Aygon zagadka nr 26

Odgadywanie miejsc, postaci i wydarzeń ze zdjęć, opisów, itp. Każdy użytkownik, który chce zadać zagadkę, zakłada osobny wątek i tytułuje go: nazwa użytkownika + numer zagadki.
Awatar użytkownika
Finki
Posty: 4592
Rejestracja: 1 maja 2005, o 11:20
Lokalizacja: Keddigerstraße

Postautor: Finki » 2 maja 2005, o 22:55

ooo widzę, że można trafić tu na swoje niedoszłe kartki:) licytowałem ją na allegro once upon the time, ale niestety konkurencja nie dała za wygraną i zapłaciła coś koło 4 stówek:)
Awatar użytkownika
Finki
Posty: 4592
Rejestracja: 1 maja 2005, o 11:20
Lokalizacja: Keddigerstraße

Postautor: Finki » 2 maja 2005, o 23:03

Chyba to te same schody. Szkoda, że nie ma dokładniejszego skanu kartki, miałem ją w rękach na giełdzie w Bydgoszczy, ale to było dość dawno. Gdzie jest ten budynek z aktualnego zdjęcia? Ja na początku myślałem, że ten szpital dla chorych na nerwy to obecny dom Dowlaszów, ale ten wygląda nieco inaczej (teraz). uff niezła zagadka...
Bogus
Posty: 1887
Rejestracja: 3 lis 2004, o 18:48

Postautor: Bogus » 2 maja 2005, o 23:16

Schody znajduja się na terenie Domu Dziecka, widać je z ul. Walecznych.
Są trochę dziwne, bo prowadzą z parku donikąd. A na starym zdjęciu mają sens. Widziałem kiedyś także kawałek mapki z drogą, która prowadziła od Hökendorferstr. właśnie w tym miejscu.
Awatar użytkownika
Bartosz
Expert
Posty: 8809
Rejestracja: 7 cze 2004, o 17:56
Lokalizacja: Stettin

Postautor: Bartosz » 2 maja 2005, o 23:16

Potrzebowałbym lepszego skanu. Napisy (piórem) na kartce, które udało mi się odczytać : Finkenwalde; Anstalt (zakład); Viele Grüße, Johanna (wiele pozdrowień, Johanna). Jest jeszcze: Wohnung der Deckler's (mieszkanie rodziny Deckler). Przy tej rozdzielczości nie mam jednak całkowitej pewności. Mam jeszcze dwie "naciągane" wersje: Wohnung des Docktor's (zakładając taką pisownię) lub Wohnung des Dichter's (mieszkanie poety - raczej mało prawdopodobne :wink:).
Bogus
Posty: 1887
Rejestracja: 3 lis 2004, o 18:48

Postautor: Bogus » 2 maja 2005, o 23:23

Dzięki, Bartosz. Liczyłem po cichu na Ciebie. :)
Ponieważ było to sanatorium, to pewnie chodzi o mieszkanie doktorów.
Awatar użytkownika
Bartosz
Expert
Posty: 8809
Rejestracja: 7 cze 2004, o 17:56
Lokalizacja: Stettin

Postautor: Bartosz » 2 maja 2005, o 23:37

Bogus pisze:Ponieważ było to sanatorium, to pewnie chodzi o mieszkanie doktorów.
Właśnie, że nie do końca jestem pewny. Raczej się nie zdarza, aby ktoś w jednym wyrazie pisał literę "t" z wyraźną poziomą linią (Anstalt), a w drugim nie. Poza tym zastosowanie apostrofa może wskazywać na nazwisko (chociaż występują odstępstwa w korespondencji). Gdyby fragment z rodzajnikiem po wyrazie Wohnung był lepiej zeskanowany, pewnie dałoby się określić, czy mamy do czynienie z der czy des.
Awatar użytkownika
Bartosz
Expert
Posty: 8809
Rejestracja: 7 cze 2004, o 17:56
Lokalizacja: Stettin

Postautor: Bartosz » 2 maja 2005, o 23:40

A może jest jakaś ciekawa korespondencja na rewersie?
Bogus
Posty: 1887
Rejestracja: 3 lis 2004, o 18:48

Postautor: Bogus » 2 maja 2005, o 23:47

Tej kartki nie mam, więc wątpliwości w pisowni nie wyjaśnię. Co jet na rewersie też nie wiem. Może ktoś inny coś ma?
Awatar użytkownika
Finki
Posty: 4592
Rejestracja: 1 maja 2005, o 11:20
Lokalizacja: Keddigerstraße

Postautor: Finki » 3 maja 2005, o 00:42

może by tak zapytać obecnego właściciela kartki co sądzi o obrazku (nie myslcie ze to pojscie na łatwiznę - w tym przypadku trudno cos wiecej wiedziec). Jakby co adres mailowy znam.

To na 100% nie jest teren Bismarckhohe. Przejrzalem swoje kartki i nic się nie pokrywa z obrazkiem z naszej pocztowki.
Bogus
Posty: 1887
Rejestracja: 3 lis 2004, o 18:48

Postautor: Bogus » 3 maja 2005, o 01:19

O tym, że jest to jednak Sanatorium Buchheide, świadczy również nazwisko Dr. Colla widoczne na widokówce.
Otóż chyba to samo nazwisko (co prawda w zmienionej pisowni) pojawia się w informacji o Diakonissen-Mutterhaus "Kinderheil" (obecny Dom Dziecka), które powstało na gruntach folwarku rolnego i terenie sanatorium dr. Kollasa. Tak podaje Encyklopedia Szczecina.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości

cron