Strona 1 z 5

kurzastopka zagadka nr 1 grób Sydonii

: 4 sty 2005, o 22:40
autor: kurzastopka
Za oknem dość mroczno,wiatr wieje wyjątkowo abominacyjnie,dlatego wysylam odpowiednio klimatyczną zagadkę:na widocznej mapie z 1863r jest zaznaczone miejsce w Szczecinie,w którym spoczęly pokrojone i przypieczone szczątki znanej performerki Sydonii von Bork.Pytanie -co to za miejsce,jak grób wyglada obecnie?Podpowiedż 1:dzielnica Nowe Miasto,podp.2:budynek wozowni widocznej na szkicu jest jeszcze na wielu mapach z końca XIXw. ,podp.3 :to nie jest teren cmentarza na pętli na Potulickiej;informacje na szkicu pisane kursywą:Fort Prusy,Pagelowe Mlyny,Budynek Wozowni;skala 1:2500.Na zachętę spytam o coś prostszego ściśle związanego z naszą bohaterką; w którym dokladnie miejscu stala monument. budowla Zamku Odrzańskiego na Grabowie,w którego piwnicach przetrzymywano kobitę do czasu egzekucji(prawdopod.coś z tych lochów pozostalo do dzis).??????????????

: 4 sty 2005, o 23:11
autor: Torney
Ja w kwestii pytania na zachętę - Oderburg znajdował się w rejonie dzisiejszych ulic: Hutniczej, Firlika i Łyskowskiego.

: 4 sty 2005, o 23:21
autor: Jsz
Wg tej mapy Grabstelle na pewno jest na skarpie, czyżby rejon Linsingen Str = Bellevue Str = Potulicka i Muhlenberg=Czarnieckiego.
Może na terenie koszarów policji?

Zamek - górka w rejonie Burg Str = Łyskowskiego, tam gdzie jest przychodnia.

: 4 sty 2005, o 23:23
autor: kurzastopka
A można nieco dokladniej -co dziś wznosi się na gotyckich fundamentach?

: 4 sty 2005, o 23:28
autor: Jsz
kurzastopka pisze:A można nieco dokladniej -co dziś wznosi się na gotyckich fundamentach?
Najbliżej tego miejsca jest Yomi, ale nie wiem czy słucha i będzie chodził po nocach. Ja sprawdzę rano.

Zapodaj może jakiś kierunek do Grabstelle?

: 4 sty 2005, o 23:40
autor: kurzastopka
Grób znajduje się bliżej Fortu Prusy,dalej od skarpy nadodrzańskiej/Czarnieckiego.

: 4 sty 2005, o 23:52
autor: Jsz
Rozumiem,że ten grób jest - czyli został tam jakiś kamień, ślad? A my sediniacy nic o tym nie wiemy!?

Nie byłem tam dawno, czy jest to być może teren po drugiej stronie LinsingenStr. =Potulicka patrząc od strony Odry. Są tam budynki szkoły prywatnej Piwoniego i TPSA?

: 4 sty 2005, o 23:59
autor: kurzastopka
Tak, to druga strona Potulickiej.Jeśli chodzi o nagrobek -raczej nic;jesli chodzi o zacną zawartość - nie bylam tam z lopatą, ale nie czytalam o exhumacjach w tamtym miejscu.

: 5 sty 2005, o 00:14
autor: Jsz
kurzastopka pisze:Tak, to druga strona Potulickiej.Jeśli chodzi o nagrobek -raczej nic;jesli chodzi o zacną zawartość - nie bylam tam z lopatą, ale nie czytalam o exhumacjach w tamtym miejscu.
Kopać dziś, to z pewnością już nikt nie będzie.
Ale warto by odszukać to miejsce i zaznaczyć ostatnie miejsce spoczynku? "znanej performerki". :arrow: http://www.zamek.szczecin.pl/pl/historia/sydonia.asp

: 5 sty 2005, o 03:00
autor: Yomi
Jsz pisze: Najbliżej tego miejsca jest Yomi, ale nie wiem czy słucha i będzie chodził po nocach. Ja sprawdzę rano.
No ja nie bede pokazywac palcami kto jest jeszcze blizej tego miejsca niz ja (jedna z dwoch najwazniejszych osob na tym portalu :)).
Co do samego zameczku to wiedzialem ze kiedys takie cos istnialo na mojej dzielnicy ale nigdy nie wiedzialem gdzie. W moich skromnych zasobach dokopalem sie do ksiazeczki (a raczej folderu okolicznosciowego) "Jubileusz 50 lecia Pariafii" (sw. Stanislawa Kostki) opracowanej przez Ks.Infuata Stanislawa Szwajkosza (proboszcza w/w parafii), a w tej ksiazezce oprocz historii Grabowa jest zamieszczona fotka prawdopodobnego wygladu makiety tegoz zamku.
Opierajac sie na wiadomosciach z tej ksiazeczki moge dorzucic, ze zameczek ten bazowal na murach klasztornych zakonu kartuzow, zbudowanych w 1360 roku, a budowa Zamku Odrzanskiego zostala rozpoczeta po wielkim pozarze zamku szczecinskiego w 1538 roku - po prostu ksiaze Barnim nie mial gdzie mieszkac to sobie zrobil na Grabowie tymczasowa rezydencje ;). Po jego smierci zameczek raczej przeszedl w zapomnienie i go przeksztalcili na wiezienie, gdzie wlasnie w latach 1619-20 wieziono Sydonie. Pozniej przyszli Szwedzi - w 1630 roku urzedowal w zamku krol Gustaw Adolf - i chyba jego imienia ul.Parkowa przed wojna nazywala sie Gustaw Adolf str. Podczas wojen zamek zostal na tyle zdewastowany, ze gmina Grabowo postanowila w roku 1848 zameczek rozebrac a zdatny material przeznaczyc na budowe szkoly - ale jakiej i czy ona jeszcze istnieje to tego juz nie wiem...

Podobno niektorzy kronikarze opisywali, ze zamek nad Odra byl piekniejszy od zamku szczecinskiego...

: 5 sty 2005, o 03:40
autor: kurzastopka
Maly szczególik:to nie byl "zameczek",tylko porządne,renesansowe zamczycho, efektowniejsze w czasach swej świetności od swego rówieśnika -" zameczku" na Korsarzy 34.Tym bardziej ciekawi fakt,że tak dokladnie zmiotlo go z powierzchni.

Re: kurzastopka zagadka nr 1 grób Sydonii

: 5 sty 2005, o 09:55
autor: DJ
Witam,
Szukanie z łopatą fundamentów Oderburga, raczej nie ma sensu, bo tak naprawdę nie wiadomo do końca gdzie on się znajdował. Wszystko co zachowało się do dziś to jedynie kilka miedziorytów i sztychów, nie dających nam żadnych punktów odniesienia.

Ja lokalizowałbym go w okolicy ul. Łyskowskiego, że względu na opis lokalizacji klastoru kartuzów, biegnącą w pobliżu Schlosstrasse ( nazwa ulicy ) i kilka XIV-wiecznych cegieł znalezionych na miejscu. Ale to tylko marne wskazówki, zmiany urbanizacyjne poszty na tyle daleko że dokładna lokalizacja jest niemożliwa.

pa
kurzastopka pisze:Za oknem dość mroczno,wiatr wieje wyjątkowo abominacyjnie,dlatego wysylam odpowiednio klimatyczną zagadkę:na widocznej mapie z 1863r jest zaznaczone miejsce w Szczecinie,w którym spoczęly pokrojone i przypieczone szczątki znanej performerki Sydonii von Bork.Pytanie -co to za miejsce,jak grób wyglada obecnie?Podpowiedż 1:dzielnica Nowe Miasto,podp.2:budynek wozowni widocznej na szkicu jest jeszcze na wielu mapach z końca XIXw. ,podp.3 :to nie jest teren cmentarza na pętli na Potulickiej;informacje na szkicu pisane kursywą:Fort Prusy,Pagelowe Mlyny,Budynek Wozowni;skala 1:2500.Na zachętę spytam o coś prostszego ściśle związanego z naszą bohaterką; w którym dokladnie miejscu stala monument. budowla Zamku Odrzańskiego na Grabowie,w którego piwnicach przetrzymywano kobitę do czasu egzekucji(prawdopod.coś z tych lochów pozostalo do dzis).??????????????

Re: kurzastopka zagadka nr 1 grób Sydonii

: 5 sty 2005, o 10:55
autor: Bachinstitut
DJ pisze:bo tak naprawdę nie wiadomo do końca gdzie on się znajdował.
Przykro mi ale mylisz się, drogi DJ. Wiadomo dokładanie, co do metra, gdzie stał Oderburg.
Pa, pa.

Re: kurzastopka zagadka nr 1 grób Sydonii

: 5 sty 2005, o 11:15
autor: DJ
A skąd masz takie informacje? Co do metra, to ciekawe :)
Bachinstitut pisze:
DJ pisze:bo tak naprawdę nie wiadomo do końca gdzie on się znajdował.
Przykro mi ale mylisz się, drogi DJ. Wiadomo dokładanie, co do metra, gdzie stał Oderburg.
Pa, pa.

: 5 sty 2005, o 12:24
autor: mike102
Oto zamek grabowski na miedziorycie Kotego z 1625 roku.
Szkoda ze sie nie uchowal.