Bachinstitut - zagadka nr 4

Odgadywanie miejsc, postaci i wydarzeń ze zdjęć, opisów, itp. Każdy użytkownik, który chce zadać zagadkę, zakłada osobny wątek i tytułuje go: nazwa użytkownika + numer zagadki.
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Bachinstitut - zagadka nr 4

Postautor: Bachinstitut » 31 paź 2004, o 19:30

Z okazji Święta Reformacji - kolejna zagadeczka. Już słyszę, jak to Keeßon podnosi larum - jaki to ja rzekomo podły jestem, żeby takie świństwo pokazywać. A tymczasem to miejsce jest… bardzo charakterystyczne.
Zagadkę tę tym razem dedykuję Torneyowi - za bezbłędne odgadnięcie zagadki nr 2. Na razie bez podpowiedzi - można się podelektować do woli.
Załączniki
Bachinstitut - zagadka nr 4
Bachinstitut - zagadka nr 4
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 31 paź 2004, o 23:43

Czekam i czekam - na odpowiedź, podpowiedź, cokolwiek...
P.S. Dziękuję za dedykację :D
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 1 lis 2004, o 00:05

Podpowiedź: to Twoja działka, którą będziesz się zajmował przez najbliższe pół roku... :lol:
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 1 lis 2004, o 00:16

Tego to się domyśliłem po dedykacji :wink:
Po głowie chodzi mi Frauenstr.
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 1 lis 2004, o 00:22

Torni, tym razem - pudło.
Ten zaułek miał w najwęższym miejscu około metra. A Frauenstraße jest „ciut” szersza. Nie podesłałem Ci jakiejś nędznej oficyny przy Frauenstraße, bo póki nie ma gotowego modelu wirtualnego starego miasta :idea: , zabawa nie miałaby sensu.
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 1 lis 2004, o 13:10

No tak, nasz Torney milczy jak zaklęty. Oto więc treść podpowiedzi:
Ten haczyk jest w takim miejscu, że gdybyś tam stał, to czułbyś z jednej strony smród ryb, z drugiej - stukot maszyn drukarskich. Ten dom po lewej miał przed rokiem 1856 numer 939. No ta ostatnia informacja już jednoznacznie rozwiązuje Ci tę zagadkę, prawda? (Boże, jaki ze mnie potwór!)
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 1 lis 2004, o 15:02

Strzelam: Hünerbeinstr.
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 1 lis 2004, o 15:14

Torni, znowu pudło. Ale trochę cieplej...
Nie, nie na szyldy uliczne zwaracj uwagę. Uszy i nos by Ci pomogły. Ale haka zadałem, nie?
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 1 lis 2004, o 15:34

Odpowiedzią na zadawane haki może być Hackstr. - między Kleine Oderstr. a Bollwerk...
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 1 lis 2004, o 16:36

No niech Ci będzie, Tornajski.
To istotnie to miejsce. Najwęższy zaułek na Stary mieście. Dokładnie nazywa się Hackgasse. Dlatego oczywiście w zagadce był haczyk. Takie przejście miedzy Małą Odrzańską i Nabrzeżem. Z tą nazwą było w przeszłości różnie. Kleine Oderstraße (Mała Odrzańska) zaczynała swój bieg od Große Oderstraße (Wielka Odrzańska), potem nagle skręcała i dalej już miarę prosto biegła aż do Baumstraße (Kłodna). Hackgasse, to przejście miedzy tym zakrętem i nabrzeżem. Przed 1856 cały ten zakręt nazywał się Hackstraße, albo Die Hacke. W razie czego w Encyklopedii Szczecina jest to przyzwoicie wytłumaczone.
Po wojnie nazwano to Opłotki. Jak znam życie, to Sławek na pewno zatwierdzi inne tłumaczenie - zaułek Hucka Finna, względnie Huckleberry Finna, albo i nawet Psa Huckleberry - w brzmieniu Hakelbery. Całkiem wesoło, wobec tego dla Schweizerhofu rezerwujemy misia Yogi.
W każdym razie jeśli by się stanęło na samym zakręcie Kleine Oderstraße, tyłem do Neuer Markt (Nowy Rynek) a przodem do Bollwerku, to z tyłu dobiegałyby odgłosy Drukarni General Anzeiger, a z Bollwerku zalatywałoby rybami.
Torney, masz drugiego kopa w tyłek. W nagrodę - rzecz jasna.

Teraz muszę się zastanowić, jaką to nową zagadkę zapodać. Jakaś siekiera, czy może coś lajtowego?
Załączniki
Hackgasse
Hackgasse

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości

cron