Bachinstitut - zagadka nr 1

Odgadywanie miejsc, postaci i wydarzeń ze zdjęć, opisów, itp. Każdy użytkownik, który chce zadać zagadkę, zakłada osobny wątek i tytułuje go: nazwa użytkownika + numer zagadki.
Awatar użytkownika
keson
Admin
Posty: 844
Rejestracja: 12 maja 2004, o 10:21
Kontakt:

Postautor: keson » 30 paź 2004, o 22:21

ee.. do pierwszej niech nie podpowiada.. z podpowiedzi dotychczasowych wydaje mi sie, ze to moze byc pelta tramwajowa. tylko ktora?
Ostatnio zmieniony 30 paź 2004, o 22:28 przez keson, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
keson
Admin
Posty: 844
Rejestracja: 12 maja 2004, o 10:21
Kontakt:

Postautor: keson » 31 paź 2004, o 00:10

co do pierwszej zagadki, to dopiero teraz zwrocilem uwage na brak trakcji - wyglada na to, ze zdjecie jest zrobione 'za kadencji' tramwajow konnych - zgadza sie?
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 31 paź 2004, o 19:22

Drogi Keßą - jak już dzielisz wątki, to konsekwentnie i dokładanie. Tu była podpowiedź. Lokatorzy tych kamienic po lewej mieli onegdaj do dyspozycji prywatną górkę do jazdy saneczkami.
Ale co z tego, jak nikt nie odgadnął. Poczekam na Krasia, aż się obudzi ze snu.
Awatar użytkownika
Quba
Posty: 98
Rejestracja: 20 wrz 2004, o 15:05

Postautor: Quba » 1 lis 2004, o 12:26

Witam, wywołany do tablicy nie mam możliwości się wywinąć :) Przyznaję , że do odpowiedzi nie jestem przygotowany, a jak to zwykle bywa w takich momentach, próbujemy tworzyć zasłonę dymną. Miejsca na pewno nie potrafię dokładnie i profesjonalnie zlokalizować, nasunął mi się jednak pomysł odnośnie jednego toru i rozwidlenia. Być może nie jest to zjazd do zajezdni, na pętlę ani rozwidlenie linii a mijanka dla tramwajów? Jeśli chodzi o lokalizację to absolutny strzał w ciemno - skrzyżowanie (a właściwie przedłużenie) Pommerernsdorfer Str. z Obrwiek Str. ?
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 1 lis 2004, o 12:42

No, nareszcie się tu zjawiłeś! Czekaliśmy na to z Busolem całe wieki.
Jeden stopień cieplej. Właśnie - to prawdopodobnie zwykła mijanka tramwajów. W XIX wieku i jeszcze na samym początku XX tramwaje jeździły po jednym torze, a mijały jedynie się na specjalnych odcinkach. Ta fotografia prawdopodobnie pokazuje właśnie taki rozjazd. Na niektórych dokładnych planach miasta są one nawet zaznaczone. Dziwnym trafem ta - nie!
Ale miejsce niestety inne...
No to szukamy dalej rozwiązania.
Ps. Zagadka nr 4 jest także i dla Ciebie.
Awatar użytkownika
Iwonka
Posty: 5889
Rejestracja: 16 sie 2004, o 10:32
Lokalizacja: Bollinken-Frauendorf

Postautor: Iwonka » 1 lis 2004, o 18:41

Probowalam zgadnac jakie to miejsce ale poddaje sie. Nawet rozmowa z byla motornicza bedaca juz na emeryturze nic nie dala. Przejrzalam wszystkie swoje zbiory starych zdjec i nie trafilam na podobna okolice.Sadzilam ze moze to byc malczewskiego na skrzyzowaniu z matejki lub koncowy na niebuszewie -ale te tory saneczkowe to wykluczaja. Wierze Panowie w Wasza intuicje , wiedze i co tam jeszcze. Jak sie nie uda to bede blagac P. Bachinstituta o podanie odpowiedzi z lapkami do gory. Pozdrawiam Iwona
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 1 lis 2004, o 18:53

Iwonka, jesteś kochana, tymi łapkami do góry mnie rozczuliłaś. Miejsca, które wymieniłaś, to niestety nie te. Poczekam jeszcze tylko na głos Quby i Krasia. Potem podam rozwiązanie. Gdyby nie Ty - nie byłoby zmiłuj - umarliby w nieświadomości wszyscy Ci, których to nurtuje.
Pozdrawiam gorąco.
Awatar użytkownika
MariuszSamek
Posty: 1237
Rejestracja: 28 paź 2004, o 22:58
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: MariuszSamek » 1 lis 2004, o 23:36

Czy to Langestrasse przy Neuestrasse ?
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 1 lis 2004, o 23:42

P U D Ł O
Awatar użytkownika
MariuszSamek
Posty: 1237
Rejestracja: 28 paź 2004, o 22:58
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: MariuszSamek » 2 lis 2004, o 09:49

Nurtuje mnie to zdjęcie. Nie chce się poddawać :-)
Możesz podpowiedzieć, w jakim kierunku stron świata jest skierowana ulica ?
Mariusz
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 2 lis 2004, o 11:36

Nie powiem tu, Mariusz, ani słowa, dopóki nie zobaczę białej flagi i aktu kapitulacji podpisanego przez Qubę i samego Krasia. Dopiero potem będę dawać podpowiedzi aż do zupełnego wyjawienia tego sekretu. Ale będzie dziki ryk pod tytułem ”No taaaaaaaaaaak!”
Awatar użytkownika
Quba
Posty: 98
Rejestracja: 20 wrz 2004, o 15:05

Postautor: Quba » 2 lis 2004, o 17:43

Ja już prasuję białą flagę ;) Ale zanim ją wywieszę pozwolę sobie na dwa typy:
1. Unter Wiek przed skrzyżowaniem z Blumen S. Koch S. i Wieken - berg
2. Lange S. na wysokości Bruckenbau - Anst.
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 2 lis 2004, o 19:12

Brawo!
Quba trafił!
Dokładnie , to jest Unterwiek (Jana z Kolna) tuż przed skrzyżowaniem Blumenstraße (Szarotki) i Wiekenberg (Łady). Te baraki, to magazyny drzewne - Holzhof Wolff, adres Unterwiek 9. Naprzeciw po lewej budynki Oberwiek 13 i 12b. Za nimi wznosiła się górka, na której stoją dziś zabudowania tzw Hellwigblock - kompleksu ul Hellwigstraße (Montwiłła).
Zdjęcie datuję na lata 1897-1913.
Quba, jesteś świetny, chylę czoło. Mnie to zajęło trochę więcej czasu, ale też tropiłem zawzięcie. Czy nie chciałbyś bywać tu na Sedinie częściej? Na FDS jakoś nie ma tego klimatu. Poza tym to właśnie forum o dawnym Szczecinie. Będzie nam wszystkim niezmiernie miło.
No i czekam na rozwiązanie zagadki, którą Ci zadałem na FDS. Brzmiała ona: skąd się wzięła luka z numeracji domów przy Bollwerku; mamy budynki nr 30, 31, 32, potem nagle 35 i 37. Co numerami 33 i 34 oraz 36. A może także zmierzysz się z zagadką nr 9?

Wielkie pozdrowienia
Bachinstitut Stettin
Awatar użytkownika
Quba
Posty: 98
Rejestracja: 20 wrz 2004, o 15:05

Postautor: Quba » 2 lis 2004, o 22:25

Pewności nie miałem 100 % ale to musiało być to miejsce, jak do niego doszedłem to mnie grom strzelił z jasnego nieba i sobie pomyślałem tak jak przewidziałeś "No taaaaak !" Oczywiście mi również niezwykle miło jest gościć na portalu Sedina, niestety zarówno tutaj jak i na stronie FDS ogranicza mnie czas, będę się starał możliwie często zaglądać.
Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 2 lis 2004, o 22:28

Ale tu bądź częściej.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości

cron