Bartosz - zagadka nr 210

Odgadywanie miejsc, postaci i wydarzeń ze zdjęć, opisów, itp. Każdy użytkownik, który chce zadać zagadkę, zakłada osobny wątek i tytułuje go: nazwa użytkownika + numer zagadki.
Awatar użytkownika
Bartosz
Expert
Posty: 8809
Rejestracja: 7 cze 2004, o 17:56
Lokalizacja: Stettin

Bartosz - zagadka nr 210

Postautor: Bartosz » 25 maja 2006, o 19:44

Gdzie stoi Bartosz?

Nie chodzi o chodnik.
Załączniki
Bartosz_-_zagadka_nr_210.jpg
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
RychO
Posty: 3274
Rejestracja: 2 lis 2004, o 14:10
Lokalizacja: Szczecin - Kozacka Góra
Kontakt:

Postautor: RychO » 25 maja 2006, o 19:52

Brązowe Pole. Przecznica od Mickiewicza? ale która :?:
Awatar użytkownika
Kevin
Posty: 430
Rejestracja: 26 sty 2005, o 09:40
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Kevin » 25 maja 2006, o 19:57

Marcinkowskiego - Piramowicza?
_____________________
Awatar użytkownika
shiba
Posty: 397
Rejestracja: 17 wrz 2004, o 22:22
Lokalizacja: Neu-Westend
Kontakt:

Postautor: shiba » 25 maja 2006, o 20:03

Nie gdzies kolo solskiego-krasickiego?
[b] TWH TS [/b]
Awatar użytkownika
Bartosz
Expert
Posty: 8809
Rejestracja: 7 cze 2004, o 17:56
Lokalizacja: Stettin

Postautor: Bartosz » 25 maja 2006, o 20:03

Kevin pisze:Marcinkowskiego - Piramowicza?
Tak. Bardzo dobrze :).
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
Kevin
Posty: 430
Rejestracja: 26 sty 2005, o 09:40
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Kevin » 25 maja 2006, o 20:06

Bartku a skąd Twoje małe nóżki Cię tam przywiodły?? Ja mieszkałem o 3 domy dalej (w głąb Marcinkowskiego) i po tym miejscu w którym stoisz dreptałem tysiące razy...
_____________________
Awatar użytkownika
Bartosz
Expert
Posty: 8809
Rejestracja: 7 cze 2004, o 17:56
Lokalizacja: Stettin

Postautor: Bartosz » 25 maja 2006, o 20:10

Kevin pisze:Bartku a skąd Twoje małe nóżki Cię tam przywiodły?? Ja mieszkałem o 3 domy dalej (w głąb Marcinkowskiego) i po tym miejscu w którym stoisz dreptałem tysiące razy...
Spacerek z mamą. Wtedy mieszkałem na Jana Styki :).
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
kgirl
Bravo
Posty: 2059
Rejestracja: 17 lis 2005, o 17:07
Lokalizacja: Braunsfelde

Postautor: kgirl » 25 maja 2006, o 20:14

RychO pisze:Brązowe Pole.
Ała... ani brunatne, ani brązowe... po prostu Pole Braun'a.
Portal jest bez sensu !! (copyright by Busol)
Awatar użytkownika
RychO
Posty: 3274
Rejestracja: 2 lis 2004, o 14:10
Lokalizacja: Szczecin - Kozacka Góra
Kontakt:

Postautor: RychO » 25 maja 2006, o 20:19

kgirl pisze:
RychO pisze:Brązowe Pole.
Ała... ani brunatne, ani brązowe... po prostu Pole Braun'a.
:oops: :?:
Awatar użytkownika
Bartosz
Expert
Posty: 8809
Rejestracja: 7 cze 2004, o 17:56
Lokalizacja: Stettin

Postautor: Bartosz » 30 paź 2006, o 21:40

Żeby raz na zawsze skończyć z brązowymi i brunatnymi polami...

Nazwa dzielnicy pochodzi od nazwiska kontrolera kasy sądowej Ottona Brauna seniora (†1907), który jako pierwszy wybudował dom w B'felde (Storbeckstr. 7).
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Postautor: Schulz » 30 paź 2006, o 23:45

Bartosz pisze: ...Nazwa dzielnicy pochodzi od nazwiska kontrolera kasy sądowej Ottona Brauna seniora (†1907), który jako pierwszy wybudował dom w B'felde (Storbeckstr. 7).
A skąd sie wzięła w niektórych powojennych opracowaniach rzewna historyjka o p. Braunie, właścicielu tych pól, który po sprzedaży tychże, jako jeden z pierwszych mieszkańców tego osiedla, roztaczał opiekę nad pozostałymi współmieszkańcami (nie jestem w stanie podać źródła, gdyż jestem od nich odcięty, jak zwykle kolejna nocna zmiana).
Awatar użytkownika
kgirl
Bravo
Posty: 2059
Rejestracja: 17 lis 2005, o 17:07
Lokalizacja: Braunsfelde

Postautor: kgirl » 31 paź 2006, o 09:18

Schulz pisze:
Bartosz pisze: ...Nazwa dzielnicy pochodzi od nazwiska kontrolera kasy sądowej Ottona Brauna seniora (†1907), który jako pierwszy wybudował dom w B'felde (Storbeckstr. 7).
A skąd sie wzięła w niektórych powojennych opracowaniach rzewna historyjka o p. Braunie, właścicielu tych pól, który po sprzedaży tychże, jako jeden z pierwszych mieszkańców tego osiedla, roztaczał opiekę nad pozostałymi współmieszkańcami (nie jestem w stanie podać źródła, gdyż jestem od nich odcięty, jak zwykle kolejna nocna zmiana).
Chodzi o tego samego Braun'a. Chociaż ja nie spotkałam się z "rzewną" wersją tej historii. O pochodzeniu nazwy wspomina dr Bogdana Kozińska w referacie opublikowanym nt. Pogodna w "Kultura i sztuka w Szczecinie w latach 1800-1945". Informację tą zaczerpnęła z WestBote (nie pamiętam dokładnego roku i numeru - tu pomóc może Bartosz). Informacja taka pojawia się także w Stettiner Nachrichten z 1969 r.

Informacje, na które trafiliśmy z Bartoszem składają się w dość spójną całość: jako jeden z pierwszych wybudował dom w tej okolicy, był właścicielem pokaźnej działki, ale nie całości tego terenu i był bardzo uczynny wobec chcących się tam osiedlić, udzielając cennych rad i informacji. Podobnie jak Clara Storbeck, która cieszyła się wielkim poważaniem wśród mieszkańców dzielnicy.

Aha, jeżeli natrafiłeś na inne źródła, możesz je podać?

P.S. Wszystko piszę z pamięci, więc jak pomieszałam nazwy publikacji, Bartosz poprawi, jak się zjawi ;).
Portal jest bez sensu !! (copyright by Busol)
Awatar użytkownika
Bartosz
Expert
Posty: 8809
Rejestracja: 7 cze 2004, o 17:56
Lokalizacja: Stettin

Postautor: Bartosz » 31 paź 2006, o 10:56

kgirl pisze:Wszystko piszę z pamięci, więc jak pomieszałam nazwy publikacji, Bartosz poprawi, jak się zjawi ;).
Wszystko się zgadza :).
kgirl pisze:Informację tą zaczerpnęła z WestBote (nie pamiętam dokładnego roku i numeru - tu pomóc może Bartosz).
Nr 3 z 1931 r.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Postautor: Schulz » 31 paź 2006, o 19:25

Bartosz pisze: ...Nazwa dzielnicy pochodzi od nazwiska kontrolera kasy sądowej Ottona Brauna seniora (†1907), który jako pierwszy wybudował dom w B'felde (Storbeckstr. 7)
kgirl pisze: ...Aha, jeżeli natrafiłeś na inne źródła, możesz je podać?...
Wybaczcie te określenie „rzewna historyjka”. Po przeczytaniu informacji Bartosza wydawało mi się, że było trochę inaczej. Dopiero po powrocie do domu, mając dostęp do moich zasobów bibliotecznych, przekonałem się, że w pewnym sensie tak. Przejrzałem jeszcze raz opracowanie dr Kozińskiej pt. Rozwój przestrzenny Szczecina od początku XIX wieku do II wojny światowej, Szczecin 2002, i w rozdziale „Kolonie willowe z początku XX wieku” (s. 231) wyczytałem, że inicjatorem budowy tego osiedla był nasz nieoceniony Quistorp. Faktycznie wybudował je na polach Otto Brauna Seniora. Wg Kozińskiej pierwsze zezwolenia na budowę wydano w 1899 (pierwsze wille na ulicach Heimstrasse [Waterbergstrasse], Mittelstrasse [Windhukerstrasse] i Brunnenstrasse [Tangastrasse]). Nazwa tej pierwszej związana jest z domem rodzinnym (Heim) wspomnianego już właściciela pól, na których osiedle powstało, który faktycznie „był bardzo uczynny wobec chcących się tam osiedlić, udzielając cennych rad i informacji”, a w pamięci pierwszych mieszkańców, powtarzam, tylko w pamięci pierwszych mieszkańców, był założycielem Braunsfelde. Co do Storbecków, to ich główną zasługą był dalszy rozwój osiedla, ale już w granicach miasta, po wykupieniu gruntów od Quistorpa (Kozińska, 2002, s. 236). On jako przewodniczący rady nadzorczej spółdzielni Beamtenheim budującej osiedle, ona jako pomocna w realizacji zobowiązań finansowych wobec Beamtenheim. Przypominają to nazwy ulic Storbeckstrasse i Clarastrasse [Kattowitzerstrasse].
Awatar użytkownika
kgirl
Bravo
Posty: 2059
Rejestracja: 17 lis 2005, o 17:07
Lokalizacja: Braunsfelde

Postautor: kgirl » 31 paź 2006, o 20:31

Ok, to się wyjaśniło. Wymienione przeze mnie opracowanie dr Kozińskiej o Pogodnie zawiera te same informacje, które zawarła w swojej rozprawie doktorskiej.

Jeżeli chodzi o pochodzenie nazwy Braunsfelde, większość powojennych publikacji powołuje się na topograficzne pochodzenie nazwy oznaczające Brązowe bądź Brunante Pole. Jak na razie w materiałach niemieckojęzycznych, ani Bartosz, ani ja nie natknęliśmy się na podobną informację.
Schulz pisze: Faktycznie wybudował je na polach Otto Brauna Seniora.
Tutaj mamy wątpliwości. Najprawdopodobniej nie był on właścicielem pól, w 1899 r. tereny na południe od Kreckowerstr. zakupiła Beamten-Baugenossenschaft "Beamtenheim". Braun był zaś pierwszym, który wybudował tam dom (róg Storbeckstrasse i Heimstrasse) i do którego należał spory teren.
Schulz pisze:Brunnenstrasse
Z pochodzeniem nazw należy uważać, o czym świadczy historia Brunnenstrasse. Najprawdopodobniej zakładając osiedle planowano przy niej budowę studni. Nigdy do tego nie doszło, co stało się koronnym argumentem przy zmianie nazwy ulicy, jaka nastąpiła w 1933 r.
Schulz pisze: Co do Storbecków, to ich główną zasługą był dalszy rozwój osiedla, ale już w granicach miasta, po wykupieniu gruntów od Quistorpa (Kozińska, 2002, s. 236).
Pozwolę się nie zgodzić. Storbeck był przewodniczącym rady nadzorczej spółdzielni Beamtenheim. Główna ulica B'felde nazwana jego imieniem pojawia się w pierwszym Adressbuchu w 1904 r. Clarastrasse swoją nazwę zyskała w 1909 r. Braunsfelde znalazło się w granicach miasta 1.IV.1911 r.
Portal jest bez sensu !! (copyright by Busol)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości

cron