keson - zagadka nr 20

Odgadywanie miejsc, postaci i wydarzeń ze zdjęć, opisów, itp. Każdy użytkownik, który chce zadać zagadkę, zakłada osobny wątek i tytułuje go: nazwa użytkownika + numer zagadki.
Awatar użytkownika
keson
Admin
Posty: 844
Rejestracja: 12 maja 2004, o 10:21
Kontakt:

keson - zagadka nr 20

Postautor: keson » 8 lut 2005, o 00:06

prosze podac nazwe ulicy.
Bachinstitut Stettin - nie psuc ! :wink:
Załączniki
keson_-_zagadka_nr_-_20.jpg
mirekjot
Posty: 1039
Rejestracja: 17 gru 2004, o 12:32

Postautor: mirekjot » 8 lut 2005, o 00:24

Czy to nie jest na przykład Kurfuerstenstr./Saunierstr./Grenadierstr. czyli po naszemu Kopernika/Jagiełły/Sambora. A?
Awatar użytkownika
Krasiu
Posty: 1196
Rejestracja: 8 lip 2004, o 00:07
Lokalizacja: Hufelandweg

Postautor: Krasiu » 8 lut 2005, o 00:28

Ze swojej strony dodam, że to nie tylko dobra (jak mi się wydaje) odpowiedź pod względem merytorycznym ale też przyjazna dla użytkownika. Chodzi o to, że są nazwy ulic polskie i niemieckie. Dodatkowy punkt dla mirekjota proszę:)
Awatar użytkownika
keson
Admin
Posty: 844
Rejestracja: 12 maja 2004, o 10:21
Kontakt:

Postautor: keson » 8 lut 2005, o 00:30

tak jest, odpowiedz poprawna ze wszystkich stron.
lepiej sie nie da :D
Załączniki
keson_-_zagadka_nr_-_20_cala.jpg
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 8 lut 2005, o 11:44

Najciekawszy jest ten drugi (ciemny) budynek z czerwonej cegły, który się zachował. To Jageteuffelsche Collegiat-Gebäude, Kurfürstenstraße 9 (dawniej mieszczący się przy Kleine Domstraße 5), wybudowany w 1881. Ciekawe, co tam jest dzisiaj?
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
prezes
Posty: 2
Rejestracja: 24 paź 2011, o 13:11

Re: keson - zagadka nr 20

Postautor: prezes » 24 paź 2011, o 13:40

Witam
przeszukałem cale forum i znalazłem ten wątek. Mam prośbę czy ktos z forumowiczów posiada jakies dodatkowe info o tym budynku ??? A dokladniej Jagiełły 1 <saunierstrasse 1> narożnik jagiełły i kopernika <kurfurstenstrasse> . W archiwum państwowym znalazłem tylko książke nadzoru budowlanego z 20.07.1883r a w niej kilka projektów i rzutów i sporą ilość poniemieckich dokumentów budowlanych które niestety ale są nie do odczytania . W papierach pojawia się szczeciński projektant W.O Zimmermann ten sam który zaprojektował Starą Drukarnie na ul: Św. Ducha. Z rzutów kondygnacji wynika że na każdym z pięter były tylko 2 mieszkania a na parterze od strony ul. kopernika była restauracja wie ktoś jaka ??? jak sie nazywała itp itd. (teraz jest tam sklep z materiałami) Widziałem że mieliscie dostęp do jakiejś starej książki adresowej <adressbuch> był bym bardzo wdzięczny za jakieś info na ten temat :wink: a może jest ktoś w posiadaniu jakiś starych zdjęć tej kamienicy ???
Stau
Moderator
Posty: 498
Rejestracja: 1 sie 2009, o 10:19
Lokalizacja: Szczecin - Stary Turzyn

Re: keson - zagadka nr 20

Postautor: Stau » 25 paź 2011, o 16:46

Hey,

Rzeczywiście w AdressBuchach można znaleźć tego typu informacje, trzeba jednak umieć je odczytać, co mnie średnio się udaje.

Książki Adresowe z okresu dwudziestolecia międzywojennego są powszechnie dostępne. Można je spokojnie ściągnąć z zasobów cyfrowych Książnicy Pomorskiej, tutaj link:

http://zbc.ksiaznica.szczecin.pl/publication/2610

Poniżej natomiast przykładowy screen z Adressbucha z 1931 roku (przedstawia stan na 1930 rok):
Saunier.jpg
Pierwsza osoba to właściciel kamienicy (E. = Eigentümer), bodajże niejaki Meyer. Dalej nazwiska i zawody kolejnych mieszkańców kamienicy (a przy nich kolejno piętra). Przykładowo osoba, która na spisie występuje pod właścicielem jest doktorem - prawnikiem (Rechtsanwalt).

Nie widzę jednak informacji o sklepie.

Jeszcze mapka z 1936 roku:
Saunier 1.jpg
Saunier 1.jpg (48.02 KiB) Przejrzano 9606 razy
Zdjęcia umieszczone na portalu pewnie już widziałeś, w razie czego link:

http://sedina.pl/galeria/thumbnails.php?album=803

Tyle ode mnie - być może "lepsiejsi" też będą mieli chwilkę, aby zabrać głos.
"Dziki to lud doświadczony w walkach na lądzie i morzu. Przyzwyczajony żyć z rabunku i grabieży. W przyrodzonej jakiejś dzikości - zawsze nieposkromiony" <--- Herbord o mieszkańcach Pomorza - XII wiek.
prezes
Posty: 2
Rejestracja: 24 paź 2011, o 13:11

Re: keson - zagadka nr 20

Postautor: prezes » 18 lis 2011, o 21:25

Dziex za pomoc :) Szkoda tylko ze nikt nie wie nic na temat tej knajpy :P Nazwa ulicy pochodzi od niejakiego Leona Sauniera 25.4.1814 - 26.7.1877 czy to nie byl przypadkiem ten Saunier od ksiegarni ??? Wie ktos cos wiecej o nim ??? Zgadza sie tak jak mowisz wlascicielem byl niejaki Carl Meyer ]:-> szkoda tylko ze nie zachowalo sie wiecej zdjec
Jeszcze raz dzieki wielkie za pomoc i pozdrawiam :)
Stau
Moderator
Posty: 498
Rejestracja: 1 sie 2009, o 10:19
Lokalizacja: Szczecin - Stary Turzyn

Re: keson - zagadka nr 20

Postautor: Stau » 19 lis 2011, o 00:29

Zgadza się - to znany księgarz i wydawca szczeciński.
Saunier.jpg
Saunier.jpg (46.38 KiB) Przejrzano 9323 razy
Trochę informacji o nim znajduje się tutaj:
http://sedina.pl/index.php/2007/03/12/n ... zecina-24/
viewtopic.php?f=23&t=1460&start=15

Pzdr.
"Dziki to lud doświadczony w walkach na lądzie i morzu. Przyzwyczajony żyć z rabunku i grabieży. W przyrodzonej jakiejś dzikości - zawsze nieposkromiony" <--- Herbord o mieszkańcach Pomorza - XII wiek.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości