Zibsky zagadka nr 337

Odgadywanie miejsc, postaci i wydarzeń ze zdjęć, opisów, itp. Każdy użytkownik, który chce zadać zagadkę, zakłada osobny wątek i tytułuje go: nazwa użytkownika + numer zagadki.
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: Zibsky zagadka nr 337

Postautor: Schulz » 7 maja 2010, o 15:30

Schulz pisze:
Zibsky pisze:A teraz zagadka - w ktora strone jest "oryginal" :D
Busol pisze:Tu nawet zejscie do piwniczki widac:
Odpowiedź jest u Busola
Zibsky pisze:?????
Wracam do znaków zapytania. Napisałem, że odpowiedź jest u Busola, gdyż miałem na myśli odwrócony napis w dolnej linijce obrazu przez niego zaprezentowanego. Po prostu w oryginale obraz jest lustrzanym odbiciem tego placu i widzimy widok jakby w kierunku obecnego placu Żołnierza. W "Widokach Szczecina..." E. Gwiazdowskiej (s. 192), które wielokrotnie cytowałem w swoich wypocinach, czytamy, że Gottlieb Friedrich Riedel wykonał go ok. 1780 roku na podstawie mniej więcej podobnego widoku Freunda/Wolffganga (1734) na potrzeby ekspozycji w tzw. latarni magicznej (taki jakby XVIII-wieczny fotoplastikon, czy powiedzmy pierwowzór kina). Aha..., rok 1755 w moim załączniku to błąd, winno być "Vue du Marché aux Cheveaux a Stettin/Prospect des Roßmarcktes zu Stettin. Gravé par F. Riedel [ok. 1780]".
Awatar użytkownika
Zibsky
Posty: 2684
Rejestracja: 14 sty 2005, o 01:26

Re: Zibsky zagadka nr 337

Postautor: Zibsky » 8 maja 2010, o 13:02

Schulz pisze:.......na potrzeby ekspozycji w tzw. latarni magicznej (taki jakby XVIII-wieczny fotoplastikon, czy powiedzmy pierwowzór kina).
Pytanie jak dzialala Latarnia Magiczna - sprawa jest prosta gdy chodzi o plyty szklane czy przezrocza ale w przypadku rycin?

A wracajac do tego w ktora strone jest "oryginal" czyli obrazek.
A czy B? :D
Załączniki
A
A
B
B
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: Zibsky zagadka nr 337

Postautor: Schulz » 8 maja 2010, o 17:58

Zibsky pisze: ...
A wracajac do tego w ktora strone jest "oryginal" czyli obrazek.
A czy B?
Schulz pisze:odpowiedź jest u Busola, gdyż miałem na myśli odwrócony napis w dolnej linijce obrazu przez niego zaprezentowanego. Po prostu w oryginale obraz jest lustrzanym odbiciem tego placu i widzimy widok jakby w kierunku obecnego placu Żołnierza.
Napis w dolnej linijce miał być odpowiedzią, że oryginał wykonany przez Riedla jest lustrzanym odbiciem, czyli, jak życzy sobie Zibsky, obrazek "B". Oczywiście, jeżeli chodzi mu o to, który obrazek jest zgodny z rzeczywistością, to wskazałbym na obrazek "A"

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości