Bogus - zagadka nr 64 - z kobyłką u płota

Odgadywanie miejsc, postaci i wydarzeń ze zdjęć, opisów, itp. Każdy użytkownik, który chce zadać zagadkę, zakłada osobny wątek i tytułuje go: nazwa użytkownika + numer zagadki.
Stau
Moderator
Posty: 498
Rejestracja: 1 sie 2009, o 10:19
Lokalizacja: Szczecin - Stary Turzyn

Re: Bogus - zagadka nr 64 - z kobyłką u płota

Postautor: Stau » 4 cze 2013, o 14:53

OLIWIA "rozwaliła" zagadkę.

Verbindungstraße 21-22, Naumann und Rietz GmbH [aktualnie ulica Szpitalna; nieopodal szpitala].

Mnie osobiście zmylił fakt, że Pommerensdorf to tylko "ciepło" ;). Nie sądziłem, że masz na myśli sąsiedni Pommerensdorfer Anlagen - teraz to po prostu Pomorzany ;).

http://sedina.pl/galeria/displayimage.php?pid=25246 <--- fotka nr 1
http://sedina.pl/galeria/displayimage.p ... &pid=28559 <--- fotka nr 2
http://sedina.pl/galeria/displayimage.php?pid=26643 <---- zniszczenia Verbindungstraße podczas nalotu 20/21 IV 1943 (ale widok od "drugiej strony" - Apfelallee, czyli obecnej ulicy Powstańców Wlkp.)
Ostatnio zmieniony 4 cze 2013, o 20:56 przez Stau, łącznie zmieniany 2 razy.
"Dziki to lud doświadczony w walkach na lądzie i morzu. Przyzwyczajony żyć z rabunku i grabieży. W przyrodzonej jakiejś dzikości - zawsze nieposkromiony" <--- Herbord o mieszkańcach Pomorza - XII wiek.
Bogus
Posty: 1887
Rejestracja: 3 lis 2004, o 18:48

Re: Bogus - zagadka nr 64 - z kobyłką u płota

Postautor: Bogus » 4 cze 2013, o 15:00

Iwonka pisze:(...)
Blisko Hindenburgstrasse?
Nie! Daleko od Hindenburgstrasse.
Pendolino wyjeżdza z miasta.
Ostatnio zmieniony 4 cze 2013, o 15:24 przez Bogus, łącznie zmieniany 1 raz.
Bogus
Posty: 1887
Rejestracja: 3 lis 2004, o 18:48

Re: Bogus - zagadka nr 64 - z kobyłką u płota

Postautor: Bogus » 4 cze 2013, o 15:07

Stau pisze:(...)
OLIWIA "rozwaliła" zagadkę.

Verbindungstraße 21-22, Naumann und Rietz GmbH [aktualnie ulica Szpitalna; nieopodal szpitala].
Otóż nie do końca!
Naumann & Rietz się zgadza.
Reszta, niestety, do poprawy.
Stau
Moderator
Posty: 498
Rejestracja: 1 sie 2009, o 10:19
Lokalizacja: Szczecin - Stary Turzyn

Re: Bogus - zagadka nr 64 - z kobyłką u płota

Postautor: Stau » 4 cze 2013, o 15:24

Verbindungsstraße 21-22 (po naszemu, w wolnym tłumaczeniu "ulica łącznikowa")

Zatem chodziło Ci o brak "s" w środku nazwy. W "tłumaczarce" jest poprawnie, w galerii nazwa do poprawy!
Verbindungsstraße.jpg
Swoją drogą - szkoda, że nie ma już tego przejazdu "przez" linię kolejową.
"Dziki to lud doświadczony w walkach na lądzie i morzu. Przyzwyczajony żyć z rabunku i grabieży. W przyrodzonej jakiejś dzikości - zawsze nieposkromiony" <--- Herbord o mieszkańcach Pomorza - XII wiek.
Bogus
Posty: 1887
Rejestracja: 3 lis 2004, o 18:48

Re: Bogus - zagadka nr 64 - z kobyłką u płota

Postautor: Bogus » 4 cze 2013, o 15:39

Nie śmiałbym czepiać się takich szczegółów w tak poważnej sprawie.
To nie ta ulica i nie ta dzielnica.
Stau
Moderator
Posty: 498
Rejestracja: 1 sie 2009, o 10:19
Lokalizacja: Szczecin - Stary Turzyn

Re: Bogus - zagadka nr 64 - z kobyłką u płota

Postautor: Stau » 4 cze 2013, o 15:56

Zagadka, rzeczywiście, lekka nie jest.
Naumann & Rietz.jpg
AB 1937

W każdym razie szukam dalej ;).
"Dziki to lud doświadczony w walkach na lądzie i morzu. Przyzwyczajony żyć z rabunku i grabieży. W przyrodzonej jakiejś dzikości - zawsze nieposkromiony" <--- Herbord o mieszkańcach Pomorza - XII wiek.
Stau
Moderator
Posty: 498
Rejestracja: 1 sie 2009, o 10:19
Lokalizacja: Szczecin - Stary Turzyn

Re: Bogus - zagadka nr 64 - z kobyłką u płota

Postautor: Stau » 4 cze 2013, o 16:02

Powiedz proszę, że to dawna lokalizacja przy Altdammerstr. 4.
1901.jpg
"Dziki to lud doświadczony w walkach na lądzie i morzu. Przyzwyczajony żyć z rabunku i grabieży. W przyrodzonej jakiejś dzikości - zawsze nieposkromiony" <--- Herbord o mieszkańcach Pomorza - XII wiek.
Bogus
Posty: 1887
Rejestracja: 3 lis 2004, o 18:48

Re: Bogus - zagadka nr 64 - z kobyłką u płota

Postautor: Bogus » 4 cze 2013, o 16:13

Bingo!
Nie powiem przecież, że to jeszcze wcześniejsza (1879 r.) lokalizacja przy Zachariasgang 6a.
Na potwierdzenie słuszności adresu Altdammerstr. 4, źródło z 1912 r.
Awatar użytkownika
Iwonka
Posty: 5889
Rejestracja: 16 sie 2004, o 10:32
Lokalizacja: Bollinken-Frauendorf

Re: Bogus - zagadka nr 64 - z kobyłką u płota

Postautor: Iwonka » 4 cze 2013, o 16:51

OLIWII linek nie działa, a te co Stau zapodał też niekoniecznie.
To znaczy, że to chodzi o Gdańską?
Iwonka bądź mężczyzną... (copyright by Busol)
Bogus
Posty: 1887
Rejestracja: 3 lis 2004, o 18:48

Re: Bogus - zagadka nr 64 - z kobyłką u płota

Postautor: Bogus » 4 cze 2013, o 18:29

Tak, Gdańska – narożnik przy zjeździe na Wyspę Pucką.

Siedziba fabryki zmieniła się z Altdammerstr. 4 na Verbindungsstr. 21/22 dopiero ok. 1933 r. a wszystkie prezentowane zdjęcia pochodzą z książki wydanej przez firmę w 1912 r.
Pomyłka w opisie pojawiła się w książce K. Maronn Stettiner Fabrikanlagen auf alten Ansichten bis 1945, skąd prawdopodobnie pochodzą zdjęcia w Galerii.

W nagrodę za pochylenie się nad zagadką, pełna(choć dalej marnej jakości) wersja reklamy firmowej z 1899 r.:
Bogus_-_zagadka_nr_64_-3.jpg
I jeszcze przykład, jak to spółka Naumann & Rietz potrafiła zadbać o swoje interesy również w Wielkopolsce:
Bogus_-_zagadka_nr_64_-4.jpg
PS.
Problemy z linkami Stau’a występują i u mnie.
Awatar użytkownika
Iwonka
Posty: 5889
Rejestracja: 16 sie 2004, o 10:32
Lokalizacja: Bollinken-Frauendorf

Re: Bogus - zagadka nr 64 - z kobyłką u płota

Postautor: Iwonka » 4 cze 2013, o 19:11

Bogus pisze:Tak, Gdańska – narożnik przy zjeździe na Wyspę Pucką.
A prawobrzeże, to od którego miejsca się zaczyna?
Iwonka bądź mężczyzną... (copyright by Busol)
PKa
Posty: 356
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 23:37

Re: Bogus - zagadka nr 64 - z kobyłką u płota

Postautor: PKa » 4 cze 2013, o 20:14

ensdorf)?!
Ostatnio zmieniony 23 cze 2014, o 20:38 przez PKa, łącznie zmieniany 1 raz.
Stau
Moderator
Posty: 498
Rejestracja: 1 sie 2009, o 10:19
Lokalizacja: Szczecin - Stary Turzyn

Re: Bogus - zagadka nr 64 - z kobyłką u płota

Postautor: Stau » 4 cze 2013, o 22:30

Iwonka pisze:OLIWII linek nie działa, a te co Stau zapodał też niekoniecznie.
To znaczy, że to chodzi o Gdańską?
Mnie moje linki działają ;). Jednakże zdiagnozowałem problem i poprawiłem, co trzeba. Sprawdź proszę czy linki w moim poprzednim poście wyświetlają się Tobie poprawnie. Przy okazji zajrzyj do linka OLIWIII.
Bogus pisze: PS. Problemy z linkami Stau’a występują i u mnie.
Ciebie Bogus proszę o to samo. Ogólnie masakra - ta galeria i sposób wyświetlania albumów (linki) do informatyczny kryminał.
Bogus pisze:Na potwierdzenie słuszności adresu Altdammerstr. 4, źródło z 1912 r.
Gdzie tam znalazłeś adres, bo mi się jakoś nie udaje ;).

Wracając do meritum - co warto podkreślić - bardzo ciekawej i zmuszającej do wysiłku zagadki. Poniżej fragment mapki z 1903 roku. Zaznaczyłem Altdammerstr. 4, czyli obecną ulicę Gdańską, gdzie mieściła się niegdyś fabryka Naumann & Rietz. Widać także miejsce, o którym wspomniał Bogus, czyli skręt w stronę Wyspy Puckiej.
Altdammerstr..jpg
PKa pisze:
Iwonka pisze:
Bogus pisze:Tak, Gdańska – narożnik przy zjeździe na Wyspę Pucką.
A prawobrzeże, to od którego miejsca się zaczyna?
Odpowiem za Bogusia, najwyżej mnie poprawi! Od Regalicy na wschód się zaczyna, a Altdammer-Gdańska to Międzyodrze! To "letnio" miało chyba znaczyć po drugiej stronie Odry Zachodniej od Pomorzan (Pommerensdorf)?!
Zgadza się - Międzyodrze znajduje się między Odrą Zachodnią a Odrą Wschodnią (tę drugą nazywamy potocznie Regalicą). W momencie, gdy przyjeżdżamy przez most Cłowy bądź most Pionierów Miasta Szczecina wkraczamy na prawobrzeże i dojeżdżamy do poszczególnych dzielnic - Dąbia czy Zdrojów.

Ogólnie teren fabryki leżał wówczas (a gdyby zakład przetrwał wojnę leżałby także obecnie) na wyspie Zaleskie Łęgi. Natomiast, jeśli spojrzymy historycznie, jeszcze przed powstaniem fabryki sięgała tutaj (tzn. do Parnicy) Wyspa Pucka (inna jej nazwa - Regalickie Łęgi). Dopiero po powstaniu kanału odwadniającego (dziś Kanał Rybny) i całego "systemu" przeciwpowodziowego (pokłosiem tego jest dziś Jezioro Portowe, dokąd spływała woda) Regalickie Łęgi zostały "odcięte" od Parnicy:
Szczecin 1735.jpg
1735

Dla porównania, poniżej 1889:
Szczecin 1889.jpg
Szczecin 1889.jpg (36.63 KiB) Przejrzano 11434 razy
Kończąc swój wywód i mocno odbiegając od głównego tematu dodam, że ponownie Regalickie Łęgi "ucierpiały" na skutek wykopania obecnego Przekopu Parnickiego (1929). Wówczas powstała Wyspa Zielona (celowo używam współczesnego nazewnictwa, aby nie pomieszać), a pomniejszona Wyspa Pucka (Regalickie Łęgi) osiągnęła obecny "wygląd".
"Dziki to lud doświadczony w walkach na lądzie i morzu. Przyzwyczajony żyć z rabunku i grabieży. W przyrodzonej jakiejś dzikości - zawsze nieposkromiony" <--- Herbord o mieszkańcach Pomorza - XII wiek.
Bogus
Posty: 1887
Rejestracja: 3 lis 2004, o 18:48

Re: Bogus - zagadka nr 64 - z kobyłką u płota

Postautor: Bogus » 4 cze 2013, o 23:05

PKa pisze:To "letnio" miało chyba znaczyć po drugiej stronie Odry Zachodniej od Pomorzan (Pommerensdorf)?!
Jeśli chodzi o moje "letnie" ustosunkowanie się do Pommerensdorfu, to napisałem tak gdyż chciałem dać sygnał, że poszukując informacji w Galerii, w dziale Pommerensdorf, Pommerensdorfer Anlage, można natrafić na ślad firmy Naumann & Rietz. Jednocześnie sugerowałem, że nie o taki adres mi chodzi, jak tam został podany.
Stau pisze: Gdzie tam znalazłeś adres, bo mi się jakoś nie udaje ;).
Adres odszukałem w Adressbuchu a we wskazanym źródle znalazłem wskazówkę, w którym roczniku szukać.

Odnośnie granic Prawobrzeża, to ja wykombinowałem sobie następująco:
Jeśli Aldammer Str. można znaleźć w dziale Galerii zatytułowanym "Stettin vor 1945 von Bachinstitut Stettin", oznacza to, że nie jest to Prawobrzeże.
PKa
Posty: 356
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 23:37

Re: Bogus - zagadka nr 64 - z kobyłką u płota

Postautor: PKa » 4 cze 2013, o 23:55

ką??
Ostatnio zmieniony 23 cze 2014, o 20:38 przez PKa, łącznie zmieniany 2 razy.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 30 gości