Bonn..."

2. Pozostałości markizy nad wystawą na zdjęciu ruin.
Napisałam, "chyba" ponieważ zawsze jest to ryzyko błędu.
Czy wiemy kto miał tam sklep, przed zniszczeniem kamienicy?
Czy mogła być zamontowana jakaś markiza w międzyczasie, czyli od zrobienia zdjęcia przedwojennego (nie znamy dokładnej daty wykonania tej fotki) do czasów bombardowania?
Tutaj też miałam jeszcze inne punkty wspólne, o których nie napisałam. Porównałam również np. linię zabudowy kamienic po prawej stronie z planem miasta, rynny, gzymsy między kondygnacyjne (nad wystawami sklepowymi) na ruinach kamienic. Poza tym ja na 40 widzę Otto, ale może już i oczy słabe.... :wink:
Ostatnio zmieniony 22 lip 2009, o 05:48 przez Gonia, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 1702
Rejestracja: 11 lip 2004, o 16:28
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Piotrek » 21 lip 2009, o 22:11

To raczej nie jest markiza (teoretycznie cały materiał powinien się spalić i materiał nie sterczałby tak tylko zwisał) a może pozostałość metalowego szyldu.
Według mnie napis jest nie "Bonn.." a raczej "Sonn.." (może to pozostałość po jednym z wcześniejszych właścicieli? nie mam AB żeby sprawdzić).
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 21 lip 2009, o 22:39

Jest jeszcze jedno wytłumaczenie, ale – uprzedzam - trochę naciągane.
Parcela Große Wollweberstraße 39 była połączona z sąsiednimi Große Wollweberstraße37-38, Breite Straße 2 i Paradeplatz 7.
Pod Breite Straße 2 działała firma Schulz – Seidenhaus, pod Paradeplatz 7 – Pomersches Schuhhaus Radeke. To Sonn podpada też pod Schu.
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
secessionlove
Posty: 396
Rejestracja: 13 cze 2009, o 16:27
Lokalizacja: Graudenz/Stettin
Kontakt:

Postautor: secessionlove » 22 lip 2009, o 15:34

Bachinstitut pisze: Zdjęcie przedwojenne pochodzi chyba sprzed 1933, kiedy tamtędy jeździł jeszcze tramwaj. Czy potem zdjęto trakcję (o ile to JEST trakcja), to już nam Mirekjot opowie. Po 1933 wszystko się mogło zmienić.
Torowisko na Tkackiej i fragmencie Grodzkiej przy obecnej straży pożarnej zamknięto w 1934 roku, przy okazji zmieniono przebieg linii 5 i 7. Torowisko istniało jeszcze po wojnie, co widac na zdjęciach z lat 60. Mój dawny znajomy, który był wtedy dzieckiem zastanawiał się, "jak to? tory są a tramwaj nie jedzie?". Trakcję może i usuniętą zaraz po zamknięciu tego odcinka, ale pewności nie mam. Musiałbym poszperac w archiwum. Torowisko bynajmniej zostało odcięte od czynnych i wygląło to tak, jak obecnie w Bydgoszczy na skrzyżowaniu Dworcowej i Gdanskiej.
Awatar użytkownika
vitalis
Posty: 376
Rejestracja: 11 lis 2006, o 13:36
Lokalizacja: Stettin-Grünhof,Derfflingerstr.

Postautor: vitalis » 22 lip 2009, o 17:25

Bachinstitut pisze:Jest jeszcze jedno wytłumaczenie, ale – uprzedzam - trochę naciągane.
Parcela Große Wollweberstraße 39 była połączona z sąsiednimi Große Wollweberstraße37-38, Breite Straße 2 i Paradeplatz 7.
Pod Breite Straße 2 działała firma Schulz – Seidenhaus, pod Paradeplatz 7 – Pomersches Schuhhaus Radeke. To Sonn podpada też pod Schu.
8)
Jeżeli, mnie wzrok nie myli, to na pozostałościach po szyldzie pod nr 39 widzę
napis Bohri ( Bohrisch ).W/g. A.B. z 1943, parter i I piętro zajmował p.Höft,
będący oberżystą.
Awatar użytkownika
Gonia
Expert
Posty: 623
Rejestracja: 17 sty 2006, o 14:13
Lokalizacja: Stettin

Postautor: Gonia » 22 lip 2009, o 18:50

vitalis pisze:
Bachinstitut pisze:Jest jeszcze jedno wytłumaczenie, ale – uprzedzam - trochę naciągane.
Parcela Große Wollweberstraße 39 była połączona z sąsiednimi Große Wollweberstraße37-38, Breite Straße 2 i Paradeplatz 7.
Pod Breite Straße 2 działała firma Schulz – Seidenhaus, pod Paradeplatz 7 – Pomersches Schuhhaus Radeke. To Sonn podpada też pod Schu.
8)
Jeżeli, mnie wzrok nie myli, to na pozostałościach po szyldzie pod nr 39 widzę
napis Bohri ( Bohrisch ).W/g. A.B. z 1943, parter i I piętro zajmował p.Höft,
będący oberżystą.
Vitalis uważam, że masz rację.
Od początku ta trzecia litera wyglądała mi na "h". Ja myślałam może Sohn ...
Piotrek słusznie zwrócił uwagę, że te ostre, sterczące kawałki to pozostałość zniszczonego szyldu.
Ciekawe spostrzeżenia. Jak dla mnie to Gr. Wollweberstr.
Jeszcze takie tam trzy punkty dla porównania.
Za użyczenie lepszej jakości zdjęcia przedwojennego z Muzeum, dziękuję Bachowi.
Załączniki
ruiny-fragment
ruiny-fragment
Große Wollweberstraße 40-MNS
Große Wollweberstraße 40-MNS
babajack
Posty: 309
Rejestracja: 6 lip 2005, o 12:52

Postautor: babajack » 22 lip 2009, o 20:32

Czwarty punkt , to latarnia, pod którą bywa najciemniej... 8)
mirekjot
Posty: 1039
Rejestracja: 17 gru 2004, o 12:32

Postautor: mirekjot » 23 lip 2009, o 11:09

Ja swoje zdanie wyraziłem wcześniej, ale się powtórzę: "Gonia - genialnie". Żeby sprawic jej przyjemnośc :)

Co do innych wypowiedzi:

- po likwidacji tramwaju dobry gospodarz zwinąłby trakcję, jako, że niepotrzebna. Wysiłek niewielki. Z szynami większy kłopot, bo konieczny byłby remont nawierzchni. A to kosztuje. Lepiej poczekac "na okazję". Tory więc pozostały i usunięto je dopiero ok. 1962 roku. W każdym razie na Grodzkiej (ja je tam jeszcze pamiętam). Na Tkackiej pewnie trochę wcześniej - kiedy poszerzano dzisiejszą Wyszyńskiego. A na jej nieistniejącym odcinku między Wyszyńskiego, a Podgórną jeszcze wcześniej (ok. 1960 r.), bo w poprzek ulicy (taki szczeciński koloryt) postawiono tam przedszkole, do którego miałem roczne uczęszczanie.

- na fotografii P. Łyczywek widac pozostałości torów, ale z fragmentem rozjazdu łączącego w tym miejscu oba tory. To częsty element przedwojennego uladu torowego, pozwalał na kursy wariantowe. Jeżeli ktoś dysponuje dobrym (magicznym planem Altstadt :) ) może sprawdzic, czy przed kamienicami 39-40 było takie przejście rozjazdowe, kiedy tramwaj tam jeszcze funkcjonował. Ja sądzę, że było.

- według mnie - nad prawą witryną zniszczonej kamienicy nr 40 nadal widac napis "Otto Runge", wiec nie jest problemem sprawdzic w AB 1943, czy tenże jubiler nadal tam miał swój "interes". Chyba, że przejął to ktoś inny i zasłonił napis szyldem, którego resztki widac (o ile są to rzeczywiście resztki szyldu).

Ja jednak nie zamierzam tego wszystkiego sprawdzac :D
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 23 lip 2009, o 15:16

mirekjot pisze:Jeżeli ktoś dysponuje dobrym (magicznym planem Altstadt :) ) może sprawdzic, czy przed kamienicami 39-40 było takie przejście rozjazdowe, kiedy tramwaj tam jeszcze funkcjonował. Ja sądzę, że było.
Na magicznym planiku nie jest to zaznaczone, także na innych planach w dobrej skali. :cry:
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
secessionlove
Posty: 396
Rejestracja: 13 cze 2009, o 16:27
Lokalizacja: Graudenz/Stettin
Kontakt:

Postautor: secessionlove » 23 lip 2009, o 16:35

Bachinstitut pisze:
mirekjot pisze:Jeżeli ktoś dysponuje dobrym (magicznym planem Altstadt :) ) może sprawdzic, czy przed kamienicami 39-40 było takie przejście rozjazdowe, kiedy tramwaj tam jeszcze funkcjonował. Ja sądzę, że było.
Na magicznym planiku nie jest to zaznaczone, także na innych planach w dobrej skali. :cry:
Przydałby się taki dokładny plan układu torowisk tramwajowych. Jak mirekjot pisał, że były na niektórych liniach kursy wariantowe, to przypomniała mi się taka sytuacja, jak na Breite str. manewrował skład linii 1. Przyczepa stała odczepiona, ale najwidoczniej niezahamowana, toteż zjechała na dół w stronę Schulzen str. i wykoleiła się. Takich rozjadów widziałem na starych zdjęciach tudzież planach przechowywanych w AP oczywiście więcej. Niech wspomnę o łączniku na Split str., albo po drugiej stronie Mostu Hanzy. Ten pierwszy był przez jakiś czas wykorzystywany liniowo, ten drugi w razie awarii.
Załączniki
1927.1a.jpg
1927.1b.jpg
Awatar użytkownika
Gonia
Expert
Posty: 623
Rejestracja: 17 sty 2006, o 14:13
Lokalizacja: Stettin

Postautor: Gonia » 23 lip 2009, o 16:57

Gonia pisze: Poza tym ja na 40 widzę Otto, ale może już i oczy słabe.... :wink:
mirekjot pisze: - według mnie - nad prawą witryną zniszczonej kamienicy nr 40 nadal widac napis "Otto Runge", wiec nie jest problemem sprawdzic w AB 1943, czy tenże jubiler nadal tam miał swój "interes". Chyba, że przejął to ktoś inny i zasłonił napis szyldem, którego resztki widac (o ile są to rzeczywiście resztki szyldu).
Na tę chwilę nie mam możliwości by sprawdzić, od kiedy dokładnie O.Runge posiadał lokal na parterze i mieszkanie na II p. Na pewno nastąpiło to między 1895 a 1902 ( w AB 1903 już występuje).
Załączniki
Adressbuch 1943-Gr Wollweberstr. 40
Adressbuch 1943-Gr Wollweberstr. 40
Awatar użytkownika
vitalis
Posty: 376
Rejestracja: 11 lis 2006, o 13:36
Lokalizacja: Stettin-Grünhof,Derfflingerstr.

Postautor: vitalis » 23 lip 2009, o 18:48

Gonia pisze:
Gonia pisze: Poza tym ja na 40 widzę Otto, ale może już i oczy słabe.... :wink:
mirekjot pisze: - według mnie - nad prawą witryną zniszczonej kamienicy nr 40 nadal widac napis "Otto Runge", wiec nie jest problemem sprawdzic w AB 1943, czy tenże jubiler nadal tam miał swój "interes". Chyba, że przejął to ktoś inny i zasłonił napis szyldem, którego resztki widac (o ile są to rzeczywiście resztki szyldu).
Na tę chwilę nie mam możliwości by sprawdzić, od kiedy dokładnie O.Runge posiadał lokal na parterze i mieszkanie na II p. Na pewno nastąpiło to między 1895 a 1902 ( w AB 1903 już występuje).
:)
Proszę bardzo, rok założenia firmy 1891.
Załączniki
AB Stettin 1943_372_Rund.jpg
AB Stettin 1943_372_Rund.jpg (8.69 KiB) Przejrzano 8084 razy
Awatar użytkownika
Gonia
Expert
Posty: 623
Rejestracja: 17 sty 2006, o 14:13
Lokalizacja: Stettin

Postautor: Gonia » 23 lip 2009, o 19:09

vitalis pisze:
Gonia pisze:
Gonia pisze: Poza tym ja na 40 widzę Otto, ale może już i oczy słabe.... :wink:
mirekjot pisze: - według mnie - nad prawą witryną zniszczonej kamienicy nr 40 nadal widac napis "Otto Runge", wiec nie jest problemem sprawdzic w AB 1943, czy tenże jubiler nadal tam miał swój "interes". Chyba, że przejął to ktoś inny i zasłonił napis szyldem, którego resztki widac (o ile są to rzeczywiście resztki szyldu).
Na tę chwilę nie mam możliwości by sprawdzić, od kiedy dokładnie O.Runge posiadał lokal na parterze i mieszkanie na II p. Na pewno nastąpiło to między 1895 a 1902 ( w AB 1903 już występuje).
:)
Proszę bardzo, rok założenia firmy 1891.
Tak :) To rok założenia firmy. Dziekuję
Jednak mi chodziło o to, od kiedy mieszkał i funkcjonował pod tym adresem. ponieważ przed 1895 r. widnieje pod Gr. Wollweberstr. 41.
Na zdjeciu z galerii, przedstawiający budynek Hotelu Europeischer Hof, Große Wollweberstraße 46 widać tory tramwajowe. Zdaje sie, ze jest tam rozjazd. Hotel znajdował sie dokładnie na przeciw parceli nr 40,41.
Załączniki
Hotel Europeischer Hof, Große Wollweberstraße 46
Hotel Europeischer Hof, Große Wollweberstraße 46
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 24 lip 2009, o 00:39

secessionlove pisze:Przydałby się taki dokładny plan układu torowisk tramwajowych.
No to zrób taki dokładny plan.

moze jako załącznik do ksiązki którą piszesz o Hansie Fricke
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 24 lip 2009, o 08:54

O ile szyldy w tej formie i w tym stanie zachowania, jakie są na fotografii Pani Łyczywek mogą budzić jakieś jeszcze wątpliwości, to rozjazd tramwajowy te wątpliwości rozwiewa.
Zastawia mnie tylko, dlaczego inne tego typu rozjazdy na Starym Mieścike na Bollwerku przed nr 7, przy Neue Königsstraße 4, przy Große Lastadie 61 i 2, Breitestraße 8, Paradeplatz 11, Am Konigstor 8, Roßmarkt 4 i 5 Junkerstraße przy Oderhofie i na Am Dunzig (na tyłach Schiffbaulastadie 23) są zaznaczane, a ten jakoś nie.
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości