Bogus - zagadka nr 64

Odgadywanie miejsc, postaci i wydarzeń ze zdjęć, opisów, itp. Każdy użytkownik, który chce zadać zagadkę, zakłada osobny wątek i tytułuje go: nazwa użytkownika + numer zagadki.
Bogus
Posty: 1887
Rejestracja: 3 lis 2004, o 18:48

Bogus - zagadka nr 64

Postautor: Bogus » 20 kwie 2013, o 09:56

Dziś coś bez obrazka.
Zagadkę zacznę pewną anegdotką, której kiedyś byłem współuczestnikiem.

Rzecz miała miejsce w drugiej połowie lat siedemdziesiątych na Prawobrzeżu Szczecina. Czekam sobie cierpliwie na przystanku, aż tu niespodziewanie zamiast autobusu linii nr 54 podjeżdża ciężarówka wyładowana węglem. Z szoferki wychyla się facet w bereciku i pyta:
- Panie, gdzie tu jest ulica Lenina?
Zdziwiony odpowiadam, że takiej ulicy to w Szczecinie nie ma. Owszem, jest plac Lenina, ale to po drugiej stronie Odry.
Gość zniecierpliwionym głosem przekonuje mnie, że musi gdzieś tu być taka ulica, bo dostał zlecenie na transport węgla na ulicę Lenina.
Ja mu spokojnie tłumaczę:
- Przecież w mieście nie może być i placu, i ulicy Lenina jednocześnie. Ktoś musiał pana wprowadzić w błąd.
- Jaki błąd! Przecież mam napisane w zleceniu jak byk, popatrz pan sam.
Patrzę na druczek, który mi podsunął pod nos i co widzę? Rzeczywiście, jak byk stoi napisane: „ulica Lniana”.
Odetchnąłem z ulgą, sprawa się wyjaśniła.
Ale czy do końca?
Dopiero po wielu latach miałem się przekonać, że moje rozumowanie nie było w pełni prawidłowe.

Otóż powyższe zdarzenie przypomniałem sobie jakiś czas temu, gdy przeglądając w Internecie archiwalne egzemplarze pewnego czasopisma, przeczytałem ze zdumieniem o ulicy Włodzimierza Lenina w Szczecinie.

Stąd moje pytanie, a w zasadzie dwa pytania, oba związane z anegdotą (choć to drugie to nie historia a współczesność, więc uznajmy je za nieobowiązkowe):
1) Gdzie i kiedy w Szczecinie znajdowała się ul. Włodzimierza Lenina?
2) Proszę wymienić patrona, którego imię nosi równocześnie pewien plac i pewna ulica w Szczecinie.
Awatar użytkownika
Iwonka
Posty: 5889
Rejestracja: 16 sie 2004, o 10:32
Lokalizacja: Bollinken-Frauendorf

Re: Bogus - zagadka nr 64

Postautor: Iwonka » 21 kwie 2013, o 10:05

Bogus pisze:1) Gdzie i kiedy w Szczecinie znajdowała się ul. Włodzimierza Lenina?
2) Proszę wymienić patrona, którego imię nosi równocześnie pewien plac i pewna ulica w Szczecinie.

Znalazłam, że ul. Lenina to obecna al. Papieża Jana Pawła II. Myślę, że była tak nazwana zaraz po wojnie. W planie Szczecina z 1947 r., który znalazłam w bibliotece sediny, takiej ulicy nie znalazłam.
Iwonka bądź mężczyzną... (copyright by Busol)
Bogus
Posty: 1887
Rejestracja: 3 lis 2004, o 18:48

Re: Bogus - zagadka nr 64

Postautor: Bogus » 21 kwie 2013, o 13:45

Pierwsza, najważniejsza częć zagadki (czyli miejsce) rozwiązana bezbłędnie. Brawo!
Czas - do poprawki (na pierwszym planie Szczecina z 1945 r. nazwa ulicy to Jedności Narodowej).
Awatar użytkownika
Iwonka
Posty: 5889
Rejestracja: 16 sie 2004, o 10:32
Lokalizacja: Bollinken-Frauendorf

Re: Bogus - zagadka nr 64

Postautor: Iwonka » 21 kwie 2013, o 15:35

Bogus pisze:Pierwsza, najważniejsza częć zagadki (czyli miejsce) rozwiązana bezbłędnie. Brawo!
Czas - do poprawki (na pierwszym planie Szczecina z 1945 r. nazwa ulicy to Jedności Narodowej).
Jedności Narodowej była do... chyba 2007 r., kiedy to administracyjnie zmieniono nazwę na Papieża Jana Pawła II. Czyli mogło byc tak, że najpierw była Jedności, później Lenina i znowu wróciła do poprzedniej nazwy. Ze względu na patrona postawiłabym na lata 50-te.
Iwonka bądź mężczyzną... (copyright by Busol)
Bogus
Posty: 1887
Rejestracja: 3 lis 2004, o 18:48

Re: Bogus - zagadka nr 64

Postautor: Bogus » 21 kwie 2013, o 16:28

Dobrze...A ściślej?
Awatar użytkownika
Iwonka
Posty: 5889
Rejestracja: 16 sie 2004, o 10:32
Lokalizacja: Bollinken-Frauendorf

Re: Bogus - zagadka nr 64

Postautor: Iwonka » 21 kwie 2013, o 16:54

Bogus pisze:Dobrze...A ściślej?
Uwaga będę strzelac. Od 1950 do 1954.
Iwonka bądź mężczyzną... (copyright by Busol)
Stau
Moderator
Posty: 498
Rejestracja: 1 sie 2009, o 10:19
Lokalizacja: Szczecin - Stary Turzyn

Re: Bogus - zagadka nr 64

Postautor: Stau » 21 kwie 2013, o 17:02

Moje "trzy grosze":

Propozycje zmiany nazw wielu ulicom (w tym Jedności Narodowej na Lenina) zostały przedstawione podczas III sesji MRN 13 marca 1952 roku. Wówczas także sprawę "klepnięto" - uchwała nr 13.

Co ciekawe - przy 23 propozycjach nie podano uzasadnienia (w tej grupie także znalazła się ulica Jedności Narodowej). Jerzy Grzelak zwraca uwagę, iż zaważył jej reprezentacyjny charakter i jako taka była „najbardziej odpowiednia (…) na nadanie jej nazwy ul. Włodzimierza Lenina”.

Po odwilży październikowej (1956) przywrócono "starą nazwę" Jedności Narodowej. Nie wiem kiedy to było dokładnie, ale już spis ulic na 1 stycznia 1957 roku podawał dawną nazwę.
"Dziki to lud doświadczony w walkach na lądzie i morzu. Przyzwyczajony żyć z rabunku i grabieży. W przyrodzonej jakiejś dzikości - zawsze nieposkromiony" <--- Herbord o mieszkańcach Pomorza - XII wiek.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Bogus - zagadka nr 64

Postautor: Busol » 21 kwie 2013, o 17:05

Na pewno takich przypadkó jest więcej.

http://encyklopedia.szczecin.pl/wiki/Pl ... reg%C3%B3w
http://encyklopedia.szczecin.pl/wiki/Sz ... reg%C3%B3w

A swego rodzaju wyzwaniem jest fakt posiadania przez nasze miasto

http://encyklopedia.szczecin.pl/wiki/Ul ... Czarnolasu
http://encyklopedia.szczecin.pl/wiki/Ul ... anowskiego

:)

Nazewnictwo i ulice w Szczecinie to fajny temat :)
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
Awatar użytkownika
Iwonka
Posty: 5889
Rejestracja: 16 sie 2004, o 10:32
Lokalizacja: Bollinken-Frauendorf

Re: Bogus - zagadka nr 64

Postautor: Iwonka » 21 kwie 2013, o 17:10

Busol pisze:Na pewno takich przypadkó jest więcej.
A ja znalazłam plac Kościelny na prawobrzeżu i ul. Kościelna na lewobrzeżu.

Ale to miał byc patron ulicy. :roll:
Iwonka bądź mężczyzną... (copyright by Busol)
Awatar użytkownika
piotr433
Posty: 120
Rejestracja: 12 paź 2005, o 10:22
Lokalizacja: Matejki

Re: Bogus - zagadka nr 64

Postautor: piotr433 » 21 kwie 2013, o 17:15

Ja też w sprawie drugiej części zagadki:
Proszę wymienić patrona, którego imię nosi równocześnie pewien plac i pewna ulica w Szczecinie.
Wpisałem słowo "plac" do wyszukiwarki Interaktywnego Planu Szczecina i otrzymałem następującą listę (20 pozycji):
  • plac Armii Krajowej
  • plac Batorego
  • plac Brama Portowa
  • plac Dziecka
  • plac Grodnicki
  • plac Grunwaldzki
  • plac Hołdu Pruskiego
  • plac Jakuba Wujka
  • plac Kilińskiego
  • plac Kościelny
  • plac Lotników
  • plac Mariacki
  • plac Matki Teresy z Kalkuty
  • plac Mireckiego
  • plac Norwida
  • plac Ofiar Katynia
  • plac Orła Białego
  • plac Piotra i Pawła
  • plac Rodła
  • plac Świętego Ottona
Następnie po kolei wpisywałem nazwę każdego placu. Wyszły z tego następujące dwie pary:
  • ul. Kościelna - plac Kościelny
  • ul. Mariacka - plac Mariacki
Żadnej z nich pewnie nie można określić terminem "patron" :(

Placu Szarych Szeregów wyszukiwarka nie znajduje :?
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Bogus - zagadka nr 64

Postautor: Busol » 21 kwie 2013, o 19:26

Zobacz tu:

http://encyklopedia.szczecin.pl/wiki/Kategoria:Ulice

Ta lista powstaje przy wspolpracy z Wydzialem Informatyki UM i jest chyba barddziej aktualna niz sam plan :) bo czesto zmiany na planie wynikają z naszych analiz - patrz ulica Pijarska, czy Szczytowa
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
Awatar użytkownika
Iwonka
Posty: 5889
Rejestracja: 16 sie 2004, o 10:32
Lokalizacja: Bollinken-Frauendorf

Re: Bogus - zagadka nr 64

Postautor: Iwonka » 21 kwie 2013, o 19:36

Busol pisze:Zobacz tu:

http://encyklopedia.szczecin.pl/wiki/Kategoria:Ulice

Ta lista powstaje przy wspolpracy z Wydzialem Informatyki UM i jest chyba barddziej aktualna niz sam plan :) bo czesto zmiany na planie wynikają z naszych analiz - patrz ulica Pijarska, czy Szczytowa
Ulica Dobromiry istnieje, a wpisana jest jako nieistniejąca. :wink:
I nie ma już Hutniczej.
Iwonka bądź mężczyzną... (copyright by Busol)
Bogus
Posty: 1887
Rejestracja: 3 lis 2004, o 18:48

Re: Bogus - zagadka nr 64

Postautor: Bogus » 21 kwie 2013, o 20:29

Ooo, co za ruch! Jak się cieszę, że Was widzę :).

No to wespół w zespół mamy pełne rozwiązanie.

Najpierw okres istnienia ulicy.
Ja miałem zanotowane lata 1953-54. Tak więc strzał końcowy Iwonki (1954) - celny.

Siła argumentów Stau’a jest tak wielka, że muszę skorygować datę początkową na 1952.
Moje daty wynikają z lektury (na stronie ZBC Pomerania) czasopisma branżowego „Na Rusztowaniach”, które ukazywało się od 1953 r. Siedziba redakcji znajdowała się początkowo właśnie na Al. Włodzimierza Lenina 42 (co najmniej do września 1954 r.) a w styczniu 1955 r. już przy Jedności Narodowej 42.

Stau, a mógłbyś podać te pozostałe zmiany nazw ulic z uchwały nr 13? Jest tam też ul. Wandy Zieleńczyk?
Nigdy nie widziałem żadnego planu miasta z początku lat pięćdziesiątych. Ciekawe, czy takowa była.

Skojarzeniowo drugie pytanie zagadki łączy się z placem i ulicą Szarych Szeregów (tu plusik dla Busola) i o to mi chodziło.

Dziękuje także za inne skojarzenia placów z ulicami – nie sądziłem, że się coś jeszcze znajdzie.
Stau
Moderator
Posty: 498
Rejestracja: 1 sie 2009, o 10:19
Lokalizacja: Szczecin - Stary Turzyn

Re: Bogus - zagadka nr 64

Postautor: Stau » 21 kwie 2013, o 22:37

Bogus pisze:Stau, a mógłbyś podać te pozostałe zmiany nazw ulic z uchwały nr 13? Jest tam też ul. Wandy Zieleńczyk?
Ulica Śląska nie została przemianowana na ulicę Wandy Zieleńczyk uchwałą 13 z dnia 13 marca 1952 roku. Dokonano tego jednak niemal równo rok później, dokładnie 5 marca 1953 roku, oczywiście uchwałą nr 8.

Wracając jeszcze do tej uchwały nr 13 z dnia 13 marca 1952. Ciężko tutaj wymienić wszystkie ulice i place, bo było tego sporo - dokładnie 86 obiektów. Wiadomo jednak, że w lutym 1959 roku podjęto decyzję o uchyleniu ustaleń, o których była mowa w tejże uchwale nr 13 (za wyjątkiem trzech ulic).

Oczywiście część ulic "wróciła" już wcześniej do dawnych nazw, czego najlepszym przykładem jest Jedności Narodowej. Sądziłem jednak, że dokonano w tym konkretnym przypadku przemiany dopiero w 1956 roku (źródło = plan z tegoż roku + spis nazw z 1 stycznia 1957 + analogie poniżej). Z Twoich informacji wynika jednak, że doszło do tego już w styczniu 1955 roku (zatem jeszcze przed "odwilżą").

7 listopada 1956 roku uchwałą bez numerka skasowano takie nazwy jak - pl. Stalina (obecny pl. Odrodzenia) czy ul. Rokossowskiego (obecna ul. Wąska).

I na koniec ciekawostka - aleja Jedności Narodowej miała zostać jeszcze wcześniej przemianowana na aleję Stalina. Pod koniec 1949 roku. Wnioskodawcy jednak ostatecznie wycofali się z tego pomysłu. Mam na myśli późniejszą uchwałę 102 z 20 grudnia 1949 roku, kiedy dokonano innych modyfikacji.
"Dziki to lud doświadczony w walkach na lądzie i morzu. Przyzwyczajony żyć z rabunku i grabieży. W przyrodzonej jakiejś dzikości - zawsze nieposkromiony" <--- Herbord o mieszkańcach Pomorza - XII wiek.
PKa
Posty: 356
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 23:37

Re: Bogus - zagadka nr 64

Postautor: PKa » 22 kwie 2013, o 00:04

sa.
Ostatnio zmieniony 23 cze 2014, o 20:29 przez PKa, łącznie zmieniany 1 raz.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 9 gości

cron