Bogus - Zagadka nr 75

Odgadywanie miejsc, postaci i wydarzeń ze zdjęć, opisów, itp. Każdy użytkownik, który chce zadać zagadkę, zakłada osobny wątek i tytułuje go: nazwa użytkownika + numer zagadki.
Bogus
Posty: 1887
Rejestracja: 3 lis 2004, o 18:48

Bogus - Zagadka nr 75

Postautor: Bogus » 4 maja 2017, o 11:44

Z okazji dzisiejszego Dnia Strażaka, przesyłam wszystkim gorące życzenia. A przy okazji i zapytanie: gdzie miała miejsce poniższa akcja?
Bogus_Zagadka_nr_75.jpg
mirekjot
Posty: 1039
Rejestracja: 17 gru 2004, o 12:32

Re: Bogus - Zagadka nr 75

Postautor: mirekjot » 6 maja 2017, o 18:31

Przydaloby sie jakies kolo ratunkowe :) Wprawdzie mam swoj typ, ale zapytam - czy pali sie kamienica nr 2?
Bogus
Posty: 1887
Rejestracja: 3 lis 2004, o 18:48

Re: Bogus - Zagadka nr 75

Postautor: Bogus » 6 maja 2017, o 19:48

Co do numeru budynku sądzę, że drabina stoi pod czwórką, w najlepszym przypadku pod trójką. Zatem dwójka raczej nie.
Zdjęcie pochodzi sprzed 1902 r. a ulica leży w obszarze jaki obejmowały niegdyś XIX-wieczne umocnienia forteczne miasta (i nie jest to Stare Miasto).
mirekjot
Posty: 1039
Rejestracja: 17 gru 2004, o 12:32

Re: Bogus - Zagadka nr 75

Postautor: mirekjot » 6 maja 2017, o 22:17

A czy cos z tej zabudowy jeszcze istnieje?
Bogus
Posty: 1887
Rejestracja: 3 lis 2004, o 18:48

Re: Bogus - Zagadka nr 75

Postautor: Bogus » 6 maja 2017, o 22:25

Nic się nie ostało :( .
mirekjot
Posty: 1039
Rejestracja: 17 gru 2004, o 12:32

Re: Bogus - Zagadka nr 75

Postautor: mirekjot » 7 maja 2017, o 00:16

To chyba bedzie Schillerstrasse (Mazowiecka), miedzy Moltkestr (Wyzwolenia). i Preussischestrasse (Mazurska). Moglo sie wtedy palic pod "3-ka". W zacnej Galerii BI znalazlem taki widoczek: http://sedina.pl/galeria/displayimage.p ... fullsize=1 Jezeli dobrze mysle, to w kolejnosci od lewej mielibysmy kamienice: narozna Moltkestr. 11 (fragment), obok Schillerstr. 5 (ta jasna) i dalej 4 oraz 3 - uratowana przez bohaterska straz ogniowa. W tle Preussischestr.
Bogus
Posty: 1887
Rejestracja: 3 lis 2004, o 18:48

Re: Bogus - Zagadka nr 75

Postautor: Bogus » 7 maja 2017, o 13:52

Tak jest :). Wszystko się zgadza.
Uzupełnienia wymaga tylko numeracja budynków, która zmieniała się w miarę rozwoju zabudowy.
Jak wynika z zapisów w Adresssbuchach, w 1902 r. zmieniono numerację budynków wzdłuż południowej pierzei ulicy. Od tego czasu Moltkestr. leżała między numerami Schillerstr. 5 i 6. Poprzednio były to numery 6 i 7, co obrazuje poniższy wyciąg:
Schillerstr._AB 1902-AB 1903.jpg
Widać na nim bałagan, jaki powstał z tego powodu. Numeracja budynków Schiller-Real-Gimnasium oraz Kurfürst Friedrich Wilhelm-Loge zostaje już zmieniona, ale usytuowanie skrzyżowania z Moltkestr. zapisane jest po staremu.
Ciekawe jak to wyglądało na planach miasta z tego okresu?
Ale jakby nie liczyć, zgadzam się tu z Mirekjot’em, pożar gaszono w czwartym budynku licząc od skrzyżowania z Moltkestr. a jego numer to pierwotnie 4 a po zmianach miał nr 3.

Chciałem jeszcze zwrócić uwagę, na charakterystyczną, przeszkloną elewację budynku po drugiej stronie ulicy. Jest to 26. Gemeindeschule (Mädchenschule) przy Schillerstr. 15 (pierwotny nr 17).

Na zakończenie całość widokówki z zagadki. Może w części tekstowej jest jakieś odniesienie do przedstawionej akcji strażaków?
Bogus_zagadka_nr_75-3.jpg
mirekjot
Posty: 1039
Rejestracja: 17 gru 2004, o 12:32

Re: Bogus - Zagadka nr 75

Postautor: mirekjot » 7 maja 2017, o 15:53

Na podstawie nielicznych dokladniejszych planow z tego okresu, jakie mam - rzeczywiscie trudno sie w tej numeracji polapac. Mam wrazenie, ze ostatecznie ja ustalono po zabudowie parcel po polnocnej stronie wschodniej czesci Schillerstr., ktora powstala chyba najpozniej. Najwiekszy problem w lokalizacji sprawil mi wlasnie ten fragment budynku z wielkimi oknami, ktory bardziej kojarzyl mi sie z domem towarowym, niz ze szkola, ktora na planach w tym miejscu wystepowala. Musial to byc niezwykle efektowny budynek szkolny. Szkola ta nosila tez nazwe: Schillerschule, a w latach 30. Karl-Loewe-Schule. Szkoda, ze nic z tego nie zostalo, bo dzisiejszy wyglad ulicy Mazowieckiej lepiej pominac milczeniem.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości