5lipca - zagadka nr 1

Odgadywanie miejsc, postaci i wydarzeń ze zdjęć, opisów, itp. Każdy użytkownik, który chce zadać zagadkę, zakłada osobny wątek i tytułuje go: nazwa użytkownika + numer zagadki.
5lipca
Posty: 224
Rejestracja: 5 lip 2010, o 11:18

5lipca - zagadka nr 1

Postautor: 5lipca » 6 sty 2011, o 01:00

Lokalizacja miejsca w Szczecinie i pytanie historyczne: nazwa miejsca w czasach Stettin tj. przed 1945r.?
Załączniki
5lipca_-_zagadka_nr_1.JPG
5lipca_-_zagadka_nr_1.JPG (25.34 KiB) Przejrzano 5857 razy
5lipca
Posty: 224
Rejestracja: 5 lip 2010, o 11:18

Re: 5lipca - zagadka nr 1

Postautor: 5lipca » 9 sty 2011, o 13:38

Żadnych podpowiedzi nie będzie (chyba nikt też nie oczekiwał?!)!
Poniżej cały kadr (w dole aleja wzdłuż ulicy Gontyny) i plan Parku Toepffera.

Widok przedstawia nowe, małe osiedle przy obecnej ulicy Jana Kazimierza, w czasach Stettin Toepffers Parkstrasse na Grabowie (Grabow). Budynki w kadrze stoją na terenach dawnego Parku Toepffera oraz na obszarze zwanego „Pałacykiem Księżnej”.
Tereny Pałacyku po śmierci Księżnej Elżbiety Brunszwickiej (1840), decyzją kuratora masy spadkowej wynajmowała Wilhelmina von Arnim (właścicielką została później księżna Auguste von Liegnitz), od której z kolei podnajmował je po sąsiedzku G.A.Toepffer. Księżna von Liegnitz podarowała te tereny magistratowi (wskazując przy tym cel charytatywny), który w przetargu z 1852r. sprzedał je kupcowi P.E. Lippold. Wcześniej o kontynuację dzierżawy z coroczną opłatą ubiegał się G.A.Toepffer. W 1864r. tereny przejął konsul belgijski G.A.Muller, który założył tutaj związek kulturalny „Neue Liedertafel” – Nowy Zespół Śpiewaczy. W latach ’30 XX wieku dawny pałacyk wykorzystywała Hitlerjugend.
Park Toepffera powstał prawdopodobnie w latach ’60 XIX wieku i obejmował także dawne ogrody Księżnej Elżbiety (częściowo?). Był ozdobą okolicy, początkowo miejscem hodowli jedwabników, póżniej także miejscem wystaw przemysłowych (pawilony). Ulicę TParkstr., która przecinała Park wyznaczono w 1877r. i odtąd stała się jego granicą (czyli wcześniej Park był szerszy). Część Parku została podarowana Miastu, gdzie w 1927r. Fundacja Hermanna w domu ogrodowym wzniesionym przez Toepfferów prowadziła dom opieki dla ludzi starszych. Później tj. w 1938r. resztę Parku, tj. ponad 30 tys. m.kw. zakupiło Miasto, planując tu budowę wzorcowego ośrodka dla Hitlerjugend.
Miejsce to, jak przedstawia plan dawniej stanowiło także granicę między Stettin a miastem Grabow do 1900 roku. W kadrze zagadki przebiegała też „Kirchen Steig (Gang)”, która prowadziła od Drzetowa (Bredow) przez Grabowo do kościoła Św.Piotra i Pawła. Obecnie jej przebieg zachował się w części ul.Gontyny na odcinku od ulicy Księżnej Salomei do „zagięcia”.
Portal Sedina.pl zawiera fotografię Willi Toepffera (potwierdzone przez członka Rodziny Toepfferów H.Saltzwedela).
Informacje na podstawie najlepszej dzielnicowej książki o Szczecinie „Szczecin Grabowo” autorstwa B.Kozińska, B.Twardochleb.

Fotografowałem pozostałości Parku Toepffera (tak przypuszczam!?) w 2008 roku i chciałem powtórzyć sesję w 2009 roku a tu niespodzianka! Budowa już latem 2009r. była zaawansowana (budynki stały już w stanie surowym!) a w 2010r. budynki oddano do użytku. Nie spodziewałem się, że towarzystwo „drinkujące” w dawnym Parku w 2008r. patrząc na moje fotografowanie i przebąkując że szykuje się budowa będzie mieć rację!
Załączniki
ToepfferPark01 [50%].jpg
ToepfferPark01 [50%].jpg (57.89 KiB) Przejrzano 5744 razy
zagadka02.JPG
Ostatnio zmieniony 10 sty 2011, o 11:04 przez 5lipca, łącznie zmieniany 3 razy.
5lipca
Posty: 224
Rejestracja: 5 lip 2010, o 11:18

Re: 5lipca - zagadka nr 1

Postautor: 5lipca » 10 sty 2011, o 10:51

Odpowiadając na wycofany post "Iwonka" stwierdzam, że to była "Zagadka" a nie "Przemiana". Niemniej może innym razem, w innej formule?!
Wyrazy uznania dla Portalu i pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Iwonka
Posty: 5889
Rejestracja: 16 sie 2004, o 10:32
Lokalizacja: Bollinken-Frauendorf

Re: 5lipca - zagadka nr 1

Postautor: Iwonka » 10 sty 2011, o 16:47

5lipca pisze:Odpowiadając na wycofany post "Iwonka" stwierdzam, że to była "Zagadka" a nie "Przemiana". Niemniej może innym razem, w innej formule?!
Wyrazy uznania dla Portalu i pozdrawiam!

Wycofany, bo nie odpowiedziałeś na mój post.
Nie prosiłam o przemianę, a tylko o zdjęcie z 2008 roku. To baaardzo duża różnica. 8)
Iwonka bądź mężczyzną... (copyright by Busol)
5lipca
Posty: 224
Rejestracja: 5 lip 2010, o 11:18

Re: 5lipca - zagadka nr 1

Postautor: 5lipca » 10 sty 2011, o 20:10

Iwonka pisze:Wycofany, bo nie odpowiedziałeś na mój post.
Nie prosiłam o przemianę, a tylko o zdjęcie z 2008 roku. To baaardzo duża różnica.
Nie wykazałaś się jednak cierpliwością usuwając post tego samego dnia w którym go napisałaś (może nieścisłe, mogłaś usunąć w nocy)! Prosiłaś o zdjęcie tego samego miejsca z 2008r., to sprowadza się de facto do "przemiany".
Pozdrawiam! 8)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości

cron