Jan_Krzysztof. Zagadka nr ... z przymrużeniem oka.

Odgadywanie miejsc, postaci i wydarzeń ze zdjęć, opisów, itp. Każdy użytkownik, który chce zadać zagadkę, zakłada osobny wątek i tytułuje go: nazwa użytkownika + numer zagadki.
Awatar użytkownika
Jan_Krzysztof
Posty: 1248
Rejestracja: 11 lip 2004, o 01:55

Jan_Krzysztof. Zagadka nr ... z przymrużeniem oka.

Postautor: Jan_Krzysztof » 14 wrz 2008, o 12:11

1. Z jakiej książki pochodzi zdjęcie?
2. Co autor chciał nam powiedzieć ?
Załączniki
J_K.Zagadka_nr ..z przymrużeniem oka. a.jpg
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: Jan_Krzysztof. Zagadka nr ... z przymrużeniem oka.

Postautor: Schulz » 14 wrz 2008, o 22:08

Jan_Krzysztof pisze:1. Z jakiej książki pochodzi zdjęcie?
2. Co autor chciał nam powiedzieć ?
Autor to oczywiście znany nam wszystkim "romeck" (Szczecin i okolice na starych pocztówkach), ostatnio szukający zdjęć Polaków mieszkających w Szczecinie do 1945 roku. O ile się orientuję założenie Zakładu Opiekuńczego dla upośledzonych dzieci było zasługą Gustava Jahna. Miasto weszło na teren Niemierzyna dopiero w latach 90. XIX w. Co do nazwy Kückenmühle w tym miejscu, to pojawia się ona dużo wcześniej, bo w XVI wieku jako Honemule, a także Huenermuele (1569), co możemy przetłumaczyć na "Kurzy Młyn". Młyn, a nie kurza ferma (przynajmniej nic o tym nie wiem). W późniejszym czasie występuje w dokumentach w zniekształconej formie Kückermühle (1779), Kyckermühle (1801), co możemy tłumaczyć jako "Młyn Kurczakowy". Reasumując chodzi tu o kolejny młyn wodny na Warszowcu. A co nam chciał powiedzieć autor książki, nie wiem, ale myślę, że to nie problem, bo pewnie się odezwie.
Awatar użytkownika
Jan_Krzysztof
Posty: 1248
Rejestracja: 11 lip 2004, o 01:55

Postautor: Jan_Krzysztof » 14 wrz 2008, o 23:23

Masz rację.
Zauważ, że autor mylnie zlokalizował plac Matki Polki, oraz zakład opiekuńczy
Załączniki
To z mapy współczesnej.
To z mapy współczesnej.
To z mapy z 1946 roku.
To z mapy z 1946 roku.
Awatar użytkownika
Jan_Krzysztof
Posty: 1248
Rejestracja: 11 lip 2004, o 01:55

Postautor: Jan_Krzysztof » 14 wrz 2008, o 23:28

Tu drugi kwiatek z tej samej książki.
Pytanie drugie jest w dalszym ciągu aktualne.
Załączniki
Na pewno na tej ulicy?
Na pewno na tej ulicy?
Awatar użytkownika
Valus
Posty: 1292
Rejestracja: 21 lis 2005, o 12:24
Lokalizacja: Stettin - Carl-Ludwig-Schleich-Str

Postautor: Valus » 15 wrz 2008, o 18:25

Plac MAtki Polki to zapewne teren obecnego szpitala.
Coz autor mial na mysli...? To juz zapewne wie sam autor ;-)
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Postautor: Schulz » 15 wrz 2008, o 20:49

Jan_Krzysztof pisze:Tu drugi kwiatek z tej samej książki.
Pytanie drugie jest w dalszym ciągu aktualne.
Tym razem "romeck" umieścił znaną restaurację przy ulicy Niemierzyńskiej (Nemitzerstrasse), za torami kolejowymi. I tu mamy problem, jeżeli faktycznie miał na myśli Nemitzerstrasse, to żeby zobaczyć Johannisthal, musiałby wdrapać się na nasyp kolejowy i popatrzyć w głąb ulicy Eckerbergstrasse (Arkońska). Na jego usprawiedliwienie mogę dodać, że pewnie korzystał z opracowania Kristin Maronn-Schöne Gaststätten in und um Stettin, która w załączonym spisie restauracji podaje adres Nemitzerstrasse. I to upewnia nas, że zawsze należy korzystać z sedinowej Galerii.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 328
Rejestracja: 23 lis 2004, o 17:38
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Od Romka :)

Postautor: romeck » 15 wrz 2008, o 22:35

Było tak - nie miałem pewności ale skoro Kristin Maronn podawała to co podawała to uznałem, że ma rację. Szacunek dla sedinowej galerii!

Będę częściej zaglądał choć przyznam szczerze, że długo celowo tego nie robiłem bo po pierwsze to Wasza praca, a ja wolę tam gdzie się da dojść do czegoś sam, a po drugie przez spory czas były tam stosy kartek skopiowanych z moich stron więc czułem się lekko znudzony bo widziałem to co już znałem na pamięć :) Ale sporo się zmieniło na lepsze.

Jak widać czasami nawet przy najlepszych chęciach można pobłądzić.

Mam propozycję by Jan_Krzysztof podał mi swoje namiary bo za czujność organizacyjną zdecydowanie należy Mu się nagroda. Widzę, że stare ksiażki juz ma wiec proponuję nową, która ukaże się jak wszystko dobrze pójdzie za kilka miesięcy. Książka będzie duuuużo większa i obszerniejsza od dotychczasowych. Pewnie też nie da się uniknąć wszystkich błędów ale obiecuję, że się postaram :) Dla Jana_Krzysztofa z puli pierwszych egzmplarzy extra sztuka z dedykacją. Wręczę własnoręcznie tylko proszę o odrobinę cierpliwości.

Pozdrawiam serdecznie
Romek
zobacz: www.czejarek.pl/stettin
Awatar użytkownika
Jan_Krzysztof
Posty: 1248
Rejestracja: 11 lip 2004, o 01:55

Postautor: Jan_Krzysztof » 15 wrz 2008, o 23:17

Co ja mogę powiedzieć.

Ludzie wykupujcie tą książkę, bo to będzie biały kruk. Następne wydanie będzie już poprawione.
:wink:

Duży szacunek dla naszej wspólnej pracy orz wielki szacunek dla pracy Bacha przy galerii.

Pozdrowienia dla Romka. :lol:
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 328
Rejestracja: 23 lis 2004, o 17:38
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

:))

Postautor: romeck » 16 wrz 2008, o 00:50

Poproszę o ten namiar. Dzięki za uwagi, szkoda, że tak późno, bo to co jest teraz w księgarniach to już drugi rzut (czy jak kto woli drugie wydanie). Pierwsze poszło w bardzo szybkim tempie z czego sie bardzo cieszę, choć tak na serio to liczę na tą najnowszą książkę. Jak dobrze pójdzie to bedzie pod patronatem sedina.pl (po raz pierwszy jeżeli o moje prace chodzi) więc też mam z tego dodatkową radość.

Pozdrawiam
Romek
zobacz: www.czejarek.pl/stettin

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości