Strona 1 z 2

Identyfikacja.

: 9 maja 2005, o 01:41
autor: Aygon
Mam 2 widoczki których nie rozgryzłem. Podobno oba to Finkenwalde, chyba że ten podpis na 2-gim zdjęciu to może Finkenwalderstr.?Wirtschaftshof jak nazwa wskazuje to jakieś duże gospodarstwo,ale gdzie dokładnie?

: 9 maja 2005, o 10:39
autor: Finki
Aygon, sam siedzę nad Wirtschaftem już roczek. Mam tą kartkę w oryginale jak i 7 innych z tego rejonu, z tej serii. Wydaje mi się, że to mogło być jeszcze na terenie Kinderheilu przed rozbudową. Dlaczego tak sądzę: Kruger pisał, że przed zbudowaniem Kinderheil Mutterhaus Finkenwalde był tam popadający w ruinę majątek ziemski.

No bo gdzie to wciśnąć na mapę Zdrojów? Na bank nie jest ogrodnicza. PS wydawcą całej serii jest Kettling & Kruger (Paul?) z Westfalli. Tytuł serii, na każdej z kartek, również Wirtschaftowej to Diakonissen Mutterhaus Kinderheil Finkenwalde b. Stettin.

Z tej serii mam parę obrazków, których również nie umiem zidentyfikować, ale to wkrótce...

: 9 maja 2005, o 10:45
autor: Finki
Jedno Ci powiem napewno: Wirtschaft to Finkenwalde. A to drugir to obstawiam na rodzinnydom p. Dowlaszów, ale trzebaby to sprawdzić w terenie. Moigło się coś zmienić jak z cukiernią:)

: 9 maja 2005, o 11:48
autor: Aygon
Dzięki, postaram się to jeszcze sprwdzić w terenie.

: 9 maja 2005, o 22:10
autor: Bogus
A może to gospodarstwo było w miejscu zaznaczonym na załączonej mapce? Kształt rzutu zabudowań wydaje się z grubsza pasować.

Pamietam stare betonowe fundamenty jakie były w tym miejscu przed rozpoczęciem budowy szpitala, jednak coś mi nie pasują do zabudowań pokazanych na zdjęciu. Przydało by się jeszcze jakieś inne ujęcie i informacja, z jakich lat mogą pochodzić.

: 9 maja 2005, o 23:20
autor: Aygon
No Boguś liczyłem właśnie na ciebie bo jak wyczytałem że to ma być gdzieś koło mutterhaus'u to też mapke sprawdziłem i to pasuje lecz dziś już śladu nie ma a ty tam się wychowałeś to byś coś może pamiętał. To może być ten kompleks lub bliżej Untermuhle jest też taki "prostokącik tylko mniejszy.

: 9 maja 2005, o 23:38
autor: Bogus
Zabudowania przy Untermuehle odpadają - tę zabudowę pamiętam. Jak zauważyłeś były mniejsze. Poza tym mieszkali tam ludzie a na zdjęciu widać same zabudowania gospodarcze.

Re: Identyfikacja.

: 28 lis 2014, o 20:37
autor: PKa
Bogus pisze:A może to gospodarstwo było w miejscu zaznaczonym na załączonej mapce? Kształt rzutu zabudowań wydaje się z grubsza pasować.

Pamietam stare betonowe fundamenty jakie były w tym miejscu przed rozpoczęciem budowy szpitala, jednak coś mi nie pasują do zabudowań pokazanych na zdjęciu. Przydało by się jeszcze jakieś inne ujęcie i informacja, z jakich lat mogą pochodzić.
Nie wiem czy temat został rozstrzygnięty ale zaznaczone obiekty przez Bogusia nie pasują do tematycznych, gdyż żaden z budynków widokówki nie jest równoległy do jakiegokolwiek, tak jak te z zaznaczenia.

Re: Identyfikacja.

: 30 lis 2014, o 03:45
autor: PKa
Na portalu prawobrzeze.eu Finki już w 03.2006, czyli w niespełna rok po dyskusji dodał wirtschaftshof do galerii, czyli był już chyba przekonany co do jego lokalizacji ?!
http://www.prawobrzeze.nazwa.pl/galeria ... m=10&pos=2

Re: Identyfikacja.

: 1 gru 2014, o 00:52
autor: Bogus
PKa pisze:Na portalu prawobrzeze.eu Finki już w 03.2006, czyli w niespełna rok po dyskusji dodał wirtschaftshof do galerii, czyli był już chyba przekonany co do jego lokalizacji ?!
http://www.prawobrzeze.nazwa.pl/galeria ... m=10&pos=2
Również Fitek po, zdaje się, dogłębnym przestudiowaniu tematu zadał sobie trud sporządzenia ciekawej mapki:
http://prawobrzeze.eu/Przemiany/A7.swf
i również właśnie tam zlokalizował ten Wirtschaftshof.
Ja żadnych argumentów podważających tę tezę, od czasu powstania postu nie znalazłem (prawdę mówiąc specjalnie ich nie szukałem).

Re: Identyfikacja.

: 1 gru 2014, o 19:20
autor: PKa
Tak, widziałem już to wcześniej tą przemianę i dziękuję za zabranie głosu. Niemniej nie negując tego, że Wirtschafthof jest pochodzenia "Straussowego" to jak napisałem wcześniej układ budynków z widokówki i planu nie pasują do siebie! Na widokówce bowiem nie ma żadnej pary budynków równoległych do siebie tak jak na planie! Czy nastąpiły jakieś zmiany po przebudowie, czy to jakieś przekłamanie na planie?

Finki powołuje się na serię pocztówek która ma być związana ze Straussenhofem, więc trudno byłoby podważyć powiązanie Wirtschaftshofu z późniejszym DMK. Dygresyjnie podam, że posiadam też jedną z kilku części składanek zdjęć w sepii z DMK m.in.z widokiem pola, wozem załadowanym sianem i z ludźmi wokół niego z widokiem prawdopodobnie na budynki z ul. Mącznej (Muhlenstr.) - mały format.

Trochę mnie frustruje brak potwierdzenia układu budynków z widokówki z jakimkolwiek planem, wszak zdjęcie jest a plan takowy powinien też istnieć!Jak pogodzić układ budynków z widokówki z planem zacytowanym przez Bogusia i potwierdzanym przez Finki i ogólnie portal prawobrzeża? Może popełniam błąd?

Re: Identyfikacja.

: 1 gru 2014, o 23:23
autor: Bogus
PKa pisze: (...) Dygresyjnie podam, że posiadam też jedną z kilku części składanek zdjęć w sepii z DMK m.in.z widokiem pola, wozem załadowanym sianem i z ludźmi wokół niego z widokiem prawdopodobnie na budynki z ul. Mącznej (Muhlenstr.) - mały format. (...)
A byłby problem, jakbyś pokazał nam skany tych zdjęć, o których wspomniałeś rozpalając moją ciekawość? Może pomogą w rozwiązaniu choćby jednej z szeregu niewiadomych dotyczących tego terenu.
W zamian ja obiecuję, że postaram się jeszcze bliżej przyjrzeć temu gospodarstwu żeby znaleźć i przedstawić jakiś wiarygodny argument, który mógłby rozwiać Twe wątpliwości w kwestii lokalizacji Wirtschaftshofu.
Żeby nie tracić czasu już się biorę do roboty. :)

Re: Identyfikacja.

: 2 gru 2014, o 01:20
autor: PKa
Bogus pisze:A byłby problem, jakbyś pokazał nam skany tych zdjęć, o których wspomniałeś rozpalając moją ciekawość? Może pomogą w rozwiązaniu choćby jednej z szeregu niewiadomych dotyczących tego terenu.
Moja dygresja nie miała na celu "podjarania" kogokolwiek, napisałem o tym gdyż Finki wspomniał o swojej serii pocztówek z DMK i pomyślałem że może to seria z widokami które posiadam na składance i może stąd nazwa serii "DMK", która na mojej składance nr 2 podana jest ewidentnie.

Jeśli odpowiedź ma być warunkowa Bogus to nie odpowiadaj, tym razem to nie ja stworzyłem wątek i o pomoc nie poprosiłem...

Co do widoku o którym wspomniałem to wydaje się być zgodny z fotografiami terenu z kronik Domu Dziecka, do których wgląd mieli przedstawiciele prawobrzeze.eu. Mój widok jest małego formatu zaś fotografie z kronik DD sprzed budowy szpitala znacznie lepiej oddają topografię tego terenu. Też wykonałem nieco skanów, za zgodą dyrekcji DD, jednak już później gdy chciałem wykonać poprawki i uzyskać wgląd do innych kronik też musiałem obejść się smakiem...

Re: Identyfikacja.

: 2 gru 2014, o 18:53
autor: Bogus
PKa pisze: Jeśli odpowiedź ma być warunkowa Bogus to nie odpowiadaj, tym razem to nie ja stworzyłem wątek i o pomoc nie poprosiłem...
To nie był warunek lecz forma zachęty, więc odpowiedź się należy.
Rozumiem, że chcesz założyć nowy wątek i tam zamieścić fotki. OK.

Analiza wizualna zdjęcia i mapy mówi, że:
1. Orientacja zabudowań względem stron świata z grubsza się zgadza;
2. Usytuowanie wjazdu na dziedziniec jest też prawidłowe;
3. Nie można wykluczyć, że boczne skrzydła (lewe i prawe na zdjęciu) są do siebie równoległe.
Wrażenie braku równoległości można wytłumaczyć zniekształceniami geometrycznymi obiektywu oraz tym, że ściana zamykająca nie jest ustawiona prostopadle do sąsiednich.
4. I w końcu ostatni, najważniejszy argument. Zwrócić trzeba uwagę na początkowy fragment bocznego skrzydła po prawej stronie, tuż za wjazdem. Ma on inną konstrukcję od pozostałej części zabudowy – chodzi o płaski dach.
Otóż na trochę dokładniejszym planie ta część rzutu zabudowy ma własną obwódkę, co wskazuje na to, ze chodzi o osobny budynek.
Wirtschaftshof DMK.jpg
Strzałką zaznaczyłem przybliżone miejsce skąd robiono zdjęcie.

Re: Identyfikacja.

: 2 gru 2014, o 19:14
autor: PKa
Opisałem ten widok dlatego, że jest jedynym z 12 tej składanki który może być związany ze straussen (diakonissen?) wirtschatshofem. Nazwa widoku to "Erntefreuden" i to raczej widok rodzinnej pracy polowej i może dotyczyć rodziny z posesji z Muhlenstr. np.tej: http://www.prawobrzeze.nazwa.pl/galeria ... m=43&pos=1. Dotarłem do polskich mieszkańców tej posesji i zdobyłem małe co nieco ale nie opiszę już konkretów aby nie "dolewać oliwy".
Pozostałe widoki DMK to pomieszczenia i raczej znane widoki z zewnątrz i środka obszaru DMK. Jest to jednak część 3. i dodam, że budynki widoczne w oddali to najprawdopodobniej nie ulica Mączna. Jednak ich przyporządkowanie będę ustalał we własnym zakresie.