greifen - zagadka nr 1

Odgadywanie miejsc, postaci i wydarzeń ze zdjęć, opisów, itp. Każdy użytkownik, który chce zadać zagadkę, zakłada osobny wątek i tytułuje go: nazwa użytkownika + numer zagadki.
Awatar użytkownika
hehenio
Posty: 1472
Rejestracja: 21 maja 2005, o 23:23
Lokalizacja: Bartnicza

Postautor: hehenio » 8 sty 2006, o 20:04

Budynek był z czerwone cegły. wydawał się ogromny. Należy domniemywać, że musiał być solidnie wymurowany, skoro go nie rozebrano na budulec, ale wysadzono, mimo że obok był (zachowany do dziś) budynek mieszkalny.
Pisała o tym prasa i bardzo wtedy chciałem zobaczyć to wysadzanie. Niestety, małoduszni rodzice pozwolili mi tam pojechać w niedzielę, kiedy była przerwa w wysadzaniu, więc pamiętam tylko częściowo powalone ruiny.
Potem podczas oglądania filmu "Jarzębina czerwona" zwrócono moją uwagę na sceny, nakręcane na tle stojącego jeszcze dworca.
Awatar użytkownika
Bartosz
Expert
Posty: 8809
Rejestracja: 7 cze 2004, o 17:56
Lokalizacja: Stettin

Postautor: Bartosz » 8 sty 2006, o 20:14

hehenio pisze:Pisała o tym prasa i bardzo wtedy chciałem zobaczyć to wysadzanie. Niestety, małoduszni rodzice pozwolili mi tam pojechać w niedzielę, kiedy była przerwa w wysadzaniu, więc pamiętam tylko częściowo powalone ruiny.
Nic straconego. Możemy się umówić na Wojska Polskiego 8 i coś zaimprowizować.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 8 sty 2006, o 20:19

Bartosz pisze:
hehenio pisze:Pisała o tym prasa i bardzo wtedy chciałem zobaczyć to wysadzanie. Niestety, małoduszni rodzice pozwolili mi tam pojechać w niedzielę, kiedy była przerwa w wysadzaniu, więc pamiętam tylko częściowo powalone ruiny.
Nic straconego. Możemy się umówić na Wojska Polskiego 8 i coś zaimprowizować.
A z "wkładem", czy jednak bez?
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
Bartosz
Expert
Posty: 8809
Rejestracja: 7 cze 2004, o 17:56
Lokalizacja: Stettin

Postautor: Bartosz » 8 sty 2006, o 20:22

Bachinstitut pisze:
Bartosz pisze:
hehenio pisze:Pisała o tym prasa i bardzo wtedy chciałem zobaczyć to wysadzanie. Niestety, małoduszni rodzice pozwolili mi tam pojechać w niedzielę, kiedy była przerwa w wysadzaniu, więc pamiętam tylko częściowo powalone ruiny.
Nic straconego. Możemy się umówić na Wojska Polskiego 8 i coś zaimprowizować.
A z "wkładem", czy jednak bez?
Koniecznie z "wkładem". I wstążeczką.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 8 sty 2006, o 20:34

hehenio pisze: Potem podczas oglądania filmu "Jarzębina czerwona" zwrócono moją uwagę na sceny, nakręcane na tle stojącego jeszcze dworca.
A mozesz powiedziec ktore sceny (ile pamietasz) ? Bo wpadl mi w rece ten film ostatnio i nie moge zestawic szczecina z filmem
Awatar użytkownika
hehenio
Posty: 1472
Rejestracja: 21 maja 2005, o 23:23
Lokalizacja: Bartnicza

Postautor: hehenio » 8 sty 2006, o 20:50

Busol pisze:
hehenio pisze: Potem podczas oglądania filmu "Jarzębina czerwona" zwrócono moją uwagę na sceny, nakręcane na tle stojącego jeszcze dworca.
A mozesz powiedziec ktore sceny (ile pamietasz) ? Bo wpadl mi w rece ten film ostatnio i nie moge zestawic szczecina z filmem
Scenka jest krótka - jakiś atak żołnierzy, chyba z lewa na prawo, a w tle wielki budynek z łukowymi oknami...Rodzice opowiadali, że jeszcze jakieś sceny krecono u nas, ale niestety...
KlemensII
Posty: 290
Rejestracja: 6 mar 2005, o 08:17

greifen-zagadka nr 1

Postautor: KlemensII » 8 sty 2006, o 21:33

Jeżeli chodzi o sam film to sceny kręcona przy ruinach /wtedy/ bazyliki katedralnej.Jest tam długa scena w tle głos o poddaniu Kolberga, a kamera jedzie od ruin katedry i kieruje się na budynki obecnego PKO /wtedy ORS/ na pl.Orła Białego.Maciej Rayzacher w zewnętrznym umundurowaniu wojskowym wygląda przez otwór w murze katedry, są też ujęcia przy ulicach koło obecnej komendy miejskiej policji i dworcu głównym .Sceny z ataku SU-76 i podpalenia jednej znich /czołgiste grał chyba aktor Pak czy coś w tym stylu/.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: greifen-zagadka nr 1

Postautor: Busol » 8 sty 2006, o 21:39

KlemensII pisze:Jeżeli chodzi o sam film to sceny kręcona przy ruinach /wtedy/ bazyliki katedralnej.Jest tam długa scena w tle głos o poddaniu Kolberga, a kamera jedzie od ruin katedry i kieruje się na budynki obecnego PKO /wtedy ORS/ na pl.Orła Białego.Maciej Rayzacher w zewnętrznym umundurowaniu wojskowym wygląda przez otwór w murze katedry, są też ujęcia przy ulicach koło obecnej komendy miejskiej policji i dworcu głównym .Sceny z ataku SU-76 i podpalenia jednej znich /czołgiste grał chyba aktor Pak czy coś w tym stylu/.
No to jestemy w domu - scene o poddaniu Kolberga sam zinterpretowalem jako plac orla bialego ale niezle go podniszczyli iie tez sie zgadzaja...

Czyli natepnym razem robimy sobie pokazik :-)
Awatar użytkownika
Słoń_77
Posty: 1189
Rejestracja: 27 sie 2005, o 13:48
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Słoń_77 » 8 sty 2006, o 22:44

Spokojnie to nie wszystko, jest jeszcze taka scena gdy niemiecki działo samobieżne zjeżdża uliczką w dół a nasi dzielni z okna na piętrze wrzucają im do środka granaty. To ulica Czerneckiego, kiedyś w miejscu parkingu przy kładce stał wypalony budynek.
A wracając do zdjęć to gratuluję Tym którzy są z aparatem w odpowiednim miejscu i w odpowiednim czasie.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 8 sty 2006, o 23:18

Wlasnie sprawdzilem.
Potwierdzam pl. orla bialego
potwierdzam katedre
potwierdzam breslauer
niestety w jednej scenie go psują...

kilka innych ujec ktorych nie jestem w stanie zinterpretowac...
Bogus
Posty: 1887
Rejestracja: 3 lis 2004, o 18:48

Postautor: Bogus » 9 sty 2006, o 17:53

woos pisze:Pytanie do greifen: Czy to był duży obiekt :?:
Tak to wygladało na planie 1:5000 z 1883 r.
Załączniki
Dw_Wroclawski-m1.JPG
greifen
Posty: 30
Rejestracja: 7 sty 2006, o 20:12
Lokalizacja: Podejuch - Bahnhofstrasse

Cytat z "Urbanistyczny Rozwój Szczecina"

Postautor: greifen » 9 sty 2006, o 19:27

"W 1977 r powstała nowa linia kolejowa Szczecin-Kostrzyń-Wrocław, dla której otwarto osobny dworzec czołowy we wschodniej części Kępy Parnickiej u wylotu ulicy Bytomskiej. Układ ten powstał bez powiązania z dotychczasowym dworcem głownym, co było oczywistym błedem, tak często popełnianym w XIXw. Toteż już 9 lat poźniej, bo w 1886 roku, zaszła potrzeba likwidacji osobnego dworca (noszącego nazwę dworca Wrocławsko-Świdnickiego) wprowadzając pociągi osobowe poprzez stację Szczecin-Glówny-Towarowy bezpośrednio do lewobrzeżnego dworca głownego z 1843 roku"
Awatar użytkownika
jfr
Posty: 132
Rejestracja: 23 cze 2005, o 13:52
Lokalizacja: Warsow

Postautor: jfr » 10 sty 2006, o 06:23

Dodatkowa informacja odnosząca się do filmu "Jarzębina czerwona" - były równiez kręcone ujęcia w ówczesnych ruinach (obecnie zdaje mi się - komenda dzielnicowa policji) vis'a vis III LO w Dąbiu.
Awatar użytkownika
Arthur
Miszcz
Posty: 349
Rejestracja: 28 cze 2005, o 11:06
Lokalizacja: Preussische Strasse

Postautor: Arthur » 9 mar 2006, o 15:55

A propos filmu "Jarzębina Czerwona". Dziś wieczorem będzie w Kinie Polska.

Pozdrawiam

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości

cron